Několik aktuálních záběrů z fronty

Protože jsem mezi dvěma denními službami, vybírám jen několik videí, které jsem pro tento den připravil (Psáno v pondělí ve 22 hodin).

Ukrajinská ofenzíva jde pomaleji, než si většina lidí asi představovala. Odborníci uklidňují, že to jinak nejde, nicméně rozladění z pomalého postupu už veřejně ventiloval sám ukrajinský prezident.

Zatím se dá mluvit o dvou aspektech, které jsou pro útočící Ukrajince větším problémem než sami čekali. Jednak je to neschopnost zajistit podporu či ochranu ze vzduchu pro útočící jednotky, to přináší ztráty mužů i techniky.

Pak je zklamáním faktor X, s nímž Ukrajinci podle mnoha vyjádření jejich špiček počítali a ten se bohužel nenaplnil. Rusové neměli mít takovou chuť bojovat, jejich bojová morálka měla být podle předpokladů nižší, než momentálně je. Možná jim došlo, co všechno v Ukrajině napáchali pod dojmem toho, že vyhrají a nikdo je nebude volat k odpovědnosti.

A teď chápou, jak velkým problémem pro ně prohra může být. Je ochota vyšetřit jejich válečné zločiny, existuje mnoho svědků a žijeme v době digitálních technologií. Už teď známe jména spousty konkrétních válečných zločinců.

Netřeba dalších komentářů. Ted tedy jen několik videí, které nám snad alespoň trochu přiblíží, co tam ukrajinští vojáci zažívají a jak těžká je jejich osvobozovací mise.

Nedbejte na to, že videa jsou twitterem zakrývaná, jsou to sice záběry z fronty, ale žádné utržené končetiny, střeva, nebo něco podobného v nich vidět není. Twitter to skrývá (snad) jako prostě násilný obsah.

A co jiného je válka, když ne násilí …

Snad se Ukrajincům průlom podaří, těžko ale doufat, že současná ofenziva bude tou poslední akcí, po níž se ruská obrana v Ukrajině sesype.

My prostě musíme udržet Rusko pod vojenským a ekonomickým tlakem a věřit, že spolu s Ukrajinci budeme mít větší výdrž než ruští okupanti.

Výchozí podmínky máme rozhodně lepší, jen nesmíme ucuknout.

Už kvůli těm vojákům z prvních liniích z videí.

Úvodní foto ze včerejší návštěvy ukrajinského prezidenta na donbaské frontě.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh