Nejlepší olej dávají olivy pod tlakem

Zdá se, že Češi, k tomu, aby se začali chovat zodpovědněji, potřebují krizi. A možná to není nic objevného a jde o běžný sociologický jev.

Každopádně nám krize posledních desítek měsíců, v pořadí Covid, inflace, ceny energií, a válka, (která navíc dvě předchozí ještě násobí), ukázaly, že je bereme vážně, přemýšlíme o nich a na jejich základě revidujeme svoje názory.

To je patrné i přes cílený hukot Ruska a jeho kolaborantů na sociálních sítích a lze to explicitně doložit i průzkumy veřejných mínění.

Reakce Čechů na krize posledních let ve zkratce

🇨🇿 A: Nárůst preferencí pro členství v NATO

2020 bylo spokojeno s členstvím v NATO 58 %, letos je to 73 % Čechů, nejvíc za dobu našeho členství.

🇨🇿 B: Nárůst podpory pro přijetí společné evropské měny

Eubarometr eviduje nárůst příznivců eura v ČR, mezi lety 2021-2022 o 11%, Kantar o rok dříve zjistil zase meziroční nárůst o 19 %. Není třeba nic vyvozovat z těchto konkrétních čísel, ale tento nárůst nemůže být dán nějakou statistickou odchylkou, jde o výrazný trend.

🇨🇿 C: Nárůst podpory členství v Evropské unii

Zdroj Hlídací pes, květen 2022. Nárůst o 8 % za několik měsíců. Zase příliš mnoho, aby šlo jen o průzkumovou odchylku.

🇨🇿 D: Stále vysoká důvěra pro veřejnoprávní média

Srpen 2020, zdroj Kurzy.cz
Červen 2021, zdroj Hlídací pes
Viz text výše

🇨🇿 E: Češi vyměnili oportunistickou vládu, za vládu prozápadní.

Jistě , bylo to těsné a pomohla i pěti procentní klauzule. Babišovy chyby za doby C 19 – velké poškození ekonomiky, utrácení peněz nikoli za pomoc, ale za výdaje, které s pomocí nesouvisely a především pak naše počty zemřelých, kdy jsme se drželi na špici ze všech vyspělých států světa – mu znemožnily v kampani se prezentovat jako úspěšný politik – manažer a způsobily, že část voličů odešla od ANO nejen k SPD či Přísaze, ale dokonce i ke koalici SPOLU.

🇨🇿 F: Začínáme (alespoň nezanedbatelná část populace) fakt, že na našem území vede Rusko proti nám ideologickou (dezinformační) válku. Tento náhled se znásobil po ruském přepadení Ukrajiny.

zdroj Euroskop, cca 3/4 občanů si skutečnost, že dezinfo válka probíhá již plně uvědomují. Neznamená to, že by už nebyli manipulovatelní, ovšem i tak jde o vítaný progres

🇨🇿 G: Andrej Babiš nejen že prohrál parlamentní volby, ale pravděpodobně mu i znemožníme, aby vyhrál volby prezidentské. Pokud se tak stane, během roku zmizí triumvirát Babiš – Zeman, který celou společnost sunul na mentální periferii Evropy. To je po posledních letech nebývalé osvěžení.

🏇 Ne, že bychom o ně stáli, ale krize nám zjevně svědčí 🙂 Nebo spíš, že jsme dříve nebyli žádným vystaveni (i migrační byla pro nás spíše krizí virtuální), vypadalo to, že nám je všechno jedno. Část Čechů šla volit Zemana, protože „aspoň bude nějaká sranda“. Myslím, že tato doba pod tlakem okolností skončila, ostatně i dnes, kdy na mnoho z nás dopadají následky inflace i drahých energií, se volební preference, ve srovnání z loňskými volbami, nijak výrazně neposouvají. Zatím uvažujeme racionálně.

A to i přes hysterii ruské páté kolony v zemi. To vůbec není špatný mezisoučet.

Aktuální průzkum preferencí: SPOLU stejný výsledek jako ve volbách, ANO + 2 %, SPD + 2%, (v zásadě to odpovídá povolebnímu poklesu ČSSD a KSČ v tomto průzkumu), PIRSTAN – 1 %. To je vzhledem k možným odchylkám + / – až na desetiny stejný výsledek jako před rokem. Tedy v mezičase rok rostla inflace, cena energií i PHM a začala válka.

Hlasujte pro mě v anketě Křišťálová lupa 2022!

Web visegradsky-jezdec.cz byl nominován v kategorii One (wo)man show.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh