Nová voličská éra – zodpovědnost

Hned na úvod je potřeba napsat, že pokud stát celou dobu naší novodobé existence rezignoval na mediální výuku, výuku dějin posledního sta let, vzdělávání ve smyslu občanství a zodpovědností k okolí a věcem veřejným, ale i na výuku finanční gramotnosti (vysoký počet nesplatitelných dluhů, exekuce), pořád bude část našich spoluobčanů podléhat emočním výkřikům politiků, dezinformačních ekosystémů a kvaziodborníků na každou problematiku.

Tato skutečnost se nedá změnit v řádu jednotek let a kdo ví, jak dlouho se s ní ještě bude muset ČR potýkat. Populistům i extrémistům nevzdělaný volič, kterému mohou lhát a strašit jej, vyhovuje.

Dokud bude vzdělání popelkou, kterou budou muset saturovat neziskovky, budou nás jeho absolventi, byť nechtíc, stahovat k populismu a extrémismu. Volme strany, které skutečně chtějí vzdělání a školství prioritizovat

A teď časový rámec:

Éra, která pomalu končí, byla unikátní. Unikátní v tom, že Evropa a my s ní, zažívala nebývalý a dlouhodobý POCIT bezpečí a nepřetržitého bohatnutí a vylepšování životních podmínek většiny svých občanů.

Bohužel, vše, co se kolem nás děje, je minimálně z části následek toho, že jsme proto, aby se nám žilo lépe, zavírali oči před jevy, které měly potenciál nás existenčně ohrozit a ty, protože jsme nereagovali, zesílily natolik, že nyní k našemu ohrožení reálně dochází.

Nejde jen o ruskou invazi, jak asi každého napadne jako první, ale i o sekundární ruské vlivy uvnitř EU.

Tedy také o dezinformační ekosystém, jehož metody už přejali někteří mainstreamoví politici i strany, o páté kolony ruských kolaborantů a užitečných blbců, o politické strany, které uvnitř EU vytváří proruskou politiku a tím snižují účinnost našich kroků vůči současnému režimu.

Martin Pecina, ještě před osmi lety český ministr vnitra…

Ostatně, celé toto košaté proruské dubisko, se nám předvede na podzim a v zimě, kdy se očekává možný nedostatek plynu, navíc spojený s jeho velmi vysokou cenou.

Bezpečnostním problémem jsou samozřejmě i aktivity Číny, ta si tu rovněž vytváří svoji pátou kolonu a na rozdíl od Ruska, má na financování této činnosti dostatek zdrojů a čas.

No a pokud si uvědomíme, že ještě nad oběma těmito nebezpečími stojí globální oteplování a jeho následky, je nasnadě, že jsme vstoupili do období, které asi bude ods doby II. světové války nejsložitější.

Nicméně – pořád platí, že agendu politiků může určovat volič a to tím, když začne preferovat téma, které dosud jeho zastupitelé přehlíželi.

A může se dít ovšem i naopak, tedy, že agendu společnosti určují vlivové osoby lidí, kteří z ní- na rozdíl od ostatních občanů ČR -mají prospěch, viz obrázek:

,,Nezávislý novinář“, zaměstnanec Daniela Křetinského, s jeho holdingem EPH, majícím byznys ve fosilních palivech. Podobné výstupy mívá i expremiér Topolánek, zaměstnaný v EPH napřímo.

Příklad: proto může současná vláda být tak striktní v podpoře Ukrajiny, protože ve všech průzkumech vychází, že Češi silně nesouhlasí s ruskou okupací Ukrajiny.

A naopak: proto strany výrazně neřešily klimatickou změnu, která už ovlivňuje naše životy víc než si myslíme (riziko vyšší migrace = nárůst populismu např.), která většinu Čechu skutečně silně zajímá jen tehdy, když se něco děje a pak je jejich zájem zase směřován k materiálnějším aspektům problému.

A mimo jiné i tady naše nezodpovědnost umožnila části politiků, si na popírání nutnosti změnit kvůli klimatické změně styl života, vybudovat jejich politickou kariéru.

Zkrátka jsem chtěl napsat asi tohle: problémy do nichž se naše země dostala (inflace, ceny energií, válka, klimazměna, asi znovu Covid) jsou tak hluboké a zásadní, že už se nedají ,,řešit“ vstrčením hlavy do písku (kvóty), nebo jen prostým tweetováním, (př. boj proti dezinformacím vs. souběžnou prezentací názorů na Parlamentních listech) či sdílením postů na Facebooku, či vytvářením pseudoproblémů, k odvedení pozornosti od toho podstatného, tzv slaměných panáků (př. blokace svateb homosexuálů, Istanbulská dohoda, téma Soros)

Příklad úplného smyslu popření naší smyslu o zvýšení naší vnitřní bezpečnosti. Namísto boje proti dezinformačním médiím, naopak volání po tom, aby je politici nemíjeli, protože mají vliv.
Přičemž rozhodnutí soudu mluví v tomto případě jasnou řečí

Mám za to, že uspokojivé řešení všech těchto problémů přesahuje schopnosti současné politické garnitury (přesahovalo by schopnosti i všech, kteří spravovali zemi před nimi, Babiše ani nezmiňuju), a je tedy nutná maximální evropská spolupráce, ať je všechno alespoň na dvě mínus.

Žijeme dobu, která bude jiná, složitější než ta, kterou jsme žili před tím. Každý, do říká něco jiného, lže.

Mikropříklad, jak politici, pokud se setkají z výrazným odmítnutím veřejnosti, okamžitě mění své původní postoje. A my je k tomu musíme tlačit, tím spíše, že ruská pátá kolona tento tlak používá, jako nástroj k prosazení jejich cílů, pravidelně a nejen proti politikům. Teď se jí to, pod vlivem války příliš nedaří, ale vzpomeňte na kauzu, kdy firma BigMedia odstranila po tlaku ruské páté kolony billboard s prezidentem Zelenským.

My voliči jsme pak ti, kteří mohou jednak vytvářet na politiky tlak, aby problémy nepopírali, nezlehčovali a neutápěli se ve stranických půtkách, ale aby aktivně přispívali k řešení problémů a vytvářeli pro naši zemi udržitelnou budoucnost, v bezpečné západní Evropě.

Prosím, dělejme to.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh