Oligarchizace na druhou

Česká republika je druhá na světě v podílu oligarchizace státu, hned za megazkorumpovaným a totalitním Ruskem.

Razítko na tento status nám naposledy udělil list The Economist. Odkaz ZDE, článek ale nemám jak odemknout 🙁

Ale právě proto, že nás toto spojení obtáčí jako chobotnice a naši oligarchové mají tedy obrovský mediální a politický vliv, tak se tento problém, který nás stojí ročně desítky miliard korun, na veřejnosti téměř nediskutuje a nejčastěji se o něm důrazně mlčí.

Odkaz ZDE.

Index vycházel ze žebříčku miliardářů sestavovaných časopisem Forbes, u nichž pak The Economis zkoumal zdroje jejich majetku a rozdělení na jednotlivé oblasti: zda lobbují u vlády za dotace, pobídky a další výhody.
“Oligarchové mohou vytvářet kartely, aby omezili konkurenci, nebo lobbovat za vstřícné regulace. Obcházejí pravidla, ale obvykle je neporušují,” píše The Economist.
z textu webu Neovlivní.cz na stejné téma

Text Neovlivní.cz ZDE.

V Česku jde především od kvarketo Kellner (dnes tedy PPF), Tykač, Babiš a Křetínský.

O všech třech jsem na stránce i webu psal už několikrát, stejně jako o jejich vazbách na státi na českou politiku. Nedávná story o mistru Tykačovi je například screenem položená zde ⬇️

Ten základní problém tzv. klientského kapitalismu spočívá v tom, že benefity, které společnost z podnikání těchto subjektů obvykle mývá, jsou o řád nižší než škody, které tento pasystém napáchá.

A to nejen na ekonomice, ale i na stavu demokracie i společnosti. (viz př. Homecredit a exekuce)

Aktuálně tu máme dva případy toxicity svazků oligarchů s politickou a mediální mocí.

Případ první: oligarchové ošetřují svůj byznys ohledně ztrát při těžbě uhlí

První objevila novinářka Zdislava Pokorná, která už objevila mocenská vlákna Zemanovy hradní grupy do českého byznysu a tzv. demokratické politiky a dokonce za toto rozplétání obdržela prestižní novinářskou cenu.

Čeští politici z vládních stran ODS a TOP se byli neveřejně radit o konverzi ekonomiky a konci uhlí s oligarchou Tykačem, který podniká v energetice a jeho nemalý podnikatelský byznys je právě v těžbě uhlí.

Co si tam eventuálně dohodli nevíme, ale můžeme si být téměř jisti, že byznys Pavla Tykače tím neutrpí.

Politici tu léta brzdili rozvoj obnovitelných zdrojů, jejichž podíl adekvátní tomu na západě, mohl v příštích pár letech podíl uhlí nahradit. Místo toho nás připravují na variantu, o níž jsem tu v posledních letech několikrát psával.

Budeme platit uhelným oligarchům a dotovat těžbu uhlí, které od nich západ přestane brát a těžba tak pro ně začne být nevýhodná.

To je situace, o níž se léta vědělo, že nastane – a to její nástup ještě tak o dva roky pozdržela ruská válka.

Věděli to oligarchové. A věděli to politici.

A my teď byznys Tykačovi a dalším, který si průběžně šéfují u politiků, zaplatíme.

Zdroje: ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

Btw … ⬇️

Případ druhý: likvidace zpravodajství na Slovensku v „homecare“ PPF

Stručně:

Moderátor TV Markíza (kterou právě PPF) vlastní na živo do vysílání řekl, že vládní politici i vedení TV tlačí na zaměstnance, aby vysílali v souladu s vládní politikou (zjednodušeně).

(Stejnému útoku čelí veřejnoprávní média v této zemi)

Televize vzápětí jeho pořad – nejsledovanější publicistika v zemi – zrušila a chlapíka v podstatě vyhodila (poslaný domů, odstřižený od pracovního majlu)

Zaměstnanci vstoupili do stávkové pohotovosti, TV říká, že na všem přesto trvá.

Připomínám, že s udělením licence se váže podmínka ohledně objektivity a NEZÁVISLOSTI publicistiky, stejně jako v ČR.

Spory mezi vedením redakce a velkou částí redaktorů televize pak nastaly po výměně na postu ředitele Centra zpravodajství a publicistiky, na který nastoupil Michal Kratochvíl, český novinář dříve působící v TV Nova. Ten podle lidí z Markízy prosazuje menší důraz na politické zprávy a redaktory nabádá, aby se vyhýbali konfrontacím s vládními politiky.

PPF k cinklému vysílání jako majitel televize celou dobu mlčí, potřebuje totiž mír se slovenskou vládou, v zemi totiž má velké investice a miliardové výdělky.

Poslední klíčovou smlouvu v přepočtu za více než 346 milionů korun bez DPH uzavřela firma z Kellnerova impéria se státní firmou na počátku tohoto měsíce.

 Jedním ze slepic snášejících PPF zlatá vejce je mýtného. Ten zajišťuje společnost SkyToll, v níž PPF vlastní přes firmu ITIS Holding poloviční podíl. Druhou část drží generální ředitel firmy Matej Okáli.

SkyToll získal kontrakt se státem na vybudování a provoz stávajícího systému za první vlády slovenského premiéra Roberta Fica v roce 2010. Navdory tomu, že nabídl nejvyšší cenu. Ostatní uchazeči totiž byli ze soutěže vyloučeni…

Slovensko je pro PPF také důležité kvůli její společnosti Škoda Transportation. Ta podepisuje lukrativní a klíčové zakázky na dodávky vlaků pro tamní železnice. V roce 2021 získala jeden ze svých největších kontraktů na Slovensku, jehož hodnota dosáhla 160 milionů eur (zhruba čtyři miliardy korun).

Není to nic nového, PPF, která vydělávala v Rusku i Číně a Česko kvůli tomu – přes politiky – zatáhla směrem na východ, už v minulosti dokázala, že její mezi hodnoty rozhodně svoboda a demokracie (z jejichž statusu těží) nepatří.

Z rozhovoru s vyhozeným moderátorem Kovačičem pro Respekt (DenníkN.sk). Bez komentáře … ⬇️


„Důvod (postoje soukromých televizí) je podle západních diplomatů v Bratislavě bohužel jediný. A tím je ochrana vlastních byznysových zájmů, z nichž mnohé závisí na součinnosti nebo alespoň udržování klidu zbraní s vládou.“
@LubosPalata, ČRo

Z textu Luboše Palaty: „Většina slovenských soukromých médií, které jsou v rukách slovenských, česko-slovenských a někdy i čistě českých vlastníků, přešla někdy už před parlamentními volbami, jindy těsně po nich, na stranu současné vlády. Nebo téměř zlikvidovala zprávy o politice jako téma.“

Podle náměstka ministra obrany Melchera (SMER) zpravodajství TV Markíza ovládla ideologicky liberální skupina lidí, a to se projevilo i ve zmíněném diskusním pořadu. „V Markíze probíhá očista od ideologických nánosů, které v komerční televizi, stejně jako v té veřejnoprávní, škodí věcné a svobodné diskusi i objektivnímu informování.“ 

⬇️ Reakce zaměstnanců TV Markíza ⬇️

Vlastník Markízy PPF jen pasivně nepřihlíží Orbanizaci nejsledovanější slovenské TV stanice, ale plánuje ji aktivně podpořit. Markíze by při stávce pomohla TV Nova (majitelem je PPF). Plán počítá i s tím, že by se celé zprávy vysílaly z Prahy. Všechny příspěvky do vysílání by navíc procházely vnitřní kontrolou, „že jsou ideologicky v pořádku“.⬇️

Nezávislost médií je téměř vždy první metou autoritářů, v upevňování nedemokratického výkonu moci.

No a PPF stojí tam, kde stála ve své historii, kdy\ž došlo na lámání chleba, vždycky. A charita to neschová …

Sledujme to, není v našem zájmu, aby byl stát s oligarchy, kteří jedou jen na svůj profit, příliš provázán a rozhodně by tyto skupiny neměly mít zákulisní vliv na chod státu.

Stát není firma.

Některé ze zdrojů ZDE, ZDE, ZDE a ZDE

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh