„Prohráváme, tak budeme eskalovat a doufat, že západ ustoupí“.

Na ruské frontě se prudce mění výchozí situace. Nakonec to nemusí znamenat nic, kromě dalšího kola Putinova vyhrožování, možností je ale víc.

O co jde?

Ruská administrativa včera náhle a překotně (prošlo Dumou ve třech čteních a schváleno) vyhlásila na tento víkend referenda o připojení k Rusku, alespoň pro ty okupované části Ukrajiny, o které Moskva zatím nepřišla.

EDIT: Do toho právě před chvílí Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Uvedl, že je to na obranu území před Západem, který se snaží zničit Rusko. Týkat by se měla občanů v záloze, kteří prošli základní vojenskou službou, a některých odborníků.

Zkrátka: A. Rusko přepadlo Ukrajinu B. Začíná tuto válku prohrávat C. Začíná co nejvíc tlačit na západ, díky jehož podpoře Ukrajina vyhrává, aby ji přestal podporovat.

Je to průhledné, musíme prostě vytrvat, ten režim nemá budoucnost, zhroutí se. Jediná jiná možnost je stát na způsob Severní Koreje. Na to, aby takový útvar Putin udržel, je ale Rusko příliš velké a je v něm mnoho regionalit a národů.

Už se mu to krátí. Nemá možnost úniku. Může jen maximalizovat počet obětí, dřív než se za ním zavře voda.

Co tedy mohou poslední ruské kroky znamenat, nejprve stručně a pak k tomu vlákno.

  1. pokud budou probíhat boje na (nově uznaných – nikdo snad nepochybuje o předem daném výsledku, bavíme se o Putinově Rusku) ruských územích, může Moskva změnit speciální vojenskou operaci v Ukrajině, za napadení RF a tedy vyhlásit válku a tedy vyhlásit mobilizaci. To by byla nejlepší varianta. Šlo by o další Putinovo špatné rozhodnutí. Rusové jsou demoralizovaní, rekruti nebudou chtít válčit, vzroste nespokojenost s režimem. Navíc se očekává, že pro odvedence nebude dost zbraní, nebude je mít kdo vycvičit a nebude dost prostředků na jejich mobilitu.
  2. Putin, v reakci na ohrožení Ruska (tedy nového ruského území, začne nové kolo vyhrožování západu, stupňované výhružky o zapojení jaderných zbraní do konfliktu. Když západ neuhne, (pozor, bude to emoční, Rusové to jistě mají nacvičené), dopadne to jako s plynovou hrozbou. Putin secvakne paty a prohraje. Víc už ovšem v rukávu mít nebude a riskuje tak, že (palácový převrat) skončí.
  3. Rusko skutečně začne používat jaderné zbraně, v souladu se článkem 4. jejich vojenské doktríny. Ta říká, že když bude ohrožena sama celistvost RF, má Rusko právo na jaderné údery. Co by se stalo pak nevím, věřím, že Putinovi jako západ nesmíme ustoupit ani pak. Jeho cíl je obnova Sovětského svazu, včetně držení bývalých satelitů. Jak to v takových zemích bude vypadat, vidíme nyní na východě Ukrajiny. Je to zvláštní, ale Putinovo Rusko, má mnohem blíž k tomu Stalinovu, než k tomu Brežněvovu, které máme ještě v nedávné paměti.
  4. Ať už nastane kterýkoli z výše popsaných tří bodů, jestli se západ nepo …., bude to další krok ke konci ruského impéria.
  5. EDIT: A hele. V dnešním ranním projevu k národu Putin připomněl, že Rusko disponuje zbraněmi hromadného ničení. Dodal, že v případě ohrožení územní celistvosti státu použije všechny prostředky na její obranu.
Jeden z důvodů proč musíme vytrvat v protiruské spojenecké koalici: ruští vojáci útočí na neozbrojené a řádně označené armádní zdravotnické vozidlo.

Slovo expertky

Dara Massicot, je vedoucí výzkumná pracovnice v oblasti politiky ve společnosti RAND Corporation. Před nástupem do RAND působila jako hlavní analytik ruských vojenských schopností na ministerstvu obrany USA .  

👀 „Je to tady. Jak jsem psala již dříve – referenda o připojení ukrajinského území k Rusku. Tuto půdu si připravují už několik měsíců. Dnes vše doprovázeno zpřísněním trestů za dezerci a odmítnutí. Zde jsou úvahy o tom, co bude následovat.“

👀 „Proč připojení ukrajinských území? Protože Kreml potřebuje, aby tato fáze války co nejdříve skončila, aby se mohl obnovit zdevastovanou armádu. Doufají, že anexe otřese mezinárodním systémem a jejich jaderné hrozby kvůli ohrožení „ruského území“ donutí západ tlačit Ukrajinu k příměří, nebo aspoň významně zpomalí podporu Ukrajiny.“

👀 „Ale: Ukrajina dala jasně najevo, že anexi nebo podobný trik odmítne. Záměrem Kremlu je také zastrašit podporovatele Ukrajiny stupňujícími se výhrůžkami a násilím (na pozadí energetické krize). Což ostatně signalizovali to svými údery tento týden, např. na přehradu v Krivém Rohu.“

👀 „Moje obava spočívá v důvodu, proč se nyní výhrůžky zvyšují: pokud se Kremlu nepodaří anexí zastavit boje a podporu Ukrajiny, bude muset Kreml zasáhnout, aby ukázal, že to myslí vážně. To znamená eskalaci a ta může mít různé podoby.“

👀 „Eskalace by mohla spočívat v raketových úderech na Ukrajinu, kybernetických útocích, hybridní působení, nasazení jaderných zbraní (1. krokem budou cvičení nebo jejich přesuny). To vše je součástí souboru nátlakových nástrojů Kremlu. Možnosti Ruska se zužují, sázky se zvyšují, tlak na prokázání jakéhokoli vítězství roste.“

👀 „Dostáváme se k nevyhnutelnému dalšímu kroku tohoto konfliktu.To, že Rusko zpřísňuje vnitřní sankce a připravuje se na mobilizaci, naznačuje, že stále věří, že má možnosti na takticko – vojenské úrovni, než dojde k další eskalaci. Ale jak jsem nedávno zmiňovala, mobilizační základna ruské armády není v dobré kondici a armády je jako celek v těžkém stavu.“

👀 „Pokud Rusové neplánují pozvolné nasazování jednotek do terénu nebo plnění jednoduchých úkolů při pouhém udržování pozic, rezervní fond armády nebude to po dlouhou dobu (měsíce) schopen bojové připravenosti.“

👀 „Rusko se měsíce připravovalo na to, že může Ukrajinu a její podporovatele zastavit anexí zabraného území a hrozbami. Ty obsahují kromě falešných nabídek k příměří (Ukrajina je principiálně nepřijímá) a vyhrožování jadernými zbraněmi. Nezdá se mi, že tento plán Moskvy může vyjít. Pak by (zahnáni sami sebou do kouta) mohl následovat ruský úder.

👀 „Ze svého odborného hlediska uvádím, co Rusko pravděpodobně udělá jako příští krok. Mám názor na to, co by mohla jako příští krok udělat Ukrajina a její spojenci, ale to mi říkat nepřísluší. R Každopádně, ruská armáda bude v příštích 12 a možná 24 měsících nejslabší. Je to příležitost a zároveň riziko.“

Vladimir Putin v roce 2014: „Nevěřte těm, kteří se vás snaží strašit Ruskem a křičí, že po Krymu budou následovat další regiony. Nechceme rozdělení Ukrajiny, nemáme to zapotřebí.“

🏇 Rusko se samo vystavilo do ofsajdu. A nestalo se tak v těchto týdnech, ale už 24. února. Putin spustil řetězovou reakci, kterou ovšem sám nebyl schopen mít pod kontrolou.

Výsledkem je silná vyhrávající ukrajinská armáda, západ semknutý proti Rusku jako nikdy před tím, skutečně účinné protiruské sankce, EU odstupující od ruského plynu a ropy.

Rusko stojí na rozcestí a nemá žádnou dobrou možnost dalšího řešení. Ať udělá cokoli, prohraje. Záleží už jen na tom, jestli si zvolí rychlý nebo pomalý konec.

Pro nás nemá cenu uvažovat, co by asi tak mohli spíš udělat. Putin je vyšinutý diktátor, jeho myšlenky se nedají předvídat. Musíme být nachystáni odpovědět a do té doby co nejusilovněji podporovat ukrajinskou armádu.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh