Odborník žasne, laik se diví

❓ Z voleb vzešlá nová vláda si do svého programového prohlášení jako jednu z priorit vetkne (a naprosto oprávněně) boj proti dezinformacím.
❓Země se, obzvlášť po ruském vpádu na Ukrajinu, nachází v horké fázi dezinformační války.

❓ Což potvrdí i ředitel rozvědky BIS Michal Koudelka

Ředitel BIS Michal Koudelka, říjen 2022

❓ Vládní politici napříč stranami ujišťují veřejnost, že o problému samozřejmě vědí a jsou odhodláni jej řešit

❓ Vláda dokonce v tom čase už má svého zmocněnce pro boj s dezinformacemi. Je jím předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu a místopředsedou správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Michal Klíma (od března 2022)

❓ Úřad ovšem nemá zaměstnance, ani rozpočet, respektive má mnohem méně než je životní minimum takového úřadu.

❓ V mezičase opět slýcháme občasná vyjádření politiků pětikoalice, jak závažnou hrozbou pro ČR dezinformace jsou

❓ Michal Klíma, květen 2022: „Chci oddělení kreativců a analytiků, kteří budou bojovat s dezinformacemi…“

❓ Vláda si od Klímova úřadu nechala zpracovat „Akční plán pro čelení dezinformacím“. Má jít o sérii opatření, které vládě navrhují v roce 2023 připravit členové Klímovy expertní skupiny na Úřadu vlády. Zahrnuje například doporučení zakotvit do legislativy trestný čin šíření dezinformací. Podle autorů plánu má vzniknout také zákon, který stanoví, za jakých okolností mohou být vypnuty takzvané dezinformační webové stránky.

❓ Nyní, po necelém roce vláda Klímův úřad náhle ruší, jeho kompetence má převzít jediný muž: snad nejzaměstnanější osoba v pozadí, poradce premiéra a vlády pro národní bezpečnost.

❓ Pojar je jistě uznávaný odborník, jeho politické preference jsou ovšem přinejmenším sporné. Tak jako tak, nemůže mít někdo, kdo je v každodenním pracovním styku s premiérem a vládou, čas na plný úvazek řešit něco tak důležitého, jako je boj proti dezinformacím.

❓ Premiér Fiala oznámil, že pan Klíma splnil, co od něj vláda chtěla a jeho úřad nyní není potřeba. Nicméně hlavní zadání pro pana Klímu (a tak to prezentovala vláda i samotný Klíma) byl právě strategický akční plán boje dezinformacím…

❓ Přičemž víme, že speciálně ODS má blízko k majiteli největšímu dezinformačnímu médiu v zemi, tedy Parlamentním listům a Ivo Valentovi. Ten nejenže je „milionovým sponzorem strany, ale z jeho (je majitelem jako Babiš ANO) stranou Soukromníci utvořila i společnou kandidátku do voleb.

Pro chronologii popisovaných událostí to nemusí nic znamenat, jen jsem chtěl ukázat, že vymezování se politiků ODS (dominantní vládní strany) vůči dezinformacím, je hodně „vocaď – pocaď“.

Analýza připravenosti České republiky čelit závažné dezinformační vlně

A teď to hlavní: 15. února, tedy prakticky v den zrušení Klímova úřadu (resp. ohlášení zrušení) a a Fialova výroku, že plán proti boje proti dezinformacím zemi netřeba, zveřejňuje Ministerstvo vnitra expertní analýzu odolnosti země vůči dezinformačním vlnám.

A v ní se mj. doslova píše ⬇:

Celá zpráva expertů vnitra k Auditu národní bezpečnosti je TADY.

🏇 Česká republika prostě je ve válce. V boji nepřímo, ale v intenzivní dezinformační válce, kterou samozřejmě saturují i naše ekonomické problémy, jsme zcela jistě až po uši. Myslím, že doba, kdy je třeba odhodit stranické preference a proruským dezinformátorům a jejich kanálům, je nutno začít šlapat na paty.

Realita je taková, že je rok od začátku války a míra dezinformací ovlivňujících společnost, setrvale a především beztrestně narůstá.

Pro důkaz si každý může dojít k prakticky libovolnému příspěvku v diskuzích na informačních webech, nebo sociálních sítích, u každého příspěvku k válce, energetice, nebo ekonomice.

Jestli nás v tom politice dnes nechají, budou mít v brzké době problém sami.

Stačí se podívat třeba na Slovensko.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh