První velká prezidentská debata

V České televizi včera debatovalo osm kandidátů na nového českého prezidenta. Devátým měl být Andrej Babiš, ale jeho PR tým správně usoudil (bohužel ke škodě debaty a nás voličů), že pro něj bude lepší se takřka žádné debaty neúčastnit.

Podle mě to není jen jeho chabými řečnickými schopnostmi, ale taky správnou úvahou, že část otázek se bude točit kolem jeho aktuálního soudu, v němž to ještě včera vypadalo, že bude uznám vinným.

Můj první dojem je kultivovanost. Je to velký rozdíl, když se debaty neúčastní uřvaní demagogové z ANO, nebo Tomio Okamura. Bašta má sice vizi s níž absolutně nemůžu souhlasit, ovšem diskutuje v rámci možností slušně a asi nejsem sám (bez ironie), kdo si myslí, že by si na další debatu měl přinést naslouchátko.

A dalším celkovým dojmem ze včera bylo zjištění, že dobrých kandidátů je několik, klidně bych si jich včera vybral čtyři, nebo pět.

Včerejší průzkumy od agentury Kantar. Oba před odstoupením Josefa Středuly a osvobozením Andreje Babiše

Hodnocení

Moderátor režie: profi, jak jsme u naší veřejnoprávní televize zvyklí. Jen jsem nepochopil, proč některé bloky otázek byly jen pro tři hlavní favority (Babiš nedorazil). To mi přišlo zvláštní. A taky dvě otázky: jak byste se představil nevidomému a neslyšícímu.

Jasně, lidí s handicapem jsou součástí společnosti, a nemám strach, že by je zrovna pan Pavel s Paní Nerudovou ve funkci opomíjeli, ale takové otázky patří spíše do nějaké dovednostní soutěže, než do prezidentské debaty.

Ale to může být jen můj osobní dojem.

Stejně jako hodnocení jednotlivých kandidátů

0. Andrej Babiš:

režie pořadu i sami kandidáti jej nešetřili a neúčast mu uškodila. Jenže tohle asi Prchalovci věděli, že se stane a měli za to, že účast by mu uškodila ještě víc. Pokud projde dál , bude to hodně špinavé finále.

8. Karel Diviš

Co mu zbývalo, při jeho preferencích, než na sebe strhávat pozornost. Ale pro mě byly jeho argumentace a výpady stupidní. Nikdo při smyslel, nemůže položit otázku, kterou si může sám vybrat, Nerudové na ekonomiku a Pavlovi na armádu. Vždyť jim tak oběma vlastně nahrál na smeč.

Mimoň. Zpestření debaty.

7. Tomáš Zima

Nic jsem od něj nečekal a nic taky nepředvedl. Podle mě už je lehce senilní, prostě pomalejší na takovou funkci. Sice kritizoval Nerudovou (kritika v debatě je v pořádku), ale byl to on, kdo měl na fakultě osobní průšvih, když tajně bral peníze od Číňanů. Viz ZDE. Navíc měl prostě čínskou agendu.

Že se paní Nerudové někdo na fakultu ptá, je v pořádku, však Pavla se ptali na jeho členství v KSČ taky, ale jediný, od koho bych to nečekal, byl pro výše zmíněné, právě Zima.

Subjektivně pořád nechápu proč vůbec kandiduje, nemá mediální zásah, movité sponzory, fanoušky…

Snad jen kvůli možné příští kandidatuře do senátu

6. Jaroslav Bašta

Upřímně nevím, jak jej hodnotit, s ničím co říkal jsem nesouhlasil, působil na mě popleteně a strašně unaveně.

Oba se Zimou, právě proto, že kandidují časově po Zemanovi, budou mít v tomto strašnou nevýhodu.

Podle mého potěšil jednak svůj elektorát, který je ale úzký a pak taky Babiše. Jestli se alespoň trochu bál, že se z Bašty stane hvězda stejné názorové skupiny, jakou reprezentuje on, tak asi ne.

Nicméně i jeho aktuálních 8 % (Kantar) Babišovi situaci trochu komplikuje. Babiš by totiž nejvíc potřeboval, aby jeden z demofavoritů vygumoval hodně druhého a ten spadl tak hodně v preferencích dolů, že by si Babiš nemusel dělat s postupem starosti.

Takto je to pořád otevřené a Bašta , ač nezářil, procenta má a začíná jej tlačit dezinfoscéna.

Včerejší průzkumy agentury STEM, rovněž ještě před odstoupením Josefa Středuly a osvobození Andreje Babiše

5. Marek Hilšer

Za mě slušný, leč nevýrazný. Když ztrácím hodně musím zářit v duelech, být výrazný, zaujmout diváky, vyčnívat a to se myslím nestalo.

S většinou toho, co říká, musím souhlasit a je prvním z těch, kteří by mě mohli na Hradčanech (měřeno včerejškem) reprezentovat.

Takovým nenápadným civilním vystupováním, jaké předvedl včera, možná svoje preference poněkud vylepší, ale vydrápat se k 25 procentům? Na to zatím nevypadá.

4. Petr Pavel

Myslím, že jeho tým zvolil dobrou taktiku, momentálně je v preferencích nahoře, tedy žádné kontroverze a útočné výstupy. Nic nezkazil, prodával svoji hlavní devízu, klid a nadhled.

Momentálně mu stačí jet na stejné vlně a čekat na to, co předvedou soupeři.

Obdivoval jsem jeho i Nerudové korektnost navzájem a zároveň v mezích (protože tam nebyl) nesmlouvavost vůči Babišovi.

Myslím, že své voliče potěšil.

3. Pavel Fischer

Jak už jsem psal dříve, PF debaty umí, jestli chcete vidět, co znamená v praxi v politice zkušenost, pan Fischer ji včera rutinovaně předváděl celou dobu.

Občas tedy mluví zdlouhavě a kostrbatě (to mu u nerozhodnutého a nevyhraněného voliče může škodit), ale ví o čem mluví.

Měl by trochu přidat na emocích, tak aby si jej voliči snáze zapamatovali. Ve finále, ve dvou lidech už je to jiné, ale mezi osmičkou protivníků je pak škoda, že ten, kdo umí, je nevýrazný.

Mě nepřekvapil, já věděl, že je dobrý, jen tu ztrátu má nejspíš nedotažitelnou. Navíc nevidím jeho kampaň. Pavla, Nerudovou, Babiše a nově Baštu vidím několikrát denně (média, sociální sítě), ale pana Fischera minimálně.

2. Danuše Nerudová

Mě se líbila víc než v kampani, kde mi připadala strnulá a taková moc „státnická“. Hlavně v těch self videích. I když, co si budem, ta kampaň nebyla cílena mě, chlapa v páté dekádě života. Včera byla živá, pozitivní a její projev na mě působil líp, než jsem čekal.

Je to těžké, ta neagresivní a pozitivní taktika (dtto Pavel) na mě působí ve srovnání s Babišem a Zemanem, jako balzám, protože oni jen útočí, faulují a vlastně vedou voliče JEN na volbu proti někomu a nikdy k volbě pro něco.

Na druhou stranu je nyní až třetí, takže bude muset buď začít útočit (subjekce), nebo stlačit až pod sebe Babiše a rozdat si to ve velkém finále se panem Pavlem.

Po včerejšku, kdy bylo vidět, že do Babiše by rád šel každý kandidát, si myslím, že i taková šance tu je.

Středulovo odstoupení mu myslím nepomůže, on by stejně nepoustoupil a počet jeho hlasy v II. kole, které dostane Babiš, by dostal i tak. Doporučení pro paní Nerudovou vidím pro ni jako plus maximálně v desetinách procenta.

1. Josef Středula

Pro mě překvapení večera. Mluvil jako státník, Uměl pracovat s výrazem, emocemi a poutal pozornost diváka. Celá debata mu sedla, možná i proto, že už byl uvolněný, protože věděl, že kandidaturu položí.

Z hlediska jeho odstoupení rozhodly dvě věci. Za jednu nemůže, tou je nepřiznaná podpora od Zemana, kterou nejspíš očekával a tou druhou je v podstatě debakl s odborářskou demonstrací.

S tou Středula prostě zahrál vabank, kdyby to vyšlo a měl tam plno, byla by jeho výchozí situace výrazně jiná.

No nestalo se. A levicové voliče tímto svým neúspěchem – i když neúmyslně, z velké části přenechal Babišovi.

Každopádně jej budu od včerejška sledovat s větším respektem k němu.

Další vývoj

Netuším. Na tahu je spíše paní Nerudová a čeká se na nějaké Babišovy splašky, které budou mít ambice zahýbat preferencemi.

Každopádně šance, že Česká republika bude mít normálního prezidenta, je po včerejšku o malý kousek větší.

A to ještě nevíme, jak s ambicemi trojice (čtveřice) favoritů zacvičí dnešní rozsudek Městského soudu v Praze. Mám za to, že pokud padne „vinen“, sníží se o něco Babišovy šance nasbírat dostatek nerozhodnutých voličů.

EDIT: My už nyní víme, že Babiš je nepravomocně osvobozen a to jeho šance zcela jistě zvýší. Jak moc, na to nám dají odpověď příští dny.

Každopádně nás čeká zajímavých dvacet dní a já se na jejich průběh těším.

Úvodní foto s prázdným místem u řečnického pultíku pro Andreje Babiše Michal Sváček, MAFRA

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh