Několik čísel před ukrajinskou ofenzívou

Ačkoliv ve válce nebývá nic jisté, zdá se být jarní ukrajinská ofenzíva jistotou, jakkoli nevíme kdy přesně začne a jak bude probíhat.

V posledních dnech se objevila zajímavá statistická čísla, která byla zveřejněna renomovanými zdroji, byť u část z nich není znám původce .

Protože jde o válku, v níž se obě strany a jejich spojenci snaží mlžit, jako stoprocentní je brát nemůžeme, nicméně podle insiderů se k těmto údajům vyjadřujícím, by nemusela být daleko od pravdy.

Ztráty těžké vojenské techniky

Skupina Oryx jsou nadšenci (ale často v nějaké profi profesi se tématem zabývající) zabývající se monitorací ztrát ve válečném konfliktu v Ukrajině. Přičemž každý kus ztracené (zničené či ukořistěné) techniky musí mít ověřený z několika zdrojů.

V rozhovoru jeho český člen říká, že celkové ztráty podle něj budou cca o 20 % vyšší. Jde o tu techniku, jejíž osud zatím není stoprocentně potvrzen, ale indicie ukazují na její zničení či „přesun“ k druhé straně.

Z rozhovoru s ním vybírám ještě dvě myšlenky:

„Nejvíce mě překvapilo, že ruské vedení je neskutečně hloupé a nevzdalo to už loni na jaře. V tom okamžiku už bylo jasné, že Ukrajinu neobsadí a že čím déle tam zůstanou, tím více techniky a lidí ztratí. Rusko nemá tak silnou ekonomiku, aby bylo schopno za rozumný čas znovu nahradit tak velkou armádu, kterou budovali 30 let + co jim zůstalo ve skladech z dob Sovětského svazu.“

„Momentálně je poměr ztrát asi 3,2 ku 1 v neprospěch Ruska. Při jarní ofenzívě čekáme velmi vysoké ztráty na obou stranách. Bude to záviset na tom, jestli se Ukrajincům podaří prolomit frontu a postoupit do hloubky, jak se jim to podařilo u Charkova. Dalším faktorem bude, jestli nasadí některé dosud utajované schopnosti. Víme například o některých útočných raketách, které Ukrajina dlouhodobě používá, ale nezveřejňuje záběry. Roli v tom sehrají i taktická či operační překvapení. Poměr ztrát však rozhodně nebude pro Ukrajinu tak výhodný jako dříve.“

Ztráty okupantů i obránců na lidských životech

Agentura Reuters, vycházející z dat, která měla uniknout z americké rozvědky:

Ruské ztráty: zemřít mohlo až 43 tisíc okupačních vojáků, dalších až 180 tisíc bylo zraněno.

Ukrajinské ztráty: přepokládá se úmrtí až 17 500 obránců vlastní země a dalších až 113 500 by mělo být zraněno.

Dále se v textu Reuters například píše:

„Americké dokumenty rovněž ukazují na obavy Washingtonu z ukrajinských úderů hluboko do Ruska – a potenciálně i na Moskvu – kvůli dopadu, který by takové útoky mohly mít na pozici Číny.“

„Čína by reagovala důrazněji a nejspíše by zvýšila rozsah a rozsah materiálu, který je ochotna Rusku poskytnout, pokud by ukrajinské údery zasáhly místo s vysokou strategickou hodnotou nebo by se zdálo, že jsou zaměřeny na vysoké ruské představitele.“

Přičemž tady je třeba zdůraznit, že se spekuluje i o tom, zda samotný „leak“ není zpravodajskou hrou Američanů. Proto další závěry, které média vyvozují z těchto materiálů už nekomentuji.

Vojenská pomoc Ukrajině

Čísla jsou udávána v procentech vojenského rozpočtu dané země.

Pro ty, kteří neovládají azbuku zde přehledně:

  1. Lotyšsko, 2. Estonsko 3. Litva, 4. Bulharsko, 5. Lucembursko, 6. Finsko, 7. Polsko. 8. ČR 9. Nizozemí, 10. Švédsko, dále Norsko, Dánsko, Chorvatsko, Británie, Slovinsko, Slovensko, Německo, Kanada , USA, Belgie, Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Francie, Austrálie, Nový Zéland a Turecko.

Rozpočet ČR na obranu v roce 2022 činil 89.5 miliardy korun, přičemž většinu dodávek nám „refundují“ NATO a EU – viz např. ZDE a ZDE.

🏇 K samotné ofenzivě si myslím, že Ukrajinci v ní uspějí, nicméně určině ne tak, že bude znamenat konec ruských ambicí a konec války.

Ten podle mě mnohem spíš přijde v lepším případě s ekonomickým rozkladem Ruska, či v horším případě s utlumením západní podpory Ukrajině.

Každopádně Слава Україні! 🇺🇦

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh