Postoje Čechů? Stojíme na straně svobody, demokracie a Ukrajiny.

Dva aktuální průzkumy od agentur Median a STEM ukazují, že společnost si rozhodně nestojí tak špatně, jak se nám snaží podsouvat obrázek komentů na sociálních sítích, různé blogy a výroky našistických alarmistů v médiích, kteří by rádi současnou ekonomickou situaci využili k získání většího podílu na moci.

Zkrátka, zatím se držíme a jak to dopadne má v rukou vláda a speciálně i každý občan sám.

Není důvod k panice. Ani v krizi se zatím loď nepotápí a nabrala jen tolik vody, že nemusí měnit kurs ani rychlost.

STEM:

⚧ 29 % občanů ČR pro vystoupení z EU

To na Česko vlastně nejsou vůbec špatná čísla

Češi jsou hlavně pragmatici, idealisti jsou tady v menšině. Humanismus a další hodnoty je za dekády let většinově nezaujaly, ale od krizí posledních let, kdy se v Evropě nachází společná řešení, ať už to je společný nákup vakcín, ochranných pomůcek a solidarita (převozy těžkých pacientů, darování pomůcek), nebo dnes řešení plynové krize (například naše nové terminály v Nizozemí, Německu a v budoucnu i v Polsku), otáčí trend přístupu Čechů k EU.

Dokonce to vypadá, že bychom sami rádi měli koordinaci EU při krizích ještě vyšší.

A i když v jiných průzkumech na toto téma nejsou čísla až tak vysoká, trend nárůstu podpory je nepřehlédnutelný ve všech. Všude se totiž souhlas s členstvím přehoupl na kladnou stranu.

Začínáme si uvědomovat, že společně máme lepší vyhlídky na budoucnost.

Rozdíly jako obvykle a v každém průzkumu dle věku a vzdělání a taky v socioekonomické situaci.

⚧ Demonstrace z Václavského náměstí podporuje jen 20 % obyvatel ČR.

Za prvé: demonstrace těchto skupin už byly i jinde, například na Staroměstském náměstí, ale skončily fiaskem , proto zapadly.

A samozřejmě se tudíž ani nezdůrazňují v kolaborantských fórech.

Například zde. Rajchl avizoval, že dorazí desítky tisíc. A realita:

Na tuto demonstraci avizoval její hlavní organizátor Jindřich Rajchl účast desítek tisíc lidí …

Za druhé a to hlavně: Co vypovídá ten údaj o 20 % populace podporujících ruské kolabanty?

Toto číslo přesně odpovídá dlouhodobému podílu voličů extrémistů ve společnosti.

Velmi dobře je to vidět na součtu hlasů voličů pro extrémistické strany SPD, KSČM a dalších pidistran aka Trikolora a to nejen vloni (SPD 10 %, KSČ 3.5 %, Trikolora 2.5 %, Volný blok 1.5 %, pidinašistické strany v součtu 1 %), ale i v předchozích volbách v roce v 2017. (SPD 11%, KSČ 8%, Rozumní 0.7 %)

Pro zajímavost, v prvních volbách po pádu komunismu, kdy už kandidovaly samostatné strany a koalice, (nikoli blok Občanského fóra) v roce 1992, získali komunisti (pod jménem Levý blok) 14 %, Sládkovci (nazis) 6 %.

Zkrátka i přes skutečně složitou situaci, počet lidí fandících extrémismu zatím nerostou a kolaboranti se pouze radikalizují sami mezi sebou.

To je dobrá zpráva.

⚧ Nicméně, jak je vidět z dalších čísel v průzkumu, lidé nespokojeni jsou a to nejen se svoji situací, tak s činností vlády, ale – a to je výrazná nevynucená chyba, 70 % občanů ČR kritizuje komunikační strategii vlády v současné situaci.

S tím podle mě souvisí i další číslo, totiž, že 59 % lidí si myslí, že vláda příliš pomáhá ukrajinským uprchlíkům na úkor českých občanů.

Což v současné situaci, kdy za

A: v Ukrajině probíhá regulérní válečný konflikt a tedy uprchlíkům pomáhat musíme i ze zákona.

B: vláda zatím vynaložila na pomoc vládě jen 1 % z rozpočtu a v dávkách vyplatila jen 1 % z letos vyplácených dávek (ne každá pomoc je sociální dávkou)

C: Ukrajina jednoznačně brání celý západ před ruskou expanzí

… znamená, že vláda dostatečně nevysvětlila občanům, proč a jak Ukrajině pomáhá.

Kdyby nechápalo těch 20 % výše zmíněných, bylo by to pochopitelné, ale to číslo je třikrát vyšší a to je varovné.

Dosavadní poměrně pozitivní čísla (vzhledem k situaci), se mohou v průběhu času a trvání krize a trvání prachbídné komunikační strategie vlády, klidně změnit.

Median

⚧ 78 % obyvatel ČR si přeje vítězství Ukrajiny ve válce

Proti, tedy pro vítězství Ruska je 21 %, tedy v podstatě přesně tolik, kolik jich podporuje proruské demonstrace a kolik jich v Česku dlouhodobě volí extrémistické strany.

Zároveň je tato čísla třeba uvést do kontextu, kdy se ČR (za nezájmu státu) potýká s nejintenzivnější dezinformační proruskou kampaní v historii.

To, co dělá Rus v Ukrajině, prostě neokecá i kdyby se jeho tuzemští kolaboranti na hlavu stavěli.

Podle politických preferencí se pro vítězství Ukrajiny vyjádřilo také 90 % voličů Pirátů, koalice Spolu a STAN, tedy vládnoucí koalice.

Naproti tomu je podpora Ruska mezi voliči SPD. 49 % respondentů vyjádřilo přání, aby zvítězilo Rusko.

🏇 Je potřeba to opakovat pořád dokola: sociální sítě nejsou odrazem dění ve společnosti. To, co tam běžný čtenář vidí, je manipulativní výsledek práce jednak proruských trollů, ale hlavně užitečných idiotů dezinformační propagandy.

V součtu je protagonistů obou těchto skupin málo, ale jsou velmi aktivní, což ale na druhou stranu souvisí s malou aktivitou prozápadně smýšlejících. Skoro se nabízí otázka, zda kremlobotům záleží víc na tom, aby tu padl systém a demokracie, než prozápadním na tom, aby se obé udrželo …

Závěr: Jako národ zůstáváme i přes těžkosti racionální a kremlobotům se nedaří radikalizovat další část společnosti. Nicméně nespokojenost s vládou je v mnoha směrech značná, pohříchu io proto, že se lidé nevyznají v její komunikaci a částečně i proto, že očekávání ohledně pomoci (zjednodušeně tedy, že se nám bude v krizi dařit stejně jako před ní), jsou nerealistická.

Je -li každá krize zkouškou pevnosti demokracie v zemi, tak Česko v této zkoušce zatím obstává.

A to vůbec není špatná zpráva.

(Úvodní foto: ČT)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh