První září je i vlak, který už nevyjel

✡️ 🇨🇿⁠ První září má jako výročí pro Českou republiku taky jeden tragický rozměr.

✡️ 🇨🇿⁠ Je to den zamýšleného odjezdu posledního vlaku se židovskými dětmi, který zajistil a vypravil Nicholas Winton se svými spolupracovníky.

✡️ 🇨🇿⁠ První zářijový den roku 1939 měl z Prahy vyjet vlak do Anglie s rekordním počtem 251 židovských dětí.

✡️ 🇨🇿⁠ Odjezd byl připraven, malí cestující se rozloučili se svými rodiči a usadili na svých místech. Vlak se však nerozjel. Vypukla druhá světová válka a Němci odjezd zakázali.

✡️ 🇨🇿⁠ Děti musely vystoupit a naprostá většina z nich později skončila v koncentračních táborech a tam byla zavražděna.

✡️ 🇨🇿⁠ Válku jich přežilo pouhých pět a jednou z nich byla Ruth Federmannová, kterou vidíte na fotce, tzv. Wintonově scrapbooku, v němž náhradním rodinám v Anglii představoval děti z Československa.

✡️ 🇨🇿⁠ Samotná Ruth Federmannová z fotky přežila z rodiny sama. Otec zemřel před válkou a její matka Růžena Steckelmacherová a malý bratr Jan byli zavražděni v Osvětimi v říjnu 1944.

✡️ 🇨🇿 Skupina kolem Nicholase Wintona vykonala neskutečný kus práce. Kolem dějin sice pohnout nemohla, ale 669 zachráněných dětských životů, je v tehdejších podmínkách maximum možného.

Úvodní fotka: 2. prosince 1938 – Na snímku je zachyceno jedno z uprchlických dětí, které právě vystoupilo z vlaku na nádraží v Harwichi ve Velké Británii.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh