Přísaha Roberta Šlachty

Souhrn článků o formaci Přísaha, včetně hodnocení jejího programu:

👮 Hnutí Přísaha zveřejnilo program s názvem Plán pro spravedlivé Česko. Z analýzy dokumentu plyne, že voliče má nalákat především oblast boje proti korupci a transparentnost. Zmiňuje ovšem i vyloučené lokality, migraci a snížení DPH.

👮 Velký důraz se v programu klade na prověření tendrů v době covidové pandemie, na čemž Přísaha ostatně postavila už start své předvolební kampaně a po republice kvůli tomu sbírá podpisy pod petici. (Přičemž garantem Přísahy na tuto oblast má být jeden z těch, kteří tyto tendry na Ministerstvu zdravotnictví realizovali, Aleksi Šedo)

👮 Podrobnější informace schází k tématu důchodové reformy, u níž se Přísaha uchýlila jen k obecným frázím. „Říkáme NE zvyšování věku odchodu do důchodu. Nízké důchody žen se musí dorovnat. Pečující osoby nesmí systém trestat za dlouhodobou péči o své blízké,“ stojí v programu. Jak podobné plány zafinancovat a jak se vyrovnat se stárnutím populace, Přísaha neuvádí.

👮 Nejuceleněji v programu Přísahy působí protikorupční oblast, která je vedení Přísahy složené ze značné části z bývalých policistů nejblíže. Šlachta by posílil specializaci policie, vrátit by se měly útvary, které tu v minulosti fungovaly. Jedním z nich byl i Šlachtou řízený protimafiánský útvar, který zanikl v roce 2016. Šlachta poté opustil policii a pozvolna začal spřádat plány na vstup do politiky.https://www.seznamzpravy.cz/…/slachta-zverejnil-prvni…

🤺 Recenze programu Přísahy Roberta Šlachty: Trocha emocí pro „obyčejné lidi“ obalených spravedlností a češstvím

🤺 Na marketing si strana najala dva bývalé spolupracovníky Marka Prchala ze stáje Andreje Babiše, takže třeba po vizuální stránce je to opravdu dobré.

🤺 Robert Šlachta žádný program nepotřebuje. Půl roku se bez něj pohodlně obešel – a kam až se dostal. „Nebudeme vysvětlovat na stovkách stran něco, co si stejně nikdo nepřečte, kromě pár novinářů,“ říká ve videu Robert Šlachta zcela otevřeně. A ano, je to tak, jeho voliči to číst nemusí a nebudou. A kdyby náhodou, žádný strach, je tam přibližně milionkrát napsáno slovo „spravedlnost“. To stačí.

🤺 Šlachta to dobře ví. Sází na emoce a na svůj příběh. Nebo spíše na pohádku, chcete-li. Na story o přísném, ale spravedlivém policistovi, který byl nepohodlný mocným, musel odejít, ale teď dal dohromady pár starých kamarádů od policie a vrací se, aby nastolil pořádek.

🤺 Na programu Přísahy je ze všeho nejvíc patrné, že ho dohromady dávali lidé ze světa bezpečnostních složek. Jestli byli někde důkladní, byly to věci týkající se reformy trestního řádu, úlev policistům od papírování, fungování státních zastupitelství nebo zrychlení soudů. Ale budiž, i lídr politické strany může mít nějaké své preference. Jen nesmí zanedbávat to ostatní. A to je na programu Přísahy vidět snad až příliš.

🤺 Dobrým příkladem je důchodová reforma. Klíčová věc pro budoucnost. Ale program Přísahy je tady úplně bez ambicí. Nebo bez schopnosti něco kloudného vymyslet. Robert Šlachta dokonce přiznává, že sám nic předkládat nebude.

🤺 Podobně je na tom celý jeho ekonomický program. Snad lze alespoň říct, že je zaměřen na drobné živnostníky. Chce třeba zrušit povinnost hradit DPH z ještě neproplacených faktur nebo na rok zmrazit změny daní. Ale pokud jde o dluh veřejných financí, zaměření ekonomiky Česka v budoucnosti, investice, tam všude je Robert Šlachta jako turista v zemi, z jejíhož jazyka pochytil jen pár slovíček.

🤺 Hlavní recept na zalepení děr v rozpočtu státu je zde jen obligátní a obecné: „Pojďme se zaměřit na zbytné výdaje státu.“ A nabízí samozřejmě i policejní řešení: „Prošetříme covidové zakázky.“

🤺 Pozoruhodná je pasáž věnovaná euru. „Nechceme euro a nebudeme ani startovat mechanismy k přijetí eura.“ Ale konec nadšení, žádný ekonomický rozbor problematiky eura se tu nekoná. Proč totiž nechce Robert Šlachta euro? Protože „česká koruna je součást naší identity, státním symbolem, který je potřeba zachovat“. Tečka. Jednoduché národovectví. Nic víc.

🤺 Program Přísahy ale není úplně prázdný. Třeba problém slabého školství ve vyloučených lokalitách je důležitý postřeh. A našlo by se jistě ještě něco. Ale jinak je to prostý program pro lidi, kteří nejsou ochotni nebo schopni vnímat všechny složitosti politiky a státu. Program pro „obyčejné lidi“, jak je nazval přímo Robert Šlachta. Dominantní jsou emoce, požadavek spravedlnosti, ať už to znamená cokoliv.

🤺 Cílem je teritorium, ve kterém doposud lovili komunisté, ČSSD, Věci veřejné, později Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Lidé, kteří žijí v přesvědčení, že svět ovládají mocní a obyčejných se nikdo nezastane. A tak hledají nějakého spasitele. Klidně bez programu. Už mnohokrát to nevyšlo. Tak možná teď…https://archiv.ihned.cz/c1-66947940-recenze-programu…

🎭 Nikdo vám nedá tolik, kolik já vám můžu slíbit. Populistická krabička jménem Přísaha Roberta Šlachty ukázala svůj volební program: boj proti korupci především, samozřejmě.

🎭 A ekonomické sliby. Euro odmítneme, snížíme DPH na potraviny, zvýšíme živnostníkům limit pro přihlášení se k paušální dani, věk odchodu do důchodu nezvýšíme, zato přidáme seniorkám. Kde na to vzít, když Přísaha nechce zvyšovat daně? Hádáte správně…https://hlidacipes.org/bajecny-svet-roberta-slachty…/

🔒 Politická strana nemá být nástrojem hojení pochroumaného ega několika policistů. Politika není pokračování policejní práce jinými prostředky.

🔒 Důvodem, proč Šlachtu nelze ignorovat, je skutečnost, že si svůj první úspěch v průzkumech odpracoval. Jeho kampaň je intenzivní, kontaktní a dokázala se houževnatě potýkat i s tvrdými covidovými omezeními.

🔒 Je zajímavé, jak moc Šlachtova kampaň připomíná začátky Babišova hnutí ANO. Stále mezi lidmi, stále na Facebooku, rétorika silně vymezená proti „těm nahoře“, důraz na nespravedlnost působenou současnou garniturou, přísliby přísných trestů za domnělé hříchy etablovanějších politických oponentů. A vágní program.

🔒 Obrannou část programu si rovnou napsal zbrojní lobbista, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který po neúspěšné koketerii s Realisty a neúspěšné prezidentské kandidatuře zavětřil další příležitost, jak ohřát pro české zbrojaře polívčičku.

🔒 To je mimochodem vedle pilné kampaně další podobnost mezi Přísahou a hnutím ANO – korporativistická ochota ignorovat hranice mezi politikou a byznysovou lobby.

🔒 Není nikde psáno, že bývalý policista nemůže kandidovat do politických funkcí. Ale hnutí zrozené z iniciativy bývalých policistů a vedené výhradně bývalými policisty prostě rozsvěcí v hlavě milovníka demokratických brzd a protivah červené kontrolky.

🔒 Šlachta už jako policista a posléze i jako „spisovatel“ důsledně vytvořil kolem své osoby kýčovitou hollywoodskou aureolu poctivého poldy, kterému politici a zlí představitelé justičních složek kazili jeho bohulibé chytání gangsterů. Policie je ale v demokratickém státě jen jednou ze součástek trestního řízení. Jejím úkolem je zajistit důkazy, které obstojí před soudem.

🔒 Když to policie nedokáže a navrch si jako Šlachta pomáhá nelegálními odposlechy a „pytlováním“ materiálů nesouvisejících s prošetřovanou trestní věcí, pak soudní verdikty, které za to policii kárají, nejsou selháním soudců. Jsou selháním policistů (a dozorujících státních zástupců).

🔒 Šlachta a jeho kolegové, kteří v tomto smyslu selhali opakovaně, teď fakticky transformují své bývalé policejní pracoviště v politickou stranu a o kvalitě své práce, o níž nedokázali přesvědčit soudce, chtějí přesvědčit voliče.

🔒 To je znepokojivý posun, protože z logiky své předchozí činnosti disponují mnoha různými informacemi. A s dílčími podezřeními, domněnkami a úniky kusých informací uděláte ve volném politickém boji mnohem větší parádu než v pravidly sešněrovaném trestním řízení. Politická strana nemá sloužit k hojení pochroumaného profesního ega několika policistů.

🔒❗️ Radikální, když ne přímo extrémní, stranu dělá z Přísahy její policejní podstata. To, že si několik zklamaných a zneuznaných příslušníků represivní složky státu jde politickou cestou vyřídit účty se stávajícím systémem demokratických brzd a protivah. Jestli se Přísahy kvůli něčemu obávat, tak právě kvůli této podstatě. (A to je právě gró: Toto nemá schopnosti mnoho voličů poznat, cituju: “je to prostý program pro lidi, kteří nejsou ochotni nebo schopni vnímat všechny složitosti politiky a státu.). https://www.seznamzpravy.cz/…/komentar-strasidelna…

🏇 Osobní zkušenost: Znám osobně jednoho velmi vysoce postaveného policistu a ten o Robertu Šlachtovi a jeho hnutí tvrdí, že fungují na principu Mrázek: pomocí archivu ve službě získaných UTAJOVANÝCH informací ovlivňují okolí, korumpují, uplácí a vydírají. Navíc řekl, že Šlachta úspěšným policistou rozhodně nebyl. že podíl jeho nedotažených vyšetřovaní (nedokazatelných obvinění, kvůli chatrnosti důkazů) byl abnormálně vysoký.Tudíž nejde o žádného schopného klaďase, ale o klasického egomaniaka, který je ochoten si cestu nahoru proklestit všemi i neregulérními, způsoby.Kontext k hnutí i tady: https://cnn.iprima.cz/kopiruje-slachta-babise-sef-prisahy…Grafika: @slotermeyered

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh