✡️ 🇨🇿 První září má jako výročí pro Českou republiku taky jeden tragický rozměr.
✡️ 🇨🇿 Je to den zamýšleného odjezdu posledního vlaku se židovskými dětmi, který zajistil a vypravil Nicholas Winton se svými spolupracovníky.
✡️ 🇨🇿 První zářijový den roku 1939 měl z Prahy vyjet vlak do Anglie s rekordním počtem 251 židovských dětí.
✡️ 🇨🇿 Odjezd byl připraven, malí cestující se rozloučili se svými rodiči a usadili na svých místech. Vlak se však nerozjel. Vypukla druhá světová válka a Němci odjezd zakázali.
✡️ 🇨🇿 Děti musely vystoupit a naprostá většina z nich později skončila v koncentračních táborech a tam byla zavražděna.
✡️ 🇨🇿 Válku jich přežilo pouhých pět a jednou z nich byla Ruth Federmannová, kterou vidíte na fotce, tzv. Wintonově scrapbooku, v němž náhradním rodinám v Anglii představoval děti z Československa.
✡️ 🇨🇿 Samotná Ruth Federmannová z fotky přežila z rodiny sama. Otec zemřel před válkou a její matka Růžena Steckelmacherová a malý bratr Jan byli zavražděni v Osvětimi v říjnu 1944.
✡️ 🇨🇿 Skupina kolem Nicholase Wintona vykonala neskutečný kus práce. Kolem dějin sice pohnout nemohla, ale 669 zachráněných dětských životů, je v tehdejších podmínkách maximum možného.
Úvodní fotka: 2. prosince 1938 – Na snímku je zachyceno jedno z uprchlických dětí, které právě vystoupilo z vlaku na nádraží v Harwichi ve Velké Británii.