Naše tanky jedou na Ukrajinu!

Česká republika poslala vlakem na Ukrajinu několik desítek tanků T-72 M1 a bojových vozidel pěchoty BMP-1, které mají pomoci napadené Ukrajině v boji s ruskými invazivními silami. Jedná se o dar české armády, na kterém se dohodli spojenci v rámci Severoatlantické aliance.

To znamená, že Česká republika je v nejužší špičce těch zemí, které pomáhají ukrajinské armádě se vyzbrojovat.

Obrázek

Tankovou pomoc si ukrajinské vedení v posledních dnech velmi žádalo a ukrajinská armáda tyto naše stroje v současné situaci určitě hodně ocení.

Česko bylo jednou z mála zemí, která mohla Ukrajině tuto techniku, na jejíž ovládání jsou ukrajinští vojáci vyškoleni a mohou ji tak používat ihned, poskytnout. Z okolních zemí ji má ve výzbroji už jen Slovensko, které však disponuje pouze minimálním množstvím tanků, a Maďarsko, které dodávky zbraní na Ukrajinu bojkotuje a zakázalo dokonce i jejich transport přes své území.

Podle novinářů jde o starší typy nemodernizovaných tanků T-72, které měly ve výzbroji české aktivní zálohy. Armáda jich měla ve skladech přibližně 90 kusů.

Naše vláda je v pomoci Ukrajině příkladná a tato příkladnost vyniká tím spíše, že v případě jiného výsledku voleb, mohl naši zemi spravovat triumvirát stran Hrad – ANO- SPD, případně ještě s KSČ(M). Tedy v podstatě ruský výsadek v české politice.

Že jde skutečně o významnou podporu potvrzuje i skutečnost, že tento fakt si zasloužil článek i ve WSJ.

„Česká republika posílá na Ukrajinu staré tanky ze sovětské éry a poskytuje tak velmi potřebné těžké zbraně překonaným ukrajinským jednotkám, které bojují s mnohem lépe vybavenými ruskými invazními silami.“

Obrázek

A nejen to: ještě je v plánu spustit na Slovensku opravnu poškozených ukrajinských zbraňových systémů. Ty jsou totiž většinou kompatibilními s našimi staršími stroji.

„Úsilí, které popsali tři čeští a slovenští představitelé, je prvním případem, kdy cizí země poskytla Ukrajině tanky od začátku ruské invaze 24. února . V potenciálně ještě důležitějším vývoji jak Česká republika, tak sousední Slovensko, které s Ukrajinou sdílí hranici, zvažují otevření svých vojensko-průmyslových zařízení za účelem opravy a renovace poškozené ukrajinské vojenské techniky.“

Ministryně obrany Jana Černochová potvrdila, že Česko posílá na Ukrajinu „zásadní vojenský materiál“. Ministryně ale ze strategických důvodů odmítla upřesnit, o jaké vybavení se jedná. Černochová to uvedla s tím, že dodávky budou pokračovat. (Tanků zatím odjelo „ne méně než dvanáct“).

Těžká technika ukrajinských ozbrojených sil v akci

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh