Něco Johna McCaina

Oblíbený republikánský politik, senátor John McCain před nedávnem zemřel.

Bohužel, lidi s názory na bezpečnostní politiku jako on, převálcovala v republikánské straně Trumpova sekta, neschopní konspirační cvoci na steroidech moci.

Není to špatně jen pro Ameriku, ale samozřejmě i pro celý svět – a pro nás, pro které jsou USA klíčovým obranným spojencem, tím více.

Přitom právě lidi jako McCain by současný západ potřeboval v současnosti mít v čele v co největším počtu.

Příklad? John McCain v rozhovoru o Rusku a Ukrajině ze září 2014 přesně předpověděl, že Rusko napadne Ukrajinu i to, jaké budou jeho další cíle.

A nyní vidíme, že se skutečně v ničem nemýlil.

A nejen to: McCain podpořil ukrajinský Majdan a v prosinci 2013 měl projev na Náměstí nezávislosti v Kyjevě. Po svržení proruského prezidenta Janukoviče a vzniku separatistickžých republik na východě Ukrajiny, McCain volal po vyzbrojení ukrajinské armády a podpoře jejího boje proti proruským povstalcům. Sankce proti Rusku označil za nedostatečné.

John McCain o Rusku a Ukrajině v roce 2013

Níže překlad o minutu delší důležité sekvence tohoto rozhovoru

👉 „Rusové vraždili Ukrajince. Byly to stovky mrtvých, tisíce v nemocnicích.
Je to strašné. Porošenko (tehdejší UA prezident) neměl jinou možnost , než souhlasit s příměřím.“


👉 „Co se bude dít dál? Předpovídám, že dalším krokem ve strategii Vladimira Putina bude oddělení východní Ukrajiny od Ukrajiny a možná i pozemní most na Krym.“


👉 „A znovu opakuji, že bychom Ukrajincům neposílali zbraně, pokud by nás o ně požádali.
Nedali bychom jim ani zpravodajské informace. Protože jsme nechtěli, cituji, „provokovat“ Vladimira Putina. Naopak: tím, že jsme ukázali slabost, tím jsme Vladimira Putina vyprovokovali.“


👉 „Když říkám my, myslím tím USA a samozřejmě Evropany. Ale nepřekvapilo mě to u těch Evropanů, hluboce mě zklamaly USA, v situaci, když nás prosily o obranné zbraně.
A oni nechtěli udělat ani to.
Vlastně to bylo až komické, poslali MRE (jídlo v sáčcích).“


👉 „Evropané jsou závislí na ruské energii. Bylo zřejmé, že jim nebudeme pomáhat, protože nechtějí, cituji, provokovat Vladimira Putina. Ale nic neprovokuje Vladimira Putina víc než slabost.“


👉 „Musíme pochopit, že ambicí Vladimira Putina je obnovení starého ruského impéria.“


👉 „Jen před několika dny řekl: „Kyjev bych si mohl vzít za dva týdny.“ Řekl taky, že chce Novorusko, což je stará carská fráze. Což znamená, že chce východní Ukrajinu.“


👉 „Chce si pojistit, že si nechá Krym, a rád by viděl – pokud mu to projde – i Moldavsko, Pobaltské státy, to chce vidět obnovené v jedné říši.“


👉 „Nemůže si dovolit vidět svobodnou, demokratickou, prosperující Ukrajinu, protože ruský lid by pak chtěl být jako Ukrajina.“

Tak to byl pan Mc Cain. Dnešní podoba Republikánské strany a v budoucnosti možná zase celých USA vypadá, bohužel, takto ⬇️

Současnost Republikánské strany: omezenost, fašismus, konspirace, lži, manipulace a katoliban. To je cesta k rozvratu světového řádu. A komu to nejvíc vyhovuje? Rusku, Číně a dalším totalitním zemím s podobnými ambicemi.

Při poslouchání rozhovoru, či čtení jeho přepisu je potřeba si uvědomit, že je deset let starý, McCain nemohl znát nic z toho, co se nakonec stalo a co my už víme.

Ale měl Putina nabreafovaného a neměl o něm a jeho režimu už tehdy žádné iluze. McCain viděl Buču a Irpiň o několik let dřív, než se to stalo.

V té době si Česko zvolilo otevřeného ruského (i čínského) kolaboranta, který otevřeně spolupracoval s ruským režimem a vlísával se do jeho přízně a lhal celému národu, v duchu ruské propagandy.

A nejen to: v roce 2017 skončila smlouva na dodávky norského plynu (25 % našeho dovozu) a vláda ji v klidu nechala padnout a už ji neobnovila. Chybějící plyn začala vozit z Ruska, čím se stala naše závislost téměř stoprocentní.

Tři roky po přepadení východní Ukrajiny…

My jim to nezapomeneme.

Mimochodem: Rozhovor z něhož jsou tři ze čtyř obrázků se uskutečnil v jednom týdnů, jako náš rozhovor s Johnem McCainem.

Závěr: A proč tento rozhovor připomínám právě v tuto dobu. Pro tohle ⬇️

Na konec ještě důležitý text německého časopisu Mezinárodní politika, jehož nejzkrácenější verze zní:

„Náklady na válku jsou pro Rusko také enormní a příští rok spotřebují 40 procent celkových vládních výdajů. Rusko je ve skutečných problémech a jeho jedinou nadějí je, že Západ ztratí vůli podporovat Ukrajinu.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh