Propaganda v polské, bývalé veřejnoprávní, dnes vládní, televizi.

Odkaz typu „Co vám adoranti Visegradu a ochránci tradičních hodnot neřeknou“.

Za sebe bych tedy byl hodně rád, kdyby se to začalo ukazovat lidem naší veřejnoprávní televizí, protože debatu o vztahu k současné polské vládě potřebujeme jako sůl.

O co jde:

Nejprve kontext: Poláci měli původně taky veřejnoprávní televizi, tedy placenou z koncesionářských poplatků.

V Polsku jsou v podstatě zrušeny koncesionářské poplatky (resp. existují stále, ale mají tolik účelových výjimek, že je takřka nikdo platit nemusí) a výpadek se nahrazuje platbami státu.

Pak si ovšem dosazuje nikoli nezávislé, ale vlastní vedení televize, které, kvůli závislosti na štědré ruce vlády, vysílá v podstatě propagandu PiS Jaroslawa Kaczinského.

A nejen to, PiS už drtí i média nezávislá. Monopol na informace je faktickým koncem demokracie.

Graf z roku 2018 přehledně ukazuje, jak se za čtyři roky, před nimiž tato změna nastala, změnilo zastoupení jednotlivých politických stran ve vysílání. Vládní strana Prawo i Sprawiedliwość totálně dominuje.
(Byť je třeba brát do úvahy, že jde o stranu vládní a k nějakým přesunů “barev“ v grafech dojít muselo, tento rozdíl je však do očí bijící).

Mimochodem: ODS tuto podobu financování veřejnoprávní televize, zkoušela před lety zavést i v Česku. Naštěstí neúspěšně.

Z našeho pohledu neskutečné věci se na platformě polské státní televize odehrávají už dlouhé desítky měsíců. Příklady níže.

Ten nejnovější zachytili polští novináři včera:

Tentokrát se ve zprávách objevila „reportáž“, ve které byla jako „západoevropská každodennost“ scéna ze Švédska, kde dva migranti na motorce střílí po veřejné prádelně. Byly to však záběry z natáčení seriálu Netflixu.

Reportáž polské TV jako cílená fake news.

Když se podobné praktiky objeví na webech dezinfoscény, člověk to tak nějak očekává, pokud je však odkojen naší veřejnoprávní televizí, je touto situací v bývalé polské veřejnoprávní TV poněkud překvapen.

Cíl: Evropa v rozvratu, volte PiS, která tady !západní“ Evropu nedopustí.

Další „zvláštnosti“ vysílání pro desítky miliónů Poláků:

“Splní Trzaskowski (prezidentský kandidát opozice) židovská přání?“ Předvolební nestranná reportáž, jak má být. (2020)

Další příklad:

2017: „Současné opoziční protesty v ulicích jsou cestou k příchodu islámských imigrantů do Polska“. V jedné větě lži, neadekvátní strašení občanů a fragmentace společnosti, na ty slušné, kteří nedemonstrují a na „vlastizradrádce“, kteří pro svůj prospěch hodlají zaplavit Polsko muslimy.
Toto objektivní „zpravodajství“ vysílala TVP čtyři dny před prezidentskými volbami. K tomu vybírám z analýzy, jejímž autorem je Rada polského jazyka, která spadá pod Polskou akademii věd. Její analýza se týká informačních titulků z let 2016 a 2017, které předcházely a doplňovaly reportáže v hlavní zpravodajské relaci TVP Zprávy (Wiadomości). : „Ukázalo se, že jen 25 % z titulků jsou zpravodajské, jen čtvrtina tedy obsahovala čistou informaci. Zbytek, čili 75 %, to je persvaze (přesvědčování), manipulace a vytváření jiné skutečnosti.“
2020: Bývalá veřejnoprávní televize, dnes už ovládaná vládou a tudíž tlačící do prezidentské funkce kandidáta PiS, jak prejt do střívka jitrnice, hlásí, že ve Španělsku zařídila LGBT komunita odebírání dětem rodičů.
2020: „Pokud by volby vyhrál opoziční kandidát Trzkakowski, budou se muset ve školce děti učit masturbovat.“

Tak co, jak se vám líbí polská veřejnoprávní TV, kterou si PiS zprivatizovala?

A na závěr režisér Václav Marhoul, který pracovně strávil v posledních letech desítky měsíců (Příprava a realizace filmu Nabarvené ptáče):

„Situaci v Polsku sleduju, vnímám citlivě, co se tam děje. Vidím to jako cestu k pravicovému nacionalismu, někdy pomalu až k fašizujícím myšlenkám. To, co tam probíhá, je z mého pohledu rozhodně špatně. Vnímal jsem, jak tam proběhly čistky ve veřejnoprávní televizi, v rozhlase, kolik šéfredaktorů a redaktorů vyměnili, V rámci jednání o koprodukci jsem totiž jednal i s mnoha lidmi právě z televize TVP. Všichni byli po čase prakticky vyhozeni z práce.“

Ředitel polské státní TV Jacek Kurski sláví ve štábu PiS její volební vítězství. Je to ten vzadu, za ženou v červeném svetru…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh