Proč pomáháme Ukrajině?

Videoblok několika posledních dní, který charakterizuje oč v zemi napadené Putinovým Ruskem jde.

Je úplně normální, když agresor napadne bezdůvodně (jistě, ruská propaganda zdůvodňuje několikadenní speciální operaci neustále) sousední evropskou zemi, pomoci jí se ubránit. Už není rok 1968 a Evropa je mnohem více jednotná i odhodlaná.

A tím spíše je standardem napadené zemi pomáhat, pokud agresor opakovaně označí za nepřítele i nás a garantuje, že jeho cílem je dostat nás zpět do jeho sféry vlivu.

Že taková podpora bolí?

Jistě, svoboda není zadarmo. Jen jsme na to díky příznivému geopolitickému vývoji zapomněli.

Videa:

A. Začneme ale u nás doma. Návratem k 17. listopadu. Ruský kolaborant k ruským kolaborantům. Žarko Jovanovič, dlouholetý ruský kolaborant v ČR, spolupracovník ruských propagandistických TV, (žádný oficiální příjem, miliónové insolvence), promlouvá na demonstraci ruských kolaborantů, kterou přenáší jeho kanál Raptor TV (Kdo mu asi platí jeho provoz?)

B: Ukrajinský voják pláče dojetím v osvobozeném Chersonu.

C. Takhle to vypadá v posledních týdnech v okolí Bachmutu, kde probíhají nejtvrdší boje. Na záběrech zbytky ruské bazy, podle zpráv mají v těchto místech citelné ztráty obě strany.

D. Bití zajatého běloruského bojovníka ruskými okupanty. Padesátá léta v ČSR online.

E. Proč jsou Ukrajinci tak tvrdí? Válčí s Ruskem už devět let. Začalo to Majdanem v roce 2013, kdy se postavili rusifikaci země, v podstatě jako občanská společnost proti proruským policejním a vnitráckým sborům prezidenta Janukoviče. Záběry jsou z února 2014, v den pořízení videa zastřelili ostřelovači vyšší desítky demonstrantů.

Pokud by někoho zajímala historie Majdanu, (Revoluce důstojnosti) pak jeden z nejlepších dokumentů je Winter on Fire z Netflixu:

https://www.youtube.com/watch?v=yzNxLzFfR5w

F: Česká republika se stala domovem pro stovky tisíc uprchlíků. Je to velká věc, až nečekaná, řekl bych. Ale právě proto, je potřeba pomáhat jim, vysvětlovat, mírnit obavy obyvatel ČR a tlačit na politiky, aby si dali záležet na jejich integraci. Nic si nenamlouvejme, při těchto počtech prostě jde o obtížný úkol. Nemáme praxi a část politiků a médií naopak léta Čechy uprchlíky strašila a k tomu je třeba připočíst složitou ekonomickou situaci, v níž se část Čechů nachází.

G: Cena svobody se nedá vyčíslit, ale dá se pochopit.

Díky všem, že pomáháte a vysvětlujete, proč je to tak důležité!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh