O všechno. My o demokracii, Babiš o vlastní svobodu, Rusko o bezbrannou, protože demoralizovanou společnost.

Dezinformační scéna, obvykle rozštěpená, po covidu, kdy část schvalovala a část popírala, tím více, se v těchto týdnech sjednotila na jednotné linii.

Tou je bezvýhradná podpora Andreje Babiše, tak jak ji nyní můžete sledovat na nejvýznamnějším dezinformačně – proruském portálu Parlamentní listy.

Premiér se těmto dezinformátorům revanšuje tím, že už prakticky z médií sdílí jen jejich příspěvky.

„Soud žalobu Parlamentních listů zamítl a uvedl, že předložené články prokazují, že tvrzení mají věcný základ, neboť Parlamentní listy píší nepravdy (jednalo se o témata jako chemtrails, teroristické útoky cyklistů atp.), dávají prostor extremistům, jsou proruské, atd.“

A jak by taky ne, nikde jinde, než na dezinformačních platformách, jej nyní tak nevychvalují a naopak cíleně nepřehlíží jeho průšvihy a selhání.

Podle mě jde o vzájemnou domluvu, protože takovou formu adorace by si nemohl Babiš ani ve svých novinách, pokud by ještě měl zůstat alespoň trochu prchavý dojem, že jde o média, nikoli o pouhé reklamní letáčky.

My už máme ověřeno, že Parlamentní listy otisknou v případě potřeby jakýkoli text.

Problém Babiše a potažmo Rusů je ten, že nejsnáze ovlivnitelní jsou senioři a ti se na internetu, kde dezinformační scéna působí, vyskytují ze všech skupin nejméně.

Jejich snadná manipulovatelnost je dána jednak jejich společenskou i finanční zranitelností, je tedy snadné u nich vyvolat strach, pak taky jejich menší mediální gramotností a menší úspěšnosti s prací s novými typy médií a pak taky tím, že strávili nemalou část v totalitním režimu, kdy se dala vypěstovat značná nedůvěra k oficiálním, dnes mainstreamovým, médiím.

Toho jsou si ti, kteří je potřebují ovlivnit dobře vědomi a tak na ně svou propagandu cílí pomocí řetězových majlů a ta má tímto způsobem do seniorské populace mnohem větší zásah, než dezinformace na internetových serverech mezi ostatní segmenty společnosti.

Už jen malou nadsázkou je říci, že díky věkovému složení populace a vyšší ochotě zhusta vystrašených seniorů dorazit k volbám, dnes řetězové majly překlápí výsledek voleb na stranu nedemokratických stran a zájmových skupin.

Cituji z nedávného reportu Českých elfů k předvolební kampani:

📢 Čeští elfové spolu s dalšími bezpečnostními agenturami evidují masivní předvolební podporu Babiše a útoky na Piráty ze stran celé proruské dezinformační scény.

Data ukazují korelaci mezi negativním zaměřením dezinformační scény na Piráty a poklesem jejich preferencí. Neříká to, že pokles preferencí je zapříčiněn jen tímto, ale že dosud podceňovaná negativní kampaň v kyberprostoru může mít na pokles preferencí alespoň částečný vliv,“ vysvětluje skupina, která se označuje za striktně apolitickou.

via SeznamZprávy / analýza Českých elfů

📢 Babišovo ANO není programově prokremelské (jako například KSČM a SPD) a na druhé straně Piráti nejsou nejvíce antikremelskou stranou (TOP09 je v tomto směru profilovanější). K Babišovi měla dezinfoscéna v minulosti ambivalentní obojaký postoj – někdy ho podporovala, jindy zatracovala, jak kdy. Od letošního jara je však její postoj nápadně kladný.

📢 1) Dezinfo-scéna hraje podle pokročilých politických kalkulací. Nic spontánního, žádná emotivní podpora bizarních outsiderů bez šance na úspěch (Trikolóru pragmaticky odepsala ihned, jakmile ji klesly šance něco ovlivnit). Další střípek, že nejde o nějaký „hlas lidu s nepohodlnými názory“, ale synchronizovaný propagandistický stroj na ovlivňování veřejných nálad.

📢 2) Dezinformační kampaně jsou skutečně účinné. Lze vysledovat závislost křivek vzestupu preferencí Pirátů, následované masivním negativním zaměřením dezinfo propagandy proti nim a podpory Babišova ANO a následný pokles a přehození preferencí. Na preference má vliv mnoho faktorů, nejen dezinfo, ale dezinfokampaně jsou faktorem, který citelně přispívá.

📢 „Přibližně ve stejném období dezinformační ekosystém začal místo tradičních malých antisystémových stran masivně podporovat ANO Andreje Babiše.“

📢 Jsou-li tyto kampaně podporovány zastřeně ze zahraničí (a Čeští elfové dlouhodobě svými statistikami ukazují na synchronizaci české dezinfoscény s ruskými vládními postoji), jde o vměšování cizí mocnosti do vnitřního vývoje České republiky, ohrožení její suverenity.

Další článek, kde hrají výraznou roli dezinformace, je reportáž DeníkN z volebních bašt hnutí ANO.

📣 „Prý by sem nejradši přivedl migranty, aby si každý na vesnici jednoho vzal. Já jsem si celý život budovala a opravovala barák, a někdo mi bude o něm poroučet?“ diví se seniorka. Ačkoliv si Pirátská strana zřídila na webu sekci, kde tyto dezinformace vyvrací a uvádí na pravou míru, mezi lidmi si dál žijí svým životem.

Ani paní Zdeňka už neví, jak se k ní informace o údajně tvrdém postupu Pirátů vůči seniorům dostala. Stojí si ale za tím, že to přece šéf strany někde musel říct, protože si to mezi sebou hodně lidí povídá.

📣 „Já bych třeba Piráty nikdy nevolila. Bartoš je mi strašně nesympatický, ještě jak plácá, že by nám nastěhoval někoho domů. Někdo mi posílal článek, kde bylo napsané, že na určitý počet metrů čtverečních připadne nějaký migrant,“ říká Martina. Samotné se jí to nezdá, ale téma uzavírá tím, že jí prostě Babiš přijde z kandidátů nejlepší.

(A takhle to funguje – nejistota, obava a nabídnutá alternativa)

📣 „Piráty určitě ne, jejich názor neberu. To, o čem mluvil pan Bartoš, se mi nelíbí,“ říká. Co konkrétně, ale nechce upřesnit. „Řekl bych blbost, nejsem politik. Ale mám na mysli to, že chce vzít důchody,“ dodává. Politické dění nesleduje, protože ho prý nebaví, jak se politici dohadují.

Z dalšího textu téhož listu:

🔊 Data Českých elfů se snaží z dezinformačních e-mailů vyhodnotit, kdo je vyobrazen pozitivně. Od začátku roku jsou na prvních třech příčkách Rusko, Andrej Babiš a Miloš Zeman. Před volbami se nicméně premiér dostává do vedení a je pochvalně zmiňován ve stále více zachycených řetězových zprávách.

Mapa obsahu dezinfoscény, včetně řetězových majlů: pozitivní sdělení

🔊 Negativně jsou naopak vykreslováni zejména Piráti a jejich předseda Ivan Bartoš, uprchlíci či Evropská unie. V negativních konotacích jsou však zmiňovány i další strany z opozičních koalic – STAN, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Dtto, negativní sdělení dezinformačních zpráv

🔊 Velice populární e-mail z poloviny června například tvrdí, že Piráti mají v programu povinnost přijímat každého muslima, který o to požádá. Jako příloha je připojeno video údajné muslimky, která ničí v Londýně v obchodě alkohol, protože jej islám zakazuje.

🔊 Další úspěšná řetězová zpráva tvrdí, že kdyby se stal premiérem Bartoš, zruší to, co zavedlo hnutí ANO, a důchody vrátí na úroveň z roku 2017. Předsedu Pirátů navíc pisatel označuje za feťáka.

🔊 Ředitel neziskové organizace Elpida Jiří Hrabě popisuje, že se s již zmíněnými tématy často setkává při debatách se seniory.

➡ „Téma politiky určitě dominuje. Dlouhodobě je to migrace a před volbami je to zaměřené proti Pirátům. Třeba že zakladatelé Pirátské strany ve Švédsku jsou muslimové, že Piráti chtějí přivést muslimy do Evropy a tak dále.“

➡ „Jede to už od června. Lidé si to často najdou na Seznamu a přes něj se dostanou na alternativní zprávy. Stejně tak Google, ten upravuje vyhledávání i podle toho, co hledáte.“ 

📻 Znovu Čeští elfové o charakteristice řetězového majlu: berte tento stručný návod, jak poznat ten nejčastější dezinformační, jako souhrn opravdu hodně velkých zkušeností.

– Nebývá podepsaný

– Odkazuje na odborníky, kteří buď nepracují v oboru a nebo jsou zcela vymyšlení

– Odkazuje na celebrity, které nejsou z oboru (zpěvák, který sice dává rady v oblasti virologie a medicíny, ale nikdo by si on něj něj nenechal udělat ani tak banální operaci, jako je odstranění slepého střeva)

– V dopise jsou často používány emočně zabarvené výrazy, často hraničí s nadávkami a vulgarismy

– Běžné je zcela nelogické používání tučných písem a VERZÁLEK, které mají strhnout pozornost na vybraná slova. Stejný důvod je pro používání odlišně zabarveného písma.

– Časté je používání výzev (pošli dál, pokud souhlasíš, přepošli, aby to všichni věděli).- Běžné je vyvolání pocitu, že přeposlání je záležitostí vlasteneckou a kdo tomu nevěří, tomu na jeho vlasti nezáleží (ano, je to demagogie, ale ta je v řetězácích běžná).

Databáze řetězových emailů zde.

Dalším důležitým textem k tématu je tento: Více než 90 procent dezinformačních webů v Česku jedná ve prospěch Ruska.

Tady na ukázku část produkce Parlamentních listů a premiéra, který je sdílí, jen v posledním týdnu.

Pokochejte se.

Někomu to může připadat k smíchu, je ale potřeba si uvědomit, že těmito typy (dez)informací je část našich spoluobčanů bombardována nepřetržitě každý den a že jim beze zbytku věří.

A o řetězových emajlech to platí tím spíše.

Vzhledem k síle dezinformační struktury a vzhledem k tomu, že již plně využíván samotným premiérem země, zrovna tak jako jejím prezidentem a dalšími politickými stranami, dá se mluvit o tom, že současná politická mocenská garnitura, se nachází v přímém útoku na vnitřní bezpečnost státu.

Pokud tito lidé volby vyhrají, dezinfoscéna se stane etablovaným mainstreamem, zatímco souběžně bude zničena nezávislost veřejnoprávních médií.

Pokud svůj pohled upřete na dnešní Polsko nebo Maďarsko, uvidíte, co přesně to bude pro naši zemi znamenat.

(Úvodní snímek ČT 24)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh