Moskvapest na Dunaji

Orbanův Fidesz vyhrál volby podle předběžných výsledků vyhrál volby s 53 % zisku.

Podívejme se nyní na politickou situaci v zemi největších ruských kolaborantů v Evropě (spolu se Srbskem) trochu blíže.

Impozantní Orbanův výsledek není zdaleka odrazem jeho vynikající správy země, jako postupné likvidace demokracie v ní.

Už jsem to zmiňoval- v žádné demokratické zemi světa, kde existuje více relevantních stran než dvě, nezíská za normálních podmínek jedna strana přes 50 %. Málokdy se vítězná strana dostane přes 35 %. Vždyť ani u nás, v době kdy výrazně dominovaly pouze ČSSD a ODS, nebyl zisk nikdy vyšší než 35 %, které získala ODS s Topolánkem v čele.

Pro zajímavost zisky vítězných stran v posledních volbách v největších evropských zemích, mimo Polska, protože tam je situace v mnohém podobná jako v Maďarsku.

Německo 26 %, Španělsko 29 %, Itálie 33 %, Rumunsko 29 %, Nizozemí 21 %. Navíc víme, že u nás, ač měl k dispozici třetinu mediálního trhu a velkou přízeň například TV Prima, plus dezinformační scény, nejenže nezískal Babiš vysoký počet hlasů (27 %), ale volby ani nevyhrál.

Přitom stejně jako Orban rozhazoval peníze svým potenciálním voličům, zemi zadlužil a za doby Covidu si vedl katastrofálně…

Ale nedokázal zlikvidovat nezávislost médií, vysokých škol a nezlikvidoval občanskou společnost. A taky se nemohl spolehnout na národní křivdu, pomocí níž Orban burcuje Maďary (Trianon) a vnucuje jim pocit ohrožení ze západy i východu. Ovšem samozřejmě ne z Ruska 🙂

Obrázek
O jak velké území připravila Maďarsko (Uhry) Trianonská smlouva

Postřehy insiderů

  1. Michal Sirový, profesionální sázkař. Ten se kvůli svým penězům volbám v ČR věnoval z těch, které sleduji nejpodrobněji.

✅ Další část hry zvané “Orbánova férovka”: výdaje na kampaň. Tmavě jsou stranické výdaje. Světle výdaje zájmových skupin. Fidesz sám přesáhl kampaňový limit. Celkově je skoro na trojnásobku toho limitu.

Obrázek

✅ Jak si Fidesz nakreslil jednomandátové volební obvody a zajistil nefér výhodu. Do roku 2010 nezáleželo na tom, jak je obvod velký: Fidesz měl podobnou podporu ve všech. Od voleb 2014 má Fidesz o 6 procentních bodů větší podporu v malých obvodech než ve velkých.

Obrázek

✅ Jeden mandát z velkého obvodu má stejnou váhu jako z malého. Ale opozice na něj potřebuje víc hlasů než Fidesz v malém. Viz graf a dopad gerrymanderingu v Maďarsku. Orbánova výhoda z neproporčních obvodů je dokonce větší než výhoda republikánů v USA v roce 2012…

Obrázek

✅ Pokud bude v Maďarsku remíza na hlasy, tak Orbán získá 58 jednomandátových obvodů a opozice 48. Vyplývá to aspoň z dlouhodobých dat z jednotlivých obvodů. Opozice by musela na hlasy vyhrát o cca 2,5 procentního bodu, aby to byla remíza na mandáty 53/53…

2. Mediální analytička s maďarskými kořeny Ágnes Urbánová:

✅ „Otevřená propaganda ruského stylu.“ Kontrola nad velkou částí mediálního trhu je jednou z nejdůležitějších výhod, které má před nadcházejícími parlamentními volbami v Maďarsku premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz. Orbán ovládá nejen státní televizi a rádio, ale i většinu soukromých médií. Míra, s jakou jdou vládě na ruku, je pro české čtenáře, posluchače a diváky těžko představitelná. 

✅ Titulní strana největších maďarských novin: Vévodí jí dva titulky, každý z nich je věnovaný jednomu z obou hlavních volebních rivalů. „Orbán: Národní strana chce mír, Márki-Zay (šéf opozice) by z naší země udělal vojenský terč.“

✅ Mnozí voliči Fidesz skutečně věří, že opozice chce vstoupit do války, je to alternativní realita, kterou Fidesz dokázal vytvořit,“ vysvětluje analytička.

Strana dvě není k opozičnímu lídrovi o nic korektnější. Péter Márki-Zay už urazil každého, koho mohl, hlásá titulek. Na straně tři je hlavní headline věnován dalšímu opozičnímu lídrovi – primátorovi Budapešti Gergelyi Karácsonyovi.: Nová levota od skutečného experta, nadepsaly noviny článek o údajném případu korupce v metropoli postavený na anonymním zdroji.

✅ Strana čtyři nabízí příklad další důležité mediální strategie Orbánovy mocenské mašinerie – celostránkový inzerát s tváří premiéra a sloganem Zachovat mír a bezpečnost Maďarska. Za tuto předvolební propagaci ovšem nemusel Fidesz zaplatit ani forint. „Je potřeba si uvědomit, že to je inzerce vlády, ne Fideszu, takže za ni platí daňoví poplatníci.“

✅ To je pro Orbána klíčová strategie ze dvou důvodů. Jednak tím obchází zákonný limit výdajů na kampaň a šetří vlastní rozpočet. Vládní inzerce nepodléhá žádným restrikcím. To je velmi důležité, protože to nejde z peněz Fideszu, jehož výdaje před volbami podléhají kontrole. Současně ale tak Fidesz z veřejných peněz uplácí sobě nakloněné soukromé vydavatele a zajišťuje si jejich přízeň. Jen v tomto jediném vydání Magyar Hírlap jsou celostránkové vládní inzeráty celkem čtyři. Všechny přitom mají jasně volební charakter – kromě Orbánova slibu míru a bezpečnosti propagují daňové úlevy pro lidi mladší 25 let, zvýšení penzí a minimální mzdu.

✅ Na straně pět věnuje Magyar Hírlap prostor volebnímu tématu, které trochu zastínila válka. LGBTQ propaganda je stále agresivnější, hlásá titulek. Na protější straně dostává prostor Orbánův ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zákulisní jednání levice, hlásí titulek. Márki-Zay a ukrajinský prezident už uzavřeli dohodu o dodávkách zbraní, tvrdí v podtitulku šéf maďarské diplomacie.

✅ Je důležité si uvědomit, že nejde jen o jedny noviny. Stejně vypadá zpravodajství ve státní televizi a rádiu i v regionálních denících, které mají v Maďarsku velkou tradici a dosah. Státní televize nezve opoziční politiky. Premiérský kandidát opozice Péter Márki-Zay dostal pět minut, protože to je před volbami zákonný požadavek. Takže mluvil v televizi pět minut za celou dobu předvolební kampaně.

✅ Urbánová se obává, že pokud Orbán zůstane u moci, bude utahovat šrouby své mediální moci stále pevněji. „Orbán krok za krokem nastolil zcela otevřenou propagandu ruského stylu. Situace je velmi nebezpečná, nedovedu si představit, co může být další krok, pokud Orbán vyhraje. Tendence je naprosto znepokojivá,“ uzavírá expertka.

3. Ze stránky Visegradský jezdec

Perličky, které ukazují na některé aspekty Orbanova režimu

✅ Světové žebříčky:

  • korupce: Maďarsko dělené 73. místo. (ČR 49. – 51.)
  • svoboda médií: Maďarsko 92.místo, např. za Lesothem, Haiti a Peru… (ČR 40. místo)
  • Míra svobody: Maďarsko již není demokratickou zemí a stalo se „hybridním režimem“. Maďarsko je směrem dolů jednou z nejrychleji padajících zemí světa. Maďarsko je až 84., např za státy jižní Ameriky typu Ekvádor, Guyana, nebo třeba za africkou Botswanou.

✅ Visegrád po objasnění kauzy Vrbětice podpořil Česko ve sporu s Ruskem, ostřejší vyjádření zablokoval Orban.

Orban na jednu stranu odstraňuje (a ještě pokoutně po nocích) pomníky vůdců povstání proti okupaci země Sovětským svazem v roce 1956….na straně druhé pak vyzdvihuje maďarské vojáky regenta Miklose Horthyho, bojující ve II. světové válce po boku nacistického Německa.

✅ Prohlášení vydala Orbanova vláda k 76. výročí bitvy na Donu v roce 2019, tehdy Rudá armáda zaútočila na 2. maďarskou armádu. Z 200 000 mužů 120 000 padlo: „Vzpomeňte na odvahu dědů, kteří hrdinsky bojovali za Maďarsko na Donu. Sláva hrdinům!“.

✅ Z povinné četby zmizel maďarský nositel Nobelovy ceny židovského původu Imre Kertész, naopak se do ní dostal nacionalistický spisovatel Albert Vass, odsouzený po válce v Rumunsku za válečné zločiny, nebo Ferenc Herczeg, obdivovaný admirálem Horthym, politikem, který zatáhl Maďarsko do spojenectví s nacistickým Německem.K tomu patří i dál bod: Den před maturitami se nechal Orban zvěčnit na fotce, kde přál maturantům hodně štěstí u zkoušek – z glóbusem, na němž je vyobrazeno velké Uhersko.

✅ V Budapešti nedávno pohřbili s poctami maďarského stíhacího pilota Endré Frankó, jenž za druhé světové války bojoval pod velením nacistického Německa a podílel se na sestřelení mnoha sovětských a amerických letadel. Maďarský premiér Viktor Orbán pilota označil za hrdinu národa.

✅ V roce 2018 nechal Viktor Orban zavřít budapešťskou Sředoevropskou univerzitu, založenou Gyorgyem Sorosem. Maďarskému vůdci se zdála příliš kosmopolitní a část její výuky nebyla v duchu křesťanských hodnot…. a před rokem Viktor Orban věnovala přes dva miliony dolarů na otevření pobočky univerzity z čínského Fudanu v Budapesti.

Orbánův korupční ekonomický model v mnoha ohledech připomíná putinovské Rusko. Je tu ale jeden podstatný rozdíl: Maďarsko je členem EU a Orbánova podnikatelská elita tak vysává i peníze evropských daňových poplatníků. Maďarsko je v poměru k HDP největším příjemcem evropských fondů. Transparency International odhaduje, že korupce provází 90 % projektů spolufinancovaných z EU a zakázky jsou v průměru předraženy o 20 až 25 %.“

✅ Zatímco ruské tajné služby pronikly do databází maďarského ministerstva zahraničí (tajné dokumenty EU&NATO btw), vláda to nikomu neřekla a dál Rusy nechala měsíce získávat informace… V době, kdy už tohle ministr zahraničí Szijártó věděl, doletěl si do Moskvy převzít vysoké ruské vyznamenání…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh