Okupace, den první. Večer.

Od odpoledne se na frontě mnoho nezměnilo, respektive k lokálním událostem patří pád města Sumy, zabrání objektu černobylské elektrárny a naopak vytlačování Rusů od jednoho z kyjevských periférních letišť Hostomel. To ovšem večer zase dobyli Rusové zpět.

Rusové večer ztratili jeden obří Ruslan An-26, zemřela celá posádka. Příčinou patrně technická závada.

Dobré shrnutí pro vás odemčeno zde.

Zásadní událostí druhé poloviny dne jsou západní sankce a jakkoli ještě neznám jejich přesný rozsah, německý velvyslanec už potvrdil, že odpojení od systému SWIFT v nich nebude.

Potvrdila se tak moje domněnka, že Němci si nebudou ochotni den po uzavření NordStream II. (bravo), způsobit hned dvakrát po sobě velkou ekonomickou škodu.

Nebyli proti jistě sami, za to však byli nejtěžší vahou z těch oproti.

Velká Británie například byla pro.

Němci (zejména SPD) ztrácí v tuto chvíli u východních zemí (no… Maďarsko, že) kredibilitu as důvěru, tím spíš, že z této strany připlula do Rossněfti a Gazpromu i postavička Gerharda Schrödera…

Video a fotoblog z druhé poloviny dne

Jeden ze zničených obrněných vozů ruské armády nedaleko Charkova
Severní okraj Charkova. Podle techniky (a insiderů) vrak patří k výbavě 200. samostatné motostřelecké brigády Severní flotily z Murmanska v Rusku. Jinak, nenechte se ošálit těmi obrázky, ruské ztráty sice nejsou malé, ale rozhodně nejsou ani kritické. Jsou spíše spojené s tím, že obě strany si všechny své úspěchy fotí a sdílí je dál.
Útok ruských vrtulníků na letiště Hostomel
Vuhledar, jižní Ukrajina. Oběti ostřelování u místní polikliniky. Čtyři mrtví, deset zraněných, z toho šest zdravotníků
Zničený ukrajinský raketomet S 300 v Chersonské oblasti
Boje u řeky Dněpr, bohužel relativně hluboko v Ukrajině.
Ano, tady si opět ukrajinská armáda na okupanty pěkně počkala
Lidé schovávající se před nálety v charkovském metru
Ochtirca, konec invaze pro jednoho z okupantů
Příprava útočných vrtulníků typu Ka-52 a Mi-35M ruské armády před startem k útoků na letiště Hostomel u Kyjeva. Jsou vybaveny EO/IR kamerami a zaměřovacími systémy vhodnými pro operace v noci.
Protiválečné demonstrace se odehrávaly dnes v desítkách ruských měst. Všichni tito lidé se vystavují postihu vězení, protože porušují ruské zákony Zadrženo bylo několik stovek demonstrantů
Sankt Peterburg. Tohle ruský svět, který násilně importuje Putin do světa
Demonstruje se ve velkých počtech i v Praze a dalších našich městech.
Ruská technika rozmísťující se po areálu zabrané bývalé jaderné elektrárny Černobyl.
Brovary, předměstí Kyjeva, v plamenech.
Jeden ze zničených okupačních tanků nedaleko Charkova
Celé vlákno k protestům v Rusku
Loučení s dětmi před odjezdem na frontu. Bohužel, existují i varianty vývoje, v nichž by tohle nemusela být fikce ani u nás.
Zničená ukrajinská vojenská technika v Rusy dobytém městě Sumy
Tady ještě jednou podvečerní Sankt Peterburg. V Rusku se smí oficiálně protestovat jen po jednom, ale i to policie porušuje a účastníky takových osamocených protestů zatýká.
Ščastja je na frontové linii už celých osm let a ukrajinští obránci patrně těží z výborné znalosti terénu

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Varování z ČR proti šíření dezinformací:

Aktuální mapa Ukrajiny (18:00) se zakreslenými cíli ruských náletů a bombardování. Tahle válka je děsivě blízko nás, Putin útočí i nedaleko hranic EU. (via Jan Hejl)
Z Václavského náměstí. Dnes vy, zítra my.

Na závěr doporučuju vlákno šachového velmistra Garry Kasparova

Pro dnešek na webu všechno, aktuality ohledně sankcí později na FB stránce Visegradský jezdec.

Úvodní foto via @LandesechoPrag

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh