Nesnesitelná lehkost (za)bití

Příběh jedné ukrajinské rodiny, tak jak jej přinesl web SeznamZprávy.cz

Úvodní foto je ilustrační, všechna ostatní se přímo vztahují k příběhu.

Ukrajina se stala svědomím Evropy.

Neděle 6. března 2022

🧸 Serhij a Tetiana Perebyinis. Programátor a účetní. Seznámili se na střední, svatbu měli v roce 2001. Žili na předměstí Kyjeva. S dvěma dětmi a dvěma psy. Pak do země vtrhli Rusové. Serhij zjistil podle fotky na Twitteru, že mu celou rodinu v neděli zavraždili Rusové.

🧸 Serhij byl v neděli na východě země u nemocné matky. Manželka Tetiana s dětmi Mykitou a Alisou chtěla za pomoci dobrovolníka Anatolyje Berežného Irpiň opustit. Pak přiletěl ruský minometný granát. Zavazadla zůstala rozházená kolem těl. Puls měl jen Anatolyj. Brzy zemřel.

🧸 Noc předtím řekl Serhij po telefonu manželce: „Odpusť mi, že jsem tě nemohl bránit,“ řekl v slzách deníku NY Times. „Snažil jsem se starat o jednu osobu, a to znamenalo, že nemohu ochránit je.“ Manželka ho uklidnila a řekla mu: „Neboj, dostanu se ven.“

🧸 V neděli hlídal polohu manželku přes lokátor v jejím telefonu. Nejprve se ohlásila u domu. Pak v nemocnici. Zkusil manželku i děti volat. Telefony nikdo nezvedal. O půl hodiny zahlédl na Twitteru zprávu o mrtvé rodině. Pak se objevily fotky. Serhij poznal zavazadla rodiny …

🧸 Tetiana byla šéfúčetní startupu SE Ranking ze Silicon Valley, potvrdila firma SF Chronicles. V neděli uvěřila ruským lžím o bezpečném humanitárním koridoru. „Na této zemi nebudeš mít klidné místo – kromě hrobu,“ řekl prezident Ukrajiny Zelenskyj o pachatelích vraždy Tetiany, dětí a dobrovolníka.

🏇 Válka je z podstaty krutá, nespravedlivá a umírají v ní většinou nevinní lidé. Války, které vede Putin se ale podobají jedna druhé jako vejce vejci. Jsou zaměřeny na cílenou likvidaci civilní infrastruktury a civilních obyvatel. Je to jeden z jejich hlavních cílů.

Musíme si tyto příběhy pamatovat, ony i ti lidé samotní se musí stát mementem pro to, co se stane, když relativizuješ zlo a upřednostníš vlastní pohodlí a materiální profit, nad obranou principů svobody a demokracie. Dění na Ukrajině ukazuje, že ďáblovi se prst prostě nepodává.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh