Mrtví v Buče jako oběti ukrajinských vojáků? Dezinformace, vyvráceno.

Sotva Ukrajinci osvobodili území okolo Kyjeva a našli tam stovky zavražděných civilistů a začali s ruským vyvražďováním Ukrajinců seznamovat svět, nastoupila do protiútoku ruské dezinformační mašina, včetně kolaboračních webů a sociálních sítí, v daných zemích Evropy.

A jako obvykle byly ruské lži, tentokrát zamlčující masakry civilistů, odhaleny a vyvráceny, jen tentokrát velmi rychle.

Za prvé i svět se rychle na tomto poli učí a za druhé, v ruských dezinformačních tezích zelo, kvůli nepřipravenosti terénu a materiálu, spousty argumentačních děr.

Ruská dezinformační propaganda vypustila do světa několik verzí (obvyklý postup), přičemž ta asi hlavní je, že těch cca 400 lidí, kteří byli nalezeni v Buče po odchodu Rusů zavražděni, postřílela ukrajinská armáda, která přišla do města po ustupujících Rusech.

První takový článek se patrně objevil v propagandickém médiu Vzgjlad.

Píše se v něm například: „Ruské ministerstvo obrany označilo záběry za ‚další produkci kyjevského režimu pro západní média‘. Armáda zdůraznila, že všechny jednotky opustily město 30. března, a poukázala na to, že 31. března starosta Buči Anatolij Fedoruk ve svém videoposelství potvrdil, že ve městě nejsou žádní ruští vojáci, ‚ale nezmínil se ani o žádných místních obyvatelích zastřelených na ulici se svázanýma rukama. Proto není divu, že se všechny takzvané důkazy o zločinech v Buči objevily až čtvrtý den, kdy do města přijeli příslušníci SBU a zástupci ukrajinské televize,‘ říká se v prohlášení. Poukazují také na to, že všechna těla lidí, jejichž snímky kyjevský režim zveřejnil, nebyla po nejméně čtyřech dnech ztuhlá, neměla charakteristické mrtvolné skvrny a v jejich ranách byla nekonvertovaná krev. Agentura připomněla, že jižní předměstí města bylo neustále ostřelováno (ano, verze o tom, že lidi v Buče zabilo ukrajinské ostřelování, je jednou z dalších) ukrajinskou stranou.“

No jo, jen pak tu máme satelitní snímky města a k tomu případně ještě záběry z dronů, že?

Tak co tady máme první?

Dron, včetně přesné lokace, ukazuje zastřelení civilisty na kole. Autor Bellingcat

Ve vláknu z twitteru dál uvidíte satelitní snímky z 11. března. Ty ukazují, že budova vedle místa, kde byl muž zastřelen, byla k tomuto datu zničena, což potvrzuje, že video z dronu bylo natočeno před tímto datem. Tedy v době, kdy ve městě byla ruská okupační armáda.

Více od Bellingcat ke kauze TADY.

Pojďme dál:

„Analýza satelitních snímků The New York Times vyvrací ruská tvrzení, že k zabíjení civilistů v Buči, předměstí Kyjeva, došlo poté, co jeho vojáci opustili město.“ Toto tvrzení je pravdou, jak si hned ukážeme, paradoxní je jen skutečnost, že text pochází z ruského deníku Kommersant. Uvidíme, jestli jej nenechají cenzoři zmizet.

Analýza satelitních snímků TOTIŽ usvědčila Kreml ze lži. Ruští představitelé tvrdili, že mrtví se na ulicích Buče objevili až po jejich odchodu z města ve středu. Nicméně, četné satelitní snímky ukazují, že mnoho mrtvých leželo na ulicích celé týdny.

Celý analytický článek NYT je tady, navíc si pomůžeme i tweetem, který obsah článku předvádí do praxe.

A pak ještě jedním, v češtině:

Novináři NYT k tomu využili videa natočená na místě i jejich srovnání se satelitními snímky. Tvrzení Moskvy o tom, že se těla objevila v ulicích až poté, co ruští vojáci Buču 30. března opustili, se ukazuje jako lež. Někteří zabití civilisté leželi na ulicích už minimálně dva týdny.

Video natočené 1. dubna například v ulici Jablonska ukazuje několik mrtvých těl. Satelitní snímky společnosti Maxar pořízené 19. března ale odhalily, že jedenáct těl bylo na ulici už tehdy, tedy v době, kdy nadvládu nad městem držely pouze ruské jednotky.

Analýza NYT ukazuje, že na satelitních snímcích z poloviny března jsou v ulici Jablonska vidět tmavé „předměty“ zhruba o velikosti lidského těla. Jejich umístění je přitom naprosto totožné s pozicemi, ve kterých byla později ukrajinskými vojáky nalezena mrtvá těla. Umístění těl se přitom v mezidobí nezměnilo.

Na dalších záběrech pořízených ve stejné ulici jsou vidět další tři těla. Jedno vedle kola, další poblíž opuštěného auta. Na satelitních snímcích se tato těla poprvé objevují mezi 20. a 21. březnem -tedy v době ruské přítomnosti ve městě.

🏇 Rusové, zkrátka v době Putinovy nadvlády, nejen vraždí, ale taky lžou.

Je to sprosté, ale dalo se to čekat, oni zvráceně bojují za svůj lebensraum“ a jinak než barbarsky to neumí. Na pováženou je spíše domácí kolaborantská fronta, která pomáhá nepříteli, co jí klávesnice stačí. Patologické dno společnosti.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh