Přebírá Ukrajina iniciativu?

Mě to tak osobně zatím nepřipadá, (aktuálně jsou Rusové dobývají Bachmut), nicméně názor skutečných odborníků zcela jistě znamená víc.

The Institute for the Study of War píše, že poměry na bojišti se pomalu překlápí na stranu Ukrajiny v tom smyslu, že to bude nyní ona, která bude mít na bojištích strategickou iniciativu. Rusko by reagovalo až na ukrajinské aktivity, dosud to bylo, až na výjimky, obráceně.

Uprostřed bojů se ozývá čeština. Na druhém videu.

Takže, jaký by mohl být příští vývoj?

,,V reakci na ukrajinské protiofenzivní operace se Ukrajina pravděpodobně chopí strategické iniciativy a donutí Rusko přerozdělit síly a změnit priority.“

,,Ruské síly stále častěji přesouvají vojenské útvary a zbraňové systémy do Chersonské a západní části Záporožské oblasti, na úkor úsilí o obsazení Slavjanska a Siverska. Od tohoto záměru tedy zřejmě opustily.“

,,Ruské síly také přesouvají na Krym vojenskou techniku – zejména dělostřelectvo a letectvo – z jiných míst Ukrajiny.“

,,Ruské síly se již dříve stáhly z útočných operací na město Charkov a jižní osu nebo je pozastavily, aby upřednostnily dobytí Luhanské oblasti, ale učinily tak z vlastní iniciativy na základě měnících se priorit svých velitelů.“

Další naše stopa

,,Zdá se, že Rusové v tomto případě spíše reagují na hrozbu ukrajinské protiofenzívy v Chersonské oblasti, než že by si záměrně vybíraly cíle, na které soustředí své úsilí. I poté, co ukrajinské síly na počátku války porazily ruský pokus o obsazení Kyjeva, mohli si Rusové svobodně vybrat, zda budou své operace soustředit na východě.“

,,Zdá se, že přípravy Ukrajiny na protiofenzívu v Chersonu a počáteční operace v rámci této protiofenzívy v kombinaci s dramatickým oslabením ruských sil obecně umožňují Ukrajině poprvé začít aktivně určovat průběh války.“

,,Závažnost dilematu, kterému čelí ruské vrchní velení, pravděpodobně závisí na schopnosti Ukrajiny udržet významné protiofenzivní operace na více osách současně.“

,,Pokud bude Ukrajina schopna tvrdě tlačit v okolí Izyumu a zároveň pokračovat v protiofenzívě v Chersonu, začnou ruské síly čelit velmi obtížným rozhodnutím.“

Čtyři systémy HIMARS v akci

,,Pravděpodobně se budou muset rozhodnout, zda opustí své pozice na západě kolem Izyumu ve prospěch obrany svých pozemních komunikačních linií dále na sever a východ, nebo zda vyčlení více personálu a techniky, aby se pokusily udržet současnou frontovou linii. Tyto síly by však musely přijít z jiné osy, což by ohrozilo předchozí ruské územní zisky.“

🏇 Jak víme, útočník je proti obráncům vždy v nevýhodě, potřebuje obvykle výraznou převahu, aby zaznamenal větší úspěchy.

Ostatně sami Rusové od ústupu od Kyjeva drželi iniciativu až doteď a prakticky jim to nebylo nic platné.

Pro nás z toho každopádně plyne totéž co dříve: musíme vydržet. Jak na jedné straně vlastní nepohodlí, tak na straně druhé udržet jednotu v podpoře (i za nás) bojující Ukrajiny.

Úvodní foto: Tankový prapor ukrajinské 28. mechanizované brigády v bojích u Chersonu.

Oksana ,,Ksyucha“ Balandina, 23 let. Zdravotní sestra. Šlápla na nastraženou minu, při hledání místa s humanitární pomocí. Ukrajinci si válku nevybrali, my nakonec taky ne, ale jestli chceme bezpečný mír, budeme ji muset nějakým způsobem společně vyhrát.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh