Na rande s Babišem

Co jsem očekával

A. Nejhorší scénář: Babiš všechny umluví (bez ohledu na obsah), tak jako to v debatách dělá on, Schillerová, Havlíček, či Okamura.

Divák, který se o politiku hlouběji nezajímá, mívá po skončení pocit, že ti ostatní tam byli do počtu, že takřka nic neřekli a to často přesto, že mluvili víc k věci, než výše zmiňovaní.

To se sice stalo, ale za prvé jen částečně, pan Koranteng to v rámci svých možností brzdil a taky se hlídal sám pan Babiš. Nebyl prostě tak urputně vemlouvavý jako jindy.

B. Nejlepší scénář: Buď Babiše rozemelou DN a PP, nebo se ztrapní sám.

To se taky nestalo, on byl sice často v defenzivě, ale všechny své příběhy měl nabrífované dokonale, několikrát i podpírané lží či misinformací. Oba soupeři jej tlačili, ale Babiš nezačal breptat, zakoktávat se a všechny okolo osočovat, jak to dělá, když už nestíhá argumentovat . Obviňování tam od něj sice zaznívala, ale ta byla součástí jeho naučeného příběhu, s nímž do debaty přišel, nikoli zmatenou reakcí, na tlak ostatních.

Nedá se nic dělat. Vydržel se (myšleno před lidmi nesledujícími intenzivně politiku) se neztrapnit a to asi bylo maximem na co dnes mohl myslet.

Nepochopil jsem jeho kritiku práce ve státní správě, vždyť ji třetí volební období dělá taky a právě se o jednu takovou funkci uchází

Jednotliví kandidáti

Andrej Babiš

Měl být nejslabším rétorem dneška a taky jím byl,. ale na jeho poměry to bylo slušné vystoupení.

Já jsem tam našel dost polopravd a někdy i lží, ale to je jeho standard. On je schopen v jedné větě klidně dvakrát popřít, to, co tvrdil v minulé (viz jedno video z kampaně: ,,Žádný zámek ve Francii jsem si nekoupil, bylo to za zdaněné peníze.“)

Podle jeho úvodu to vypadalo, že se snaží rozhodit pana Pavla a natáhnout na sebe paní Nerudovou, jako „pojď, vyhodíme ho z kola ven“, ale ta si stoupla tam, kam měla.

„Já žádné firmy nemám.“
„Já je mám ve fondech.“
„Moje firmy mají úvěry v eurech.“
„Nikdy nelžu.“

Andrej Babiš, prezidentská debata TV Nova

Výroky sestavil Zdeněk Kaplan.

Petr Pavel

Málo mluví, ovšem mívá momenty, kdy zazáří. A vlastně ho nakonec rozjel sám Babiš, když na něj v úvodu nesmyslně útočil (osočovat někoho, že sedel ve vedení NATO?) a Pavel se vlastně nad něj dostával už jen tím, že v klidu vyvracel jeho lži.

Překonal i emoce, když vpálil Korantengovi na úvod, že mu otázky píše Kalousek. To byl úlet. My všichni víme proč, ale 4/5 to netuší. Na druhou stranu v ČR Kalouska bere tak desetina populace, takže to nebude mít žádný vliv.

Pavlova výhoda (snad) může tkvít v tom, že komunikuje odlišným způsobem, než ostatní uchazeči. Mě to neoslovuje, já mám radši širší vyjádření, ale působí to zajímavě a hlavně to vybočuje a dobře se to pamatuje divákům)

Danuše Nerudová

Její nejlepší debata. Od začátku jsem věděl – a psal jsem o tom už na stránce dlouho před volbami, že Babiše bude na ekonomice v debatách drtit. Na druhou stranu: zase dtto výše, to vidí výrazná menšina lidí, většině to může připadat jako názor proti názoru. Formát s Babišem je pro ni jako dělaný.

Závěr:

Výchozí situaci ovlivnilo nečekané Babišovo osvobození. Nedokážu si představoval, jak by šli Češi houfně (vyjma skalních Babišovců) volit čerstvě odsouzeného člověka za svou hlavu státu. Leč …

Já jsem tedy z debaty mírně zklamán. Za prvé jsem myslel, že Babiš dostane naloženo a bude z toho brebentit tak, že to pozná i naše paní pošťačka – a to se nestalo.

A pak taky, jako volič paní Nerudové, která potřebovala výrazně odskočit oběma a to se podle mě taky nestalo. Líbila se mi nejvíc, ale dobří byli včera všichni tři a šance na souboj Nerudová – Pavel se snížila v pondělí při vyhlášení rozsudku.

Pozor:

Ať už postoupí kdokoli a jeho soupeřem bude eventuálně Andrej Babiš, je třeba mít na paměti dvě věci: za prvé – rozjede na soupeře hnojomety, mnohdy disinformace, nebo rovnou lži.

za druhé – debaty. Dnes totiž na Babiše byli dva. Až bude formát 1 : 1 bude to mnohem těžší než dnes a demokandidát bude muset být ještě o hodně výraznější než dnes. Nesmí se zkrátka nechat Babišem nechat překřičet.

Pořád platí, že je to Babiš, kdo musí získat voliče navíc, na to pamatujme.

A on to ví.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh