Peníze od EU s podmínkou, která by mohla být pro Babiše v politice konečnou.

🇪🇺⁠ Ministři financí EU se dohodli, že schválí český plán obnovy, Česko tak v příštích týdnech od EU (podpora pro postpandemickou ekonomiku: jen díky tomu, že jsme členem Unie) dostane první výplatu – 23 miliard korun z celkových 180 miliard.

🇪🇺⁠ Ačkoliv to premiér Babiš i jeho paní Schillerová avizují jako hotovou bezpodmínečnou věc (tedy lžou), celá záležitost má jeden podstatný háček.

🇪🇺⁠ Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech. Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise ale musí Česká republika před první řádnou platbou plánovanou na příští rok vyřešit problematiku střetu zájmů.

Chlubení se holubem na střeše

Peníze? Ano, ale až přestanete podvádět.

🇪🇺⁠ Zjednodušeně řečeno: EU si dala nepodkročitelnou podmínku pro čerpání a totiž, že ČR do roka vyřeší stávající nedostatky v prevenci vzniku a řešení střetu zájmů.

Evropskou veřejnou žalobkyní vyšetřovaný premiér Babiš tedy zároveň ohrožuje všechny peníze, které má mít Česko k dispozici.

Nepřekvapivě za to může jeho střet zájmů.

🇪🇺 Jeden z činitelů Komise již v červenci po schválení českého plánu unijní exekutivou řekl, že pokud české úřady situaci nevyřeší do poloviny příštího roku, EK peníze nevyplatí a může vymáhat zpět i letošní zálohy.

🇪🇺 Jestli Česko nakonec opravdu na celých 180 miliard korun dosáhne, zatím není jisté. Záviset to bude na tom, zda splní více než stovku cílů a milníků, ke kterým se vláda zavázala.

🇪🇺 Evropská komise si zpřísnění řešení střetu zájmů u Česka výslovně prosadila jako u jediné země EU.

Nabízí se otázka, zda se Andrej Babiš, po případných vítězných volbách, nestáhne s politiky. Dosadil by místo sebe některou ze svých loutek, například multiministra Havlíčka a zároveň by tak odblokoval peníze z EU pro sebe a sekundárně i pro Českou republiku.

Jinak se totiž jeho pozice v EU stane neudržitelnou a s ní se potopí i jeho byznys.

České úřady dosud odmítají svou zodpovědnost za legitimizaci podvodů českého premiéra

Máme lišku v kurníku. A líbí se jí tam

V reálu tedy stanovisko EU znamená, že pokud do necelého roku Česká republika potíže se střetem zájmů neodstraní, na zbylých 157 miliard korun z fondu obnovy už nedosáhne a může přijít i o 23 miliard z předfinancování, které země obdrží v příštích týdnech.

🇪🇺 Přičemž ovšem Babišovo ministerstvo průmyslu v souběžné proceduře týkající se strukturálních fondů nestíhá (blokuje) požadovaná opatření ke střetu zájmů uvést v život. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, požádalo kvůli tomu unijní exekutivu o odklad lhůty, která vyprší 8. září, o 60 dní.

🇪🇺 Tohle je ta skutečná, Babišovým PR nekašírovaná, podoba sloganu “Bude líp!“

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh