Není benzín, není postup

Shrnutí posledních 24 hodin dění v Ukrajině, kterou přepadlo sousední Putinovo Rusko, doplněný o související informace ze světa.

Hlavní útočné kolony se Rusům zpomalují, zejména pro odtrženost od podpůrných jednotek s benzínem, jídlem a dalším proviantem. Navíc je někde samozřejmě zdržují i jednotky ukrajinského odporu.

Ukrajinci reportují tři nebo čtyři zničené kolony (může jít ale i o opuštěnou ruskou vojenskou techniky, právě proto, že jí došlo palivo na cestu)

Pokračuje ostřelování raketami měst i dalších civilních oblastí Ukrajiny, včera byli kromě hlavního města nejvíce pod palbou těžkých zbraní Mariupol, Žitomyr a Charkov.

Nicméně, ruská armáda se už zmocnila prvního velkého ukrajinského města a to Chersonu.

Mariupol zůstává obklíčen Rusy, u Chersonu se bojuje o strategický most přes Dněpr. Ukrajinské síly o most Antonivka bojují o a ztrácejí jej, místo aby jej odpálily, než jej dobydou ruské jednotky. Dobyt byl Starobilsk na Donbase.

Ukrajina výrazně ztrácí na jihozápadě země. Na záběrech s Chersonu či Mykolajiva není nikde vidět práce Javelinů a NLAW, vypadá to, že se k tamním vojákům nedostaly.

Ukrajinci naproti tomu vytlačili Rusy z Tokmaku, bijí je pod Sumy a u Buči na d Kyjevem.

Moskevská burza zůstává třetí den zavřená. Dnes je spuštěno odpojení RF od systému SWIFT.

Obrázková a video část:

Emotivní vítězství na kurtu ukrajinské tenistky Svitoliny, která nastoupila v národních barvách proti Rusce Potapovové v mexickém Monterrey
Pokračuje úspěšné likvidování logistického supportu hlavní útočných formací Ruska…
… Rusové se s touto taktikou zatím nedokázali vypořádat.
Zaměstnanci jaderné elektrárny Enerhodar (největší v Evropě) připravují blokádu prostoru v okolí elektrárny.
Obyvatelé Eneerhohradu očekávají okupanty. Podle obrázků se dá usuzovat, že tam není přítomna ukrajinská armáda. (Aby elektrárnu Rusové neostřelovali?)
Blokování ruské armády ve Starobilsku obyvateli města. Děje se na mnoha místech Ukrajiny.
Univerzita Charkov. Patrně významný „vojenský cíl“.
Nejepičtější obrázek včerejška. Jedna z kolon směřující na Kyjev od Buči byla zastavena takto. Tyto fotky je potřeba ve velké dostávat do Ruska.
Dtto. Eufemismem to lze nazývat „logistické problémy“. Ale tohle nebude nedostatkem benzínu
Video z téhož místa
Ano, to se stává často. Ale zrovna tak je tomu i u Ukrajinců. Jenom – a to opakuju- Ukrajinci takové zprávy logicky nevypouští ven a jsme odkázáni na nezávislé zahraniční novináře, či očité svědky. (Oba segmenty z logiky věci u Rusů neexistují). Kdežto každý ruský neúspěch projede internetem na první dobrou. Lokace fotek: okolí Černihiva
Jedním z hlavních cílů Putinovy invaze má být denacifikace Ukrajiny. Tedy země, kde židovský prezident zvítězil se 73 % ve SVOBODNÝCH volbách, tedy v něčem, co v Rusku vůbec neexistuje. Na snímku praktikující židé v ukrajinské armádě.
Vozidla pro přepravu vězňů se řadí v Chersonu 🇺🇦 poté, co bylo město dobyto 🇷🇺 po několika dnech bojů. Temnota sestupuje. Přišla říše zla.
Jihoukrajinská Volnovacha po plošném bombardování částí města.
Charkov po včerejším bombardování. Btw: jeden z pilotů bombardujících město byl sestřelen
Přistižený při rabování. Berdjansk
Rozbombardované Sumy. Všimněte si, jak se tyto obrázky začínají objevovat čím dál častěji.
Blokování kolon okupantů v Melitopolu.
Raketami zasažený Irpin.
Z likvidace ruského konvoje u Buči. Zdá se, že v městských aglomeracích zažijí Rusové peklo.
Dnešní ráno v Charkově. Válečné zločiny.
Russian on the road. Baštanka.
Lesya Vorotnyk. Ballerina of the Kyiv National Opera.
Ruská armáda v Chersonu. Snímek z pouliční kamery
V noci raketami napadený Žitomyr
Irští dobrovolníci na místě
Cherson po raketovém útoku ruské armády

Pozdně večerní útok Rusů na Čučujiv

Charkov, náměstí Svobody před „denacifikací Ruskem“ a po této denacifikaci.
Ruský raketový systém Pancir hoří poté, co byl dnes zasažen ukrajinskými silami poblíž oblasti Baštanka
Takhle dnes žijí, kvůli Putinovi, ukrajinské děti.
Pod Sumy to Rusům nejde 🙂
Zničené velitelství ukrajinských speciálních sil ve Vyšehorodu.
Ruští zajatí vojáci.
Obrázek
Včera Ukrajinci „převzali“ i jeden raketová komplex TOS – 1 Buratino.
Ruské BM-21 grad zničené v Borodyanka ukrajinskou územní obranou
Raketový útok na Charkov
Ruští zajatci zdraví Putina a omlouvají se za to, že vstoupili do Ukrajiny.
Tohle je film. Teda vlastně asi ne. Udělit Ukrajině kandidátský status jako ocenění jejího boje, by bylo adekvátní.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události:

Navzdory dřívějším prohlášením šéfa diplomacie EU Josepa Borrella o možnosti poslat Ukrajině stíhací letouny to vypadá, že Ukrajinci žádné nedostanou. Vzdát se svých strojů odmítli všichni potenciální dárci.

Na sbírku na podporu Ukrajiny a její armády poslali lidé už více než 316 milionů korun. (Tm jsme poslali 50 000 korun i my). „Je to obrovská částka, každému děkujeme,“ řekl ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přišlo o více než 5840 vojáků, 211 tanků, 862 obrněných vozidel, 85 děl, 40 raketometů, 30 letadel, 31 vrtulníků, 355 kusů automobilové techniky, dva rychlé čluny, 60 cisteren a tři bezpilotní stroje. Oznámil to dnes ukrajinský generální štáb. Naproti tomu americké vojenské zdroje mluví o zhruba o 2000 zabitých ruských vojácích (včera).

Je potřeba si uvědomit, že ukrajinská strana rovněž bojuje s Ruskem informační válku a je v tom dobrá, dokonce aktuálně lepší než okupanti. Pak je třeba vše několikrát ověřovat, možnost, že informace je cílenou mystifikací namířenou proti Rusům tady prostě je.

Rusko ani třetí den neotevřelo akciové trhy. Snaží se tak zabránit nevyhnutelnému propadu a dalšímu znehodnocení, které by obchodování čekalo po zavedení mezinárodních sankcí.

Katovice zrušily českému zpěvákovi Jaromíru Nohavicovi vystoupení. „Zastánce Putina tu nemůže vystoupit“, vzkazují Poláci. Za mě cajk.

„Role matek ve válce je rodit a pak naříkat. Ruská „občanská“ organizace „Výbor matek vojáků Ruska“ je nátlakovou skupinou…čili cizí agenti, umělá protiputinovská křeč.“ Tohle řekl o matkách padlých ruských vojáků analytik CNN Prima Štěpán Kotrba, otevřený letitý kremlobot.

Ruská prokuratura zakázala vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy i TV Dožď. Podle Alexeje Venědiktova, šéfredaktora Echa‚ které sice patří do koncernu Gazprom, ale zachovalo si vysokou míru nezávislosti, stanici „potrestal i americký Google a vypnuli nás i v Evropě“. 

Zbraně pošle Ukrajině také Španělsko.

Ruský oligarcha Abramovič začal rychle prodávat nemovitosti v Británii, aby mu je nezabavili. Labouristé žádají od vlády, aby postupovala rychleji, ať nestihnou ruští oligarchové majetky prodat, převést atd.

K dobrovolníkům v ukrajinské armádě se zatím přihlásilo asi 400 Švédů.

Ruská Sberbank odchází z Evropy. Největší ruská banka to odůvodnila velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku.

Kreml se snaží zastavit odliv západních firem z Ruska. Země připravila prezidentský dekret, který má znesnadnit urychlený prodej podílů v ruských společnostech. 

Olej do ohně budou přilévat prokremelští trollové a dezinformátoři, znejistělých voličů se ujmou demagogové, populisté a extremisté. Otázka není zda, ale pouze kdy a v jaké míře to přijde. (Lukáš Jelínek, ČRo)

aktivitami v Rusku končí Apple, Boeing i ExxonMobil.

Češi začali zasypávat hodnocení ruských podniků informacemi o tom, co se ve skutečnosti děje na Ukrajině. Dělo se to skutečně masivně. A hle!, @Google@googlemaps zrušil v Moskvě, kam drtivá většina „recenzí“ směřovala, veškeré recenze podniků novější než týden. Ano, ty kde se psalo o Ukrajině. A jednu z možností obejití cenzury v Rusku.

Dokud budou vyhrávat peníze nad hodnotami a principy, nemůžeme je porazit.

Úvodní foto: ukrajinský prezident Zelenskyi, krátce po rozhovoru pro agenturu Reuters.

Další podobné přehledy budou záležet na míře sdílení, nemá cenu vytvářet obsah, takového rozsahu pro tisíc lidí. Je to i nás boj. Díky.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh