Odklon od vyprázdněné V 4?

👉 „Moje zkušenost ze Senátu je, že kolegové z Polska a Maďarska po nás vždycky chtěli jenom pomoc s obhajobou jejich ideologického boje s Bruselem, s jejich zpochybňováním právního státu. Užitečnější debaty jsme vedli s Rakušany nebo s Němci. Na V4 nebudu sázet,” řekl Mikuláš Bek, který bude v nové vládě působit jako ministr pro evropské záležitosti.

👉 Bek je prvním a zatím jediným členem nastupující vlády, který se vymezil proti středoevropské platformě zahrnující kromě Polska, Maďarska a Česka ještě Slovensko. Jeho slova odpovídají odborným analýzám významu V4 pro zúčastněné země. 

👉 Institut Europeum například minulý měsíc zveřejnil závěry výzkumu toho, jak politici ze zemí V4 hlasují na půdě EU. Vyšlo z toho, že zatímco se Slováky mají Češi téměř absolutní shodu, 97 procent, Poláci a Maďaři jsou pro Česko až na 20. a 21. místě z 27 zemí EU. 

👉 O udržení spojenectví s Viktorem Orbánem a polskou vládní stranou PiS Jaroslawa Kaczynského stojí zejména ODS. Ta je v EP ve stejné politické skupině s PiS. Europoslanec ODS Alexandr Vondra opakovaně řekl, že Visegrád je stejně relevantní „noha“ zahraniční politiky jako EU a NATO. Bek tak bude mít odpůrce proti svojí představě spolupráce s V4 v samotné koalici.

Mikuláš Bek, Aktuálně.cz

👉 V roli ministra by Bek rád držel odstup Česka od visegrádských zemí, konkrétně od současné polské a maďarské vlády. Místo toho se chce zaměřit na Německo a další západoevropské země. „Visegrádská čtyřka se přeceňuje.” 

👉 Jisté je, že právě pro dominantní roli ODS ve vznikající vládě, bude tohle téma příčinou častých sporů. Pravdou je, že kromě blokace všech návrhů EU k migraci se V4 prakticky už na ničem neshodne a vlastně neplatí už ani toto, protože slovenské postoje jsou v poslední době mnohem konsensuálnější s EU.

👉 Polská i maďarská vláda rozkládají své demokracie zevnitř, ničí statuty právního státu, Orban navíc jako ruský trojský kůň v EU.

My bychom jim měli spíš pomáhat s upevňováním jejich demokracií, než je slepě tagovat jako naše bezpodmínečné spojence. Tím spíše, že už s nimi dlouho na půdě EP ani ve shodě nehlasujeme.

Vzpomeňme jen, jak se prakticky nedá dohodnout se současnou polskou vládou ohledně příhraničního dolu Turow, který prokazatelně ničí naše spodní vody.

Poláci už mají platit penále za nerespektování rozhodnutí soudu a přesto pořád kličkují a slibují nám dohodu, kterou ale zároveň zkoušejí sabotovat.

Vlastně celkem typický obraz současné Visegradské čtyřky.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh