„Naše sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce.“

Citát je sice dílem bývalého sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky, nicméně ve slibování nesmyslů se tak nějak na pravolevé ose v politice nerozlišuje.

Úvod: Jak to začalo

Příběh si uvedeme několika obrázky (bývají výmluvnější než slova) z doby poslední předvolební kampaně do poslanecké sněmovny.

Pro ty, kdo by chtěly osobu Jana Skopečka zlehčovat: je to oficiální ekonomický expert nejsilnější vládní strany.

Mezihra, v tomto případě nejdůležitější

Přitom to vládě a před tím koalici SPOLU (ODS) jako kandidující opoziční straně, odborníci opakovaně říkali. Navíc, bez ohledu na všechny faktory, prostě nejde slibovat investice prakticky do všeho, růst platů, zároveň nezvyšovat (ba dokonce snižovat) daně, snížit odvody (tedy zvyšovat veřejné výdaje) a zároveň snižovat výdaje státu.

Listopad 2022. Vláda říká ještě stále opak toho, co její vlastní nezávislí ekonomičtí poradci.

A hlavně, už jim to bylo vysvětlováno před volbami, viz Dan Prokop, který rozebral ekonomický program SPOLU a rozdíl v tom, co tento program sliboval a co reálně mohl nabídnout, se počítal ve stovkách miliard korun.

Červená linka: … což se právě v těchto měsících na demokratické straně voličského spektra děje.
Konec vlákna, zdroj ZDE

Závěr: Jak to skončilo

Zdroj ZDE
11. květen 2023: „Vyšší daně budou platit firmy, živnostníci a částečně i zaměstnanci.“ Zdroj ZDE

🏇 Nemám nic proti (skutečným) reformám a věřím, že stejně tak každý rozumně uvažující člověk a zároveň volič. Stejně jako chápu, že stav veřejných financí, na němž se kromě špatných politických kroků podílí i objektivní faktory, s nimiž jako země moc dělat nemůžeme, vyžaduje i zvýšení daní.

S čím se ale nehodlám smířit, je lhaní, manipulace a populistické sliby. Ty totiž nakonec nedoběhnou jenom ty strany, které si na nich postavily volební úspěch, ale především nás všechny, kteří jsme tyto politiky pověřili, aby nás zastupovali a vedli zemi férovým způsobem.

Zodpovědný občan totiž nepříjemnou pravdu unese – pokud má politik tolik odvahy a dokáže mu ji sdělit a hlasy lidí, kterým na ni nejsou zvědaví a raději se nechají balamutit, stejně strany usilující o reformy nikdy nezískají.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh