Putinův trumf je Trump

Timothy Snyder píše o ruském vlivu na prezidentské volby v USA a o tom, jak je Trumpovo okolí propojeno s ruskými bezpečnostně – mafiánskými strukturami.

🐙 „V dubnu 2016 jsem na základě ruských otevřených zdrojů přinesl zprávu o Trumpovi a Putinovi. Poté jsem zaslechl nejasné náznaky, že v newyorské FBI, konkrétně v kontrarozvědce a kybernetice, něco nehraje. Nyní máme náznak, proč tomu tak je.“


🐙 „Člověk, který příslušnou sekci vedl, Charles McGonigal, byl nyní obviněn z toho, že bral peníze od ruského oligarchy Olega Děripasky. Sledujte toto vlákno a zjistěte, jak to souvisí s Trumpovým vítězstvím, ruskou válkou na Ukrajině a národní bezpečností USA.“


🐙 „Důvodem, proč jsem v roce 2016 přemýšlel o Trumpovi & Putinovi, byl opakující se vzorec. Rusko se snažilo ovládnout Ukrajinu pomocí sociálních médií, peněz & poddajné hlavy státu. Rusko podporovalo Trumpa stejným způsobem, jakým podporovalo ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, v naději na měkkou kontrolu.“


🐙 „Trump a Janukovyč byly podobné postavy: zajímali se o peníze a o moc, aby je mohli vydělali a později ochránit. A proto byli (jsou) pro Putina zranitelní partneři. Měli také společného politického poradce: Paula Manaforta. Ten pracoval pro Janukovyče v letech 2005-2015 a v roce 2016 převzal Trumpovu kampaň.


🐙 „Možná si vzpomínáte na Manafortovy vazby na Rusko z roku 2016. Ten (a Jared Kushner a Donald Trump mladší) se v červnu 2016 sešel s Rusy v Trump Tower v rámci, jak to nazval „zprostředkovale“ schůzky, na níž se projednávala podpora Trumpa ze strany ruské vlády.“


🐙 „Manafort musel v srpnu 2016 odstoupit z funkce manažera Trumpovy kampaně, když se objevily zprávy, že od Janukovyče obdržel 12,7 milionu dolarů v hotovosti. Tyto detaily jsou však jen drobnými prvky Manafortovy závislosti na Rusku.“


🐙 „Manafort pracoval pro Děripasku, stejného ruského oligarchu, s nímž je McGonigal spojován, v letech 2006-2009. Manafortovým úkolem bylo lépe zpřístupnit USA pro působení ruského vlivu. Slíbil „model, který může Putinově vládě výrazně prospět“.“


🐙 „Zatímco však Manafort v roce 2016 pracoval pro Trumpa, jeho závislost na Rusku byla hlubší. Děripaskovi dlužil peníze, což není pozice, v níž by se člověk chtěl ocitnout. Manafort nabízel Děripaskovi „soukromé porady“ o kampani. Doufal, že se „zůstane celý“.


🐙 „Připomeňte si, jak FBI v roce 2016 přistupovala ke spojení Trump – Putin. Trump a další republikáni křičeli, že svou aktivitu FBI přehnala. Při zpětném pohledu se zdá, že se odehrál pravý opak. Otázka ruského vlivu byla zarámována způsobem, který vyhovoval Rusku a Trumpovi.“


🐙 „Vyšetřování FBI, Crossfire Hurricane, se zaměřilo na úzkou otázku osobních vazeb mezi Trumpovou kampaní a Rusy. Opomnělo ruské kybernetické útoky a kampaň na sociálních sítích, která podle Kathleen Hall Jamiesonové vyhrála Trumpovi volby.“


🐙 „Jakmile byla otázka ruské měkké kontroly zúžena na osobní kontakty, Obamovi unikl celkový obraz a Trump měl snadnou obranu. Trump věděl, že Rusko pracuje pro něj, ale měřítko viny bylo postaveno tak vysoko, že se mohl bránit.“


🐙 „Je zcela nepředstavitelné, že by McGonigal nevěděl o kybernetické vlivové kampani Ruska v roce 2016 ve prospěch Trumpa. I já jsem o ní věděl, a to jsem neměl žádné odborné znalosti. Stala se jedním z témat mé knihy #RoadtoUnfreedom.“

Putin s Deripaskou. Mimochodem po přepadení Ukrajiny v roce 2022 bylo Deripaskovo jméno na sankčním seznamu, ale díky zákulisnímu lobbyngu bylo vyškrtnuto.


🐙 „FBI později kybernetický útok vyšetřovala a došla k některým správným závěrům. Bylo to však až po volbách a ruské vlivové operace zcela pominula. To byl zřejmý problém kontrarozvědky. Proč to FBI trvalo tak dlouho a unikla jí hlavní pointa?“


🐙 „Neměl jsem k tomu žádný osobní vztah, ale jen zopakuji to, co tehdy říkali informovaní lidé: takové věci měly projít oddělením kontrarozvědky FBI v New Yorku, kde se šetření vytrácelo. Tam to měl na starosti McGonigal.“


🐙 „Na kybernetický prvek měl McGonigal všechny upozornit už v roce 2016. V roce 2016 byl McGonigal vedoucím koordinačního oddělení kybernetické kontrarozvědky FBI. V říjnu toho roku byl pověřen vedením kontrarozvědného oddělení newyorské pobočky FBI.“


🐙 „Musíme pochopit, proč se FBI v roce 2016 nedokázala zabývat podstatou probíhající ruské vlivové operace. Charakter této operace předpokládá, že za ni byla odpovědná sekce FBI, jejíž šéf je nyní obviněn z braní ruských peněz.“

Něco z historie vztahů Putinovy oligarchie s okolím Donalda Trumpa


🐙 „Hned po zveřejnění příběhu McGonigala vyhodil Kevin McCarthy Adama Schiffa ze sněmovního výboru pro zpravodajské služby. Schiff je odborníkem na ruské vlivové operace. Jeho vyloučení svědčí o nedbalosti vůči národní bezpečnosti. Je vyloženě podezřelé, že byl vyloučen nyní.“


🐙 „Již v červnu 2016 vyjádřil Kevin McCarthy podezření, že Donald Trump je pod Putinovým vlivem. Spolu s dalšími republikánskými poslanci dospěl k závěru, že riziko ztrapnění jejich strany je důležitější než americká bezpečnost.“


🐙 „Ruská vlivová operace s cílem dosáhnout zvolení Trumpa byla skutečná. Nikomu neprospěje předstírat opak. Stále se o ní dozvídáme. Popírání toho, že k ní došlo, činí Spojené státy zranitelnými vůči pokračujícím ruským operacím.“

Na základě těchto informací Alexej Navalnyj (který je získal a zveřejnil obvinil Olega Děripasku, že během amerických voleb v roce 2016 pracoval jako prostředník mezi ruskou vládou a Paulem Manafortem.
V Rusku bylo toto video rychle přidáno na Federální seznam extremistických materiálů a jeho sdílení je trestné. Proč asi?


🐙 „Vzpomínám si na jistou frivolnost z roku 2016. Trump byl kuriozita. Rusko bylo nepodstatné. Nic, co by se mělo brát vážně. Pak byl Trump zvolen, zablokoval prodej zbraní Ukrajině a pokusil se o převrat. Nyní v rozhodujícím konfliktu naší doby denně umírají Ukrajinci.“


🐙 „Problém s McGonigalem jde ještě nad rámec těchto otázek. Měl pravomoc v nejcitlivějších možných vyšetřováních v rámci amerických zpravodajských služeb. Vyřešení této otázky bude vyžadovat zájem o Spojené státy, který přesahuje stranickou loajalitu.“

🏇 Všechny tyto zákulisní pohyby a tlaky zůstávají pro drtivou většinu naší populace zcela mimo jejich výseč jejich pozornosti. A pak už jen sedají na lep vytvářeným konstruktům dezinformační války, ovšem přesvědčeni, že se rozhodli na základě svého selského rozumu.

Ano, selský rozum, má být výkonnější, než nejlepší mozky zaměstnávané v elitních odděleních tajných služeb a kybernetických rozvěděk.

Tak určitě.

A zase se nelze zastavit u rezignace vlády na boj s dezinformacemi, tedy s právě takovým ruským vlivem, který je v tomto textu popisován.

… neříkám nic. Zdroj ZDE.

Zdroje i TADY a TADY a TADY.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh