První na světě. Česko zmrazilo majetek Ruska na našem území.

Každý si jistě vzpomene, že to byly naše tanky, které na počátku války dorazily na Ukrajinu jako první ze všech západních zemí.

Ukrajinci a i mezinárodní novinářská obec tento krok často připomínají jako zlomový moment, který odstartoval západní dodávky těžké vojenské techniky. A mají pravdu.

Včera Česká republika podnikla další takový přelomový krok a na návrh ministra zahraničních věcí Jana Lipavského zmrazilo majetek ruského státu na území ČR.

To znamená, že Ruská federace nebude moci nakládat s nemovitostmi, které vlastní ruská vládní agentura. Majetek nebude možné převést ani prodat. Bankovní účty, na které chodí nájemné za tyto nemovitosti, nebude smět Rusko nijak využívat.

Navíc hodlá česká diplomacie prosazovat, aby k podobné akci přistoupily i ostatní státy.

 Sankce konkrétně týkají „Podniku pro správu majetku v zahraničí“ kanceláře prezidenta Ruské federace.

„Podnik je právnická osoba, ze které je financován ruský režim, který vraždí civilisty na Ukrajině,“ upozornil Lipavský na tiskové konferenci. Podle něj jde o majetky především v Praze a v Karlových Varech. 

„Proběhne zablokování finančních účtů, zablokován bude i majetek v katastru nemovitostí, aby nemohlo dojít k prodeji. V momentě, kdy vláda rozhodla, finanční analytický úřad je povinen konat. Opatření jsme připravovali v souhře s úřadem, pro ně to tedy není nová problematika,“ popsal Lipavský, jaký bude následující postup.

Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba ještě včera naší straně za tento krok poděkoval ⬇️

„Česko právě zmrazilo veškerý ruský státní majetek. Tleskám tomuto zásadovému kroku a děkuji svému protějšku a příteli.@JanLipavsky . Všechny země, které tak ještě neučinily, by měly následovat jeho příkladu. Ruské peníze by měly být použity na obnovu Ukrajiny, namísto vraždění a ničení.“

Osoby, které jsou v objektech v nájmu, tam mohou pokračovat. Musí posílat peníze na účet, který spadá pod sankce, a mohou čerpat peníze na opravy objektů, aby byl majetek udržován.

„Pokud by někdo chtěl za nájem zaplatit v hotovosti, dopustí se porušení sankčního režimu. Pak existují způsoby, jakými to stát může vymáhat,“ upozornil šéf české diplomacie.

Podobné sankce Lipavský plánuje navrhnout i ostatním zemím Evropské unie. „Kdyby se to tam povedlo prosadit, byl by to velký úspěch.“

Závěrem ještě „zásadní“ věštba z politického záhrobí. Poskokům totalit Lipavský skutečně nevyhovuje, však jeho jmenování na přelomu 2021/2022 usilovně blokoval i vrchní ruský kolaborant Miloš Zeman.

Úvodní foto: facebook Jana Lipavského

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh