Návrat Trumpa? Krok k velké válce.

V posledních dnech se na toto téma sešly tři texty a navíc hovoří v jednom tónu. Což ale pro nás moc dobré není.

Volby v USA jsou už v roce 2024 a Donald Trump je v současnosti hlavním favoritem na vítězství. Které by zároveň bylo bylo pro svět i USA porážkou.

Edward Lucas, Financial Times: „Trumpovým cílem je diktatura.“

Text původně vyšel 6. prosince 2023. Z anglického originálu přeložil Viktor Janiš.

☑️ „Pokud soudy a svobodná média nedokázaly pohnat Trumpa k odpovědnosti poté, co přišel o moc, měly by jen mizivou naději, že se jim to podaří, jen co ji zase získá. Svět by musel přijmout, že USA změnily kurz natrvalo.“

☑️ „Trump by přišel do úřadu s plánem a týmem, který by tento plán realizoval. Jeho cílem je diktatura.“

Pokud je tenhle člověk přesvědčený, že když prohraje volby, jsou automaticky zmanipulované, že soudní systém je prohnilý a zkorumpovaný a že jeho političtí nepřátelé patří do vězení, nemá smysl se tvářit, že věří v demokracii.“

☑️ „Nejlepší pojištění je založené na nejhorším možném scénáři. Na jeho základě musíme předpokládat, že Vladimir Putin i Si Ťin-pching by Trumpovo zvolení vzali jako zelenou k uskutečnění rázných kroků ve svých plánech.“

☑️ „USA by vystoupily z NATO. Ukrajina by byla ponechána napospas svému osudu. Spojenci a přátelé v Asii by se museli přizpůsobit světu, v němž USA již neručí za jejich bezpečnost. Zároveň by USA upustily od snahy řešit globální oteplování, prosazovat lidská práva a alespoň naoko podporovat mezinárodní řád založený na pravidlech.“

☑️ „Američtí spojenci by se ovšem rovněž mohli s revizionistickými mocnostmi sblížit. Vzhledem k tomu, že se Německo a Francie v minulosti snažily vyjít Rusku vstříc, nelze takový posun vyloučit. Standardní appeasement vůči Moskvě je vlastně pravděpodobnější než to, že Evropa v blízké budoucnosti vytvoří obrannou unii.“

☑️ „Čím dřív se Západ postaví strašidlu Trumpova návratu, tím spíše si vybere principiálnější formy jištění. Evropské státy jsou zvyklé mezi sebou spolupracovat mnohem hlouběji, než jejich asijští protějšci. Bylo by také snazší vzdorovat Rusku než Číně. Ale to jsou jen předzvěsti. Pokud Trump vyhraje, všechno se změní.“

Sekta, v jejímž středobodě je čistý nácek a sociopat, navíc hloupý a s minimálním rozhledem.

Jiří Pehe: „Současný svět je jako plavba na Titaniku.“

🎯 „Globální rozměr krizím současnosti dává nejenom propojení světa v důsledku ekonomické a technologické globalizace, ale také rozvoj nových informačních technologií, které v reálném čase umožňují sledovat nejrůznější krizové jevy. A bohužel nejen sledovat, ale také prostřednictvím sociálních sítí vytvářet emoce, které se vymykají politické kontrole.“

🎯 „Z ruské rétoriky je jasné, že válku na Ukrajině nechápe jen jako krok k získání ukrajinského území, které prý vždy Rusku patřilo, ale v lepším případě jako pokus o obnovení impéria v hranicích známých před rozpadem Sovětského svazu, v horším případě jako pokus získat zpět i bývalé sovětské satelity ve střední Evropě.“

🎯 „Západ měl možnost konflikt rychle rozhodnout ve prospěch Ukrajiny, kdyby se k ruské agresi od začátku postavil jednotně a razantně. Ukrajinu nyní na Západě leckdo kritizuje za údajné selhání její protiofenzivy. Ta mohla být úspěšná, kdyby Západ Ukrajinu — ochotnou obětovat v zastoupení Západu za západní hodnoty lidské životy — řádně vyzbrojil a všemožně podporoval.“

🎯 „Nestalo se tak nejen kvůli strachu západních politiků z možného vyvolání jaderného konfliktu, ale také z oportunistických důvodů. Řada západních zemí navzdory sankcím dál kupovala ruské suroviny, řada západních firem dál s Ruskem obchodovala..“

🎯 „Západní společenství se sice v reakci na ruskou agresi semklo způsobem, který jsme dlouho neviděli, ale i tak zůstávalo rozdrobené. Moskva si přitom byla po celou dobu vědoma, že čas hraje pro ni. Věděla, že v různorodém západním společenství bude dlouhodobě těžké udržet jednotu, přičemž rozpory přiživuje různými metodami hybridní války.“

„Demokratické společnosti se musejí ohlížet na voliče, které je těžké dlouhodobě motivovat k podpoře projektů, které sice mají dlouhodobou strategickou logiku, ale krátkodobě ohrožují životní úroveň. Navíc západní demokracie od začátku zvolily chybný slovník: místo toho, aby jejich představitelé mluvili o tom, že jsme fakticky ve válce s Ruskem, mluvilo se o naší podpoře pro Ukrajinu.“

🎯 „Západní podpora pro Ukrajinu kvůli domácím politickým ohledům nyní slábne. Strategické ohledy a předvídavost padají za oběť tomu, co nazýváme politikařením. „

„Nejlépe to v současnosti vidíme na třech příkladech:

  1. Americká pomoc Ukrajině, která je zcela zásadní, nemá-li Ukrajina prohrát, se stala rukojmím politikaření v Republikánské straně.
  2.  Neschopnost Evropské unie poradit si s politickým vydíráním Maďarska. 
  3.  Krátkozraké blokády hranic Ukrajiny ze strany polských a slovenských dopravců, a před tím také polských zemědělců.
Nacistické Německo bylo plné zfanatizovaných a propagandou vymytých zombie, kteří jen čekali na povel, co mají pro Říši vykonat, ať už je to cokoliv. Armádu těchto lidí má už Donald Trump k dispozici také. Jakmile přestanou mít, podobně jako tehdy v Německu, strach z postihu, asi nám ukáží, co dovedou. Tedy jen pokud Trump zvítězí.

Jana Cíglerová, Deník N: „Trumpova rétorika se začíná podobat té Hitlerově.“

🤼 „Donald Trump v posledních týdnech ve svých prohlášeních přitvrdil. Historici i politologové si všímají, že se jeho projevy stále častěji podobají slovníku, který před druhou světovou válkou používal Adolf Hitler. Mluví o temné vizi, mstě a konci Ameriky.

„Donald Trump ve svých předvolebních projevech stále přesněji vykresluje, co má v plánu, pokud se znovu vrátí do Bílého domu. Nechá prý uvěznit politické protivníky a zrušit kritická média, levicově zaměření lidé jsou podle něj „havěť“ či „škůdci“, které musí zničit, a o imigrantech mluví jako o „jedu v krvi našeho národa“.“

🤼 „Podle amerických expertů by jeho slova nikdo neměl brát na lehkou váhu. Velká varování přicházejí zejména ze strany těch konzervativců a republikánů, kteří Trumpovo možné vítězství považují za konec americké demokracie.“

„Příliš mnoho lidí to pořád bere jako normální běžné volby, ve kterých se rozhoduje mezi republikánem a demokratem, liberálem nebo konzervativcem. Jenže ve skutečnosti je to volba mezi ústavní republikou a Donaldem Trumpem.“
Bývalý stratég Republikánské strany Rick Wilson.

🤼 „Mluví o zavírání politických protivníků, rušení médií, věznění novinářů, deportaci deseti milionů lidí bez řádného soudu. Má temnou vizi pro Ameriku a nejsou to jen plané řeči, on to tak skutečně chce. A lidé kolem něj jako (poradce) Steven Miller a další připravují plány, jak to vykonat.“

A nejde jen o Donalda Trumpa. Mimo se ocitá stále větší část republikánské strany. Zdroj ZDE.

🤼 „Trump tvrdí, že se nebude mstít sám. Údajně to za něj zařídí velká skupina lidí, kterou se obklopí, dá jí rozhodující pravomoci a hlavní kvalifikací pro členství v ní nebude odbornost, ale bezmezná loajalita.“

🤼 „Konzervativní politička a bývalá republikánská poslankyně Liz Cheney varuje, že Američané jako náměsíční kráčejí do náruče diktatury, kterou povede Donald Trump. V exprezidentově výrazivu vidí, podobně jako historik Kagan a další odborníci, podobnost s Hitlerovým Německem. A tvrdí, že jestli Američané Trumpa zvolí, bude to konec Ameriky.“

🤼 Historik Timothy Naftali z Fakulty mezinárodních a veřejných vztahů Kolumbijské univerzity.„Trumpův současný jazyk je jazykem, který diktátoři používají k vyvolávání strachu. Když protivníka znelidštíte, zbavujete ho jeho ústavních práv na bezpečnou účast na demokracii, protože říkáte, že není člověk. To dělají diktátoři.“

🏇 Vlastně mě už psát tyto posty ani příliš nebaví. Jsou prostě negativní a nelíbí se mi to. Ale moje pozice je informovat a to pokud možno včas.

A deptá mě, když pozoruji, jak si tady v Česku stýskáme, že jsme v krizi (ano, jsme, ale …) a že jediným východiskem je vyměnit prozápadní vládu, za oportunistickou vládu bez kompasu – právě v kontextu toho, co se ve světě děje a hlavně, co se ještě brzy dít může.

Protože opravdovou krizi zažijeme pak. A ta se s tím, co tu máme dnes, vůbec nebude dát srovnávat.

Ještě máme trochu času, mysleme na to. Nejhorší by totiž bylo, si za pár let říci, že jsme mohli a měli reagovat a neudělali jsme to.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh