První finálový duel

Česká televize měla včera v Národním divadle špatný zvuk a moderátora, který nestíhal Babišovy monology, tak často odbíhající od otázek k jeho vlastní agendě.

Není to sice nic nového, ale na ČT to překvapí, s vyhlídkou, že tato situace bude na Nově a Primě mnohem častější.

Debatě dominoval Andrej Babiš. Ovládl čas určený pro oba diskutéry, zahrnoval celou dobu debatu manipulacemi a často i lhaním napřímo.

A nemůžu si pomoci, když jako moderátor vím, na co se budu aktérů ptát, musím být nabrífovaný, abych věděl, kdy mi do očí lžou a mohl jim to vyvrátit.

Několik lží Andreje Babiše moderátor pan Řežníček skutečně takto vyvracel, ale většinou mohl lhát pan Babiš bez korekce.

Petr Pavel se celou dobu více méně bránil a Babišova tvrzení dokola vyvracel. I když je jeho strohé vystupování jemu vlastní a autentické, měl by být v debatě důraznější. Tak aby si některé jeho myšlenky či výroky nerozhodnutý volič (těch je podle včerejšího průzkumu ještě 30 %) zapamatoval.

Ani tu nejde vypisovat, co všechno Babiš vypustil z pusy, protože výčet jeho lží by z tohoto textu udělal délkou nečitelnou záležitost. Použiju tedy jen několika příkladů, které už za mě „zpracovali“ jiní uživatelé twitteru.

Jeden příklad za všechny níže: „Pane redaktore, vy lžete, já jsem nikdy u StB nebyl“ a důkaz přímo Babišem, že je to on, který lže.

Nebylo by od věci, aby přes lištu běhaly z malou časovou ztrátou (2 minuty cca) vyvrácené, alespoň ty největší z nich.

Jinak se totiž dostaneme k tomu: Lidé, kteří Babiše nemají rádi jsou pobouřeni, co se tam odehrává, lidé, kteří mají Babiše rádi jsou nadšeni a na ostatní to působí tak, že Babiš měl na všechno odpověď, zatímco pan Pavel se jen pasivně bránil a že byl tedy Andrej Babiš lepší.

A to je podle mě to, k čemu mohli po včerejší debatě ve většině domácností dojít.

Nikdo vám nemůže dát tolik, kolik vám Andrej Babiš slíbí. Toto je pravá realita, nikoli to, co Andrej Babiš vypráví médiím. Viz obrázek dole

Příklad: pobouří většinu lidí v ČR, když Babiš prohlásí, že bychom neměli Polákům přijít na pomoc, kdyby byli napadeni, protože chceme mír? Netuším. Ale nerozumím tomu, proč moderátor, nebo pan Pavel hned nevadili ten příklad, jak by se lidi tvářili, kdyby západ porušil všechny spojenecké závazky a v případě napadení úplně stejným principem, který nadhodil pan Babiš, a nepomohl naší zemí? A nebo, jak dlouho, by asi byl v Česku mír, kdyby agresor (nejspíš Rusko) dobyl Polsko?

Andrej Babiš v prezidentské debatě na ČT: „Premiér Fiala říká o voličích, kteří ho nevolili, že nejsou demokratičtí.“ (Ke konci totéž řekne i o Pavlovi) A. Premiér to nikdy neřekl B. Vlastně totéž, v ještě horší variantě, naopak prohlásil právě Andrej Babiš, viz video

Mimochodem, jak píše bezpečnostní analytik Petr Boháček: „Odmítnutí Andreje Babiše plnit závazky NATO v případě ruského útoku na Pobaltí je (by bylo pokud by byl prezidentem) největší bezpečnostní hrozbou pro Česko od roku 1968.

Viděl jsem v posledních letech několik zahraničních debat, ať už prezidentských, nebo k parlamentním volbám a můžu říct, že celkově je úroveň našich debat nesrovnatelně slabší.

Z části je to samozřejmě samotnými kandidáty a z části i režií a moderováním těchto debat. Prakticky vůbec se nemluví o vizích, o konkrétních programech. V ČR je k vidění mnohem více osobních útoků a slovních přestřelek, v zahraničí politici prostě dostanou otázku a DISKUTUJÍ nad nejlepším řešením nadneseného problému, tak jak by jej řešili oni, ze své pozice.

K režii: Ona sama debatu často nechá sklouznout k malichernostem typu: Jakým autem budete, co by hlava státu, jezdit? Konkrétně v případě těchto dvou kandidátů, se podle mého už zbytečně v každé debatě – a v každé TV – dokola jako podle kopíráku řeší komunistická minulost obou. Přitom je to v každé debatě stejné a ani jeden z kandidátů už k tomu nic nového neřekne. Televizní stanice ale mají pocit, že diváka o něco okradly a tak tento bod typu kolovrátek vždy zařadí znovu. Pak ovšem nezbyde čas na důležité problémy země a na vize, jak by se podle obou kandidátů měly tyto problémy řešit.

To vedlo minule třeba k tomu, že veliký prostor v debatě dostal zákon o zákazu kouření v restauracích a Miloš Zeman na této marginálii vydělal, protože se samozřejmě pasoval do role obránce „obyčejných lidí“ a brojil proti omezování svobody …

K obrázku: A o to právě panu Babišovi jde: aby si lidi, kteří už nejsou přímo pro něj, alespoň řekli: „Kdo ví jak to je… Ten říká tak a ten druhý zase jinak…. Oba (pp i AB) jsou stejní, vykašlu se na to.“

Když už by se měla řešit minulost, tak by se mělo mnohem více probírat, jak si pan Babiš, už jako premiér, (ne)vedl při jediné krizi, která jej v této funkci potkala, tedy během pandemie. Tam se totiž ukázalo, že není schopný politik, ani schopný krizový manažer.

A nejde jen o počet zemřelých, o zbytečně dlouho zavírané školy, atd, ale i tanečky kolem ruské vakcíny Sputnik, (odvolání ministra, který ji pro ČR nechtěl schválit), návštěva Maďarska, jako toho, od koho se máme učirt jak bojovat s C 19 (slova AB), přičemž Maďarsko Covid „zvládalo“ jako jedna z mála zemí vyspělého světa ještě hůře než my.

Agrofert, když ho potřebuješ:
„Bude 30 let výročí založení Agrofertu. Dneska Agrofert zaměstnává 40 000 rodin. Jedna z největších firem v Česku.“ Andrej Babiš, ČT, 22.1.2023 „
„Od roku 2017 Agrofertem nedisponuji, neovládám ho, neřídím a nemůžu jít ani na valnou hromadu,“ Andrej Babiš ve sněmovně 12.11.2020
via Michael Rozsypal

Závěr: Hlavní otázkou včerejšího večera je, jestli včerejší agresivní a manipulativní Babiš mohl oslovit i jiné voliče kromě svých přesvědčených. já tipuji, že ano, ale méně než potřebuje.

Na druhou stranu, debaty jsou do voleb ještě dvě, na Nově a Primě a tam bude mít Babiš ještě volnější ruce. Jak k odpovídání na co chce, tak ke lžím i manipulacím.

Možná že včerejšek připomněl, že nic ještě není rozhodnuto a bude skutečně důležité, aby dorazili všichni, kteří chtějí v prezidentské funkci změnu, k volebním urnám.

Ostatně, v minulých volbách překlopil Zeman vítězství na svoji stranu, právě v posledním týdnu před druhým kolem.

Je pan Babiš skutečně obratným evropským diplomatem, jak o sobě často sám prohlašuje? No, je to takto: Jen málokterý evropský politik má v EU takovou míru absolutního DESPEKTU jako právě Andrej Babiš.

Poznámka na závěr: několik čtenářů stránky mi včera vyčítalo, jak jsem debatu zhodnotil v prvovýstupu hned poté. Tady je potřeba vidět, že jednou věcí je fandit panu Pavlovi, aby zvitězil a druhou věcí je snaha o objektivní informování.

Já prostě nemůžu zůstat jenom fanouškem, to je luxus, který mohou mít ti, kteří nevytváří informační stránku. Že jsem nepsal o Babišově včerejší dominanci jen tak, potvrzuje třeba i oblíbený Deník N

Celý odemčený text zde

A navíc ⬇️

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh