Nenápadní hrdinové dneška

Vakcínu proti C 19 v současnosti nikomu nutit nelze, nemá to žádnou oporu v legislativě, stejně tak je nemožné účinně po všech vymáhat (z kapacitních důvodů) dodržování omezující opatření, které mají mírnit šíření nákazy a bránit tak zahlcení nemocnic a ekonomickým škodám.

Tudíž je rozhodnutí o očkování, nebo dodržování omezení pouze volbou osobní zodpovědnosti.

Že to může i takto nenásilně fungovat ukazuje příklad některých zemí, zmíním Dánsko, Švédsko. Míra a rozsah „příkazů“ jsou v nich celou dobu o stupeň mírnější, lidé se jimi však v mnohem větších počtech řídí a dodržují je.

Výsledkem jsou vyšší počty proočkované populace, nižší nárůstky pozitivně zachycených i výrazně nižší počty zemřelých. A samozřejmě tudíž i nižší „výskyt“ omezení obyvatel těchto zemí.

Dánsko (6 miliónů obyvatel) sice zažívá nyní rekordní vlnu jako my, ale jejich rekord je 4200 zachycených pozitivních denně, u nás 27 000, přičemž Dánové testují denně o 1/3 lidí víc…

A v nemocnici mají nyní 400 pacientů s C 19, na JIP 50, my 6500 v nemocnici, na JIP asi 800.

Plně naočkováno mají skoro 80% populace, my 60%. My 32 000 zemřelých, Dánsko 3000.

Důvěra ve vládu, kompetence vlády, sebedisciplína.

Aktuální situace v Dánsku zde v tabulce:

Přičemž: Nejsvětlejší barva. neočkováni, tmavší: rozočkováni, nejtmavší plně očkováni. Připomínám, že v Dánské populaci nyní neočkovaní zaujímají 1/5 obyvatel. A ještě: Bekræftede tilfælde = záchyt pozitivních, Indlagte = hospitalizovaní

Proto se mi líbí, jak solidaritu pojímá Tomáš Bella ze slovenského DenníkaN, v článku „Kto je osobnosťou tohto roka? Ste to vy.“

👉 V posledních týdnech zde máme novou verzi osudů lidí, kteří spadli na dno, ale dokázali se z něho odrazit zpět . Jsou to příběhy lidí, kteří nevěřili na covid, byli proti očkování, poté se dostali v těžkém stavu do nemocnice. A zážitek z toho, jak cítí blízkost smrti a zoufale se snaží nadechnout, je přivedl na správnou cestu. Varují ostatní. Litují, jak byli hloupí. Vyzývají k očkování.

👉 Je to užitečné a inspirující. Je jen jeden typ lidí, kteří jsou ještě větší hrdinové. Jsou to lidé, kteří nepotřebovali být na prahu smrti,aby se začali chovat zodpovědně.

👉 Jste to vy, kdo už na jaře trávil večery na koronawebu, aby zaregistroval prarodiče na očkování.

Jste to vy, kdo cestoval do Rožňavy, Skalice či Trnavy nebo stál dvě hodiny v řadě na očkování, kdo se očkoval, ačkoli máte panický strach z jehel.

👉 Jste to vy, kdo dceru neposlal ráno do školky, když trochu smrkala, přestože jste proto museli přeložit tři porady.

Jste to vy, kdo rodičům trpělivě vysvětloval, že nemají dívat ta videa, která jim někdo posílá emailem.

👉 Jste to vy, kdo stál ve dveřích své restaurace a nepustil dovnitř rozzlobených zákazníků bez roušek, ačkoli by se vám nějaká tržba právě tak moc sešla.

Jste to vy, lékařka, která se v neděli ráno oblékla a šla zase do práce.

👉 Víme, že nezodpovědní politici letos přímo způsobovali smrt lidí, ale nevíme, které úmrtí člověka připsat kterému viníkovi. Pokud to platí, tak zároveň všichni chovající se zodpovědně letos zachránili život, i když nevědí čí.

👉 Možná jste v MHD měli už celý obličej zpocený pod rouškou a brýle zamlžené, ale i tak jste si ho ani na chvíli nesundali a zachránili tím život paní sedící před vámi.

👉 Možná je vaše příbuzná dnes naživu jen proto, že jste k ní odmítli jít s dětmi k návštěvě.

👉 Možná váš soused, kterého potkáváte ve výtahu, neskončil na plicní ventilaci jen proto, že jste v zimě zrušili dohodnutou lyžovačku, i když vám děti pak dva týdny doma skákaly po hlavě.

👉 Za pár dní začnou vycházet žebříčky osobností roku, ale nenechte se zmást. Vy jste osobností roku.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh