Naše zbraně Ukrajině jako závod o čas

„Každý den, kdy Rusové nejsou schopni zahájit útok na severním Donbase, klesá jejich šance na obklíčení ukrajinských jednotek. Ty dostávají další zbraně a vozidla, což je pro manévrovací taktiku rozhodující.“

Vojenský analytik Martin Svarovský

A vyzbrojování Ukrajiny skutečně zrychluje a opravdu se týká i těžké vojenské techniky, jak požaduje ukrajinské velení i prezident Zelenskij.

Tady je souhrn včera schválené dodávky vojenského materiálu od administrativy Joe Bidena, v hodnotě 800 miliónů dolarů. Jde přitom už o několikátý velký transfer:

  • 18 ks houfnic 155mm
  • 500 protitankových střel Javelin
  • 300 „kamikazedronů“ Switchblade
  • 2 protiletecké radary AN/MPQ-64
  • 10 protidělostřeleckých radarů AN-TPQ 36
  • tisíce dalších protitankových zbraní
  • 200 obrněných transportérů M113
  • 100 pancéřovaných terénních vozidel HMMWV (Humvee)
  • 11 vrtulníků Mi-17
  • větší množství námořních dronů
Obrázek
Vojáci ukrajinské armády s obyvateli osvobozených vesnic

Na území Ukrajiny už se nachází třeba i 20 australských obrněných vozů Bushmaster. Viz obrázek

Obrázek

Další várku pomoci pomoci přislíbila i Kanada. Tamní vláda oznámila pomoc Ukrajině ve výši 500 milionů dolarů. Jedná se o vojenskou techniku a obrněná vozidla Senator (na snímku dole)

Tanky dodává kromě nás i Polsko, viz zachycený transport T-72 z jejich výzbroje na dolním obrázku.

Obrázek

A i když Německo tak všelijak lavíruje, respektive všichni by chtěli, ale Scholz (tedy SPD) otálí, tak dodávky už jsou v běhu také, ostatně viz video níže

No a pak je tu jedna malá země z množiny bývalých ruských satelitů, která se nedávno a ještě velmi těsně zbavila vlády komunistických pohrobků… a ta se s tím nemaže.

Samohybná kanónová houfnice vzor 77 DANA, dodáno na Ukrajinu z České republiky
Raketomety typu RM-70 dodané na Ukrajinu z České republiky

… a jak to pak vypadá v reálu? Na dolním videu protitanková střela typu NLAW, dodaná z Velké Británie, ničí ruský tank

Jistě jste také slyšeli nebo četli o 100 polských tancích T-72, které už mají být v ukrajinských rukou a je potřeba říci, že Ukrajina, ač má jistě sama těžké ztráty, Rusy na bojišti bije:

Rusko už má ve válce vizuálně potvrzenou ztrátu více než 500 tanků. @oryxspioenkop uvádí, který tuto potvrzenou evidenci sleduje, navíc uvádí že mají hodně ještě nezpracovaného obrazového materiálu, přičemž další zničené tanky nejsou ani nafoceny a natočeny, což znamená reálně jsou ztráty ještě znatelně vyšší. Celkem přitom měl Rusko před začátkem války v aktivní službě necelých 3000 tanků.

Obrázek

A to ještě není z posledních událostí všechno: včera večer byla zničena vlajková loď ruské černomořské flotily, křižník Moskva, která je mimo jiné vybavena 64 raketami S-300. Loď hoří, kvůli bouři nejde odtáhnout a přišla o svůj pohon. 🙂

Čeká ji nejspíše konec, podle analytik tak velké poškození nepůjde opravit.

Ukrajinci tvrdí, že ji zasáhli protilodními střelami Neptun (mnohem pravděpodobnější varianta), Rusové přiznávají její těžké poškození, ale podle nich jej způsobil výbuch munice na palubě…

Je to ta ikonická loď, kterou v prvních dnech invaze poslali ukrajinští obránci „na chuj“.

Kompletní přehled známých dodávek západních zbrání ukrajinské armádě ZDE.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh