Polsko zase o krok blíže východu.

Polští poslanci v pátek přijali kontroverzní zákon, který má podle kritiků umlčet nezávislou televizi TVN, kritickou vůči vládě. Informovala o tom polská média s tím, že zákon ještě musí podepsat nebo vetovat prezident Andrzej Duda. 

TVN přijetí novely zákona označila za útok vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na svobodná média. Vláda tvrdí, že zákon má ochránit polský mediální prostor před potenciálně nepřátelskými hráči z Ruska či Číny.

A proto primárně dopadne na americkou, v Polsku vysílající a k vládě kritickou, TVN.

Hlásím, že rozumím.

Novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání schválil Sejm, dolní komora polského parlamentu, ve které má PiS a jeho spojenci většinu, napodruhé. Zákon v září odmítl Senát, ve kterém převažuje opozice.

Opozice se snažila jednání zablokovat, ale všechna hlasování prohrála. Nepomohl ani fakt, že o jednání výboru měla být podle jednacího řádu vyrozuměna nejméně tři dny předem, což se nestalo a hlasování tedy proběhlo nelegitimně.

PiS se tak, patrně kvůli větší šanci na vítězství ve volbách, dostává po několika sporech s EU i do sporu se svým největším spojencem, americkou vládou.

Ta už PiS vyslala varování v souvislosti s prvním schvalováním tohoto zákona.

Mediální situaci v Polsku se stránka Visegradský jezdec věnuje dlouhodobě, (naposledy zde) zejména proto, že část naší politické reprezentace po polské autoritářské vládě dlouhodobě pomrkává.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh