Okupace. Jak to v reálu vypadá

Příběh desetiletého Ilji Matvijenka, tak jak ho přinesla ukrajinská politoložka Oksana Ostapchuk. Příběh, který se odehrává minimálně ve stovkách a možná tisících, podobných scénářů.

Napsáno okupací:

Příběh desetiletého Iliji Matvijenka, je bohužel, běžný pro tisíce dalších ukrajinských dětí. Těsně po ruské invazi na Ukrajinu našel tento malý chlapec z Mariupolu, spolu se svojí maminkou, ochranu před ostřelováním ve sklepě domu a zdálo se, že budou před nejhoršími následky válečného běsnění uchráněni. Jeden den ale vše nenávratně změnil.

Tehdy je venku zastihl útok a dvojice se utíkala k sousedům. Jenže se jim tam nepodařilo bezpečně dostat. Iljova matka při ostřelování Natalia utrpěla těžké zranění hlavy, přesto však z posledních sil dokázala zraněného syna sama odnést do bytu jejich známých. Samotného Ilju trefil úlomek šrapnelu do nohy.

Hned po dosažení bezpečí matka zemřela v Iljově objetí. Následující den město obsadili ruští vojáci a chlapce unesli do okupované části Donbasu. Ilia, kterému tam málem amputovali zraněnou nohu, byl babičkou vrácen na Ukrajinu.

Obrázek

Babička překročila hranice čtyř států aby se s chlapcem znovu setkala. Našla Ilju v kyjevské nemocnici přímo v den jeho desátých narozenin. Ten den měl Ilja symbolické druhé narozeniny, když mu lékaři řekli, že jeho noha má zachovanou funkčnost a časem bude moci chodit.

Obrázek

Přestože malý Ilja, přeživší ruské válečné zločiny, strávil tento výjimečný den, bez nejdražšího člověka – své zesnulé matky Natálie – nakonec se dočkal i slavnostní chvíle. Malá oslava setkání s babičkou, nakonec proběhla s lékařským týmem, třemi ukrajinskými ministry a prezidentem Ukrajiny 🙂

Obrázek

Na závěr alespoň jedno potěšující video z fronty: Ukrajinští vojáci dorazili u Charkova až k ruským hranicím. Zdraví prezidenta a říkají: ,,Jsme tady.“

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh