Neznámí hrdinové: Jiří Maňák 🇨🇿

➡️ Narozen 16. prosince 1916 v rodině propagátora letectví

➡️ Na povinné vojně u letectva, v armádě zůstal i po ní, Vojenská akademie v Hranicích na Moravě a Prostějově

➡️ Po okupaci přes Polsko lodí do Francie, po vypuknutí války přidělen k letectvu.

➡️ Ještě ve Francii absolvoval stíhací výcvik, po jejím pádu přesun do Británie

➡️ Stíhač Jiří Maňák zničil 4 nepřátelské lodě, 10 lokomotiv a 2 letouny. Přežil všechny vzdušné souboje, sestřel nad mořem i zajetí v těžkých podmínkách tábora Stalag Luft III. .

Naši zajatí piloti RAF v táboře Stalag Luft III. . Zleva Ivo Tonder, Arnošt Valenta a Jiří Maňák. (Archiv Jaroslava Popelky)

➡️ Jako jeden z mála našich lidí velel britské peruti RAF.

➡️ V roce 1950 byl totiž z místa pilota propuštěn, zatčen StB a až do června 1951 držen ve vazbě a obviněn z prozrazení vojenského tajemství a pomlouvání republiky.

➡️ Soud jej sice obžaloby zprostil, ale ke svému milovanému povolání se již vrátit nemohl. Po propuštění nastoupil na Státním statku v Hluboké nad Vltavou, nejprve jako pomocný dělník a poté řidič… 

➡️ Nositel 17 válečných vyznamenání (britských, francouzských, sovětských i československých), stíhač RAF a po roce 1989 plukovník ve výslužbě Jiří Maňák, zemřel 29. prosince 1992 v Praze.

Čest památce tohoto hrdiny!

🇨🇿 ⚔️ ✌️ ❤️

Jiří Maňák (vpravo) po návratu do vlasti na českobudějovickém letišti v roce 1945 před stíhačkami Spitfire LF Mk.IXE.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh