Rozhodne podzim

Rozhovor ČT 24 s bezpečnostním expertem FSV UK Vlastislavem Břízou jsem pro vás částečně přepsal, osvětluje mnoho důležitých skutečností současné války a ukazuje na možnosti obou válčících zemí.

Ruský cíl operace byl původně jiný

,,Rusko je tam, kde nechtělo být. Ve vleklé válce.

Chtělo nejprve za pět dnů dobýt Kyjev, zatknout ukrajinskou vládu a opanovat celou Ukrajinu, to byl faktický cíl celé ,,speciální operace.“

,,Současným cílem vojenského tažení je levobřežní (myšleno od Dněpru) Ukrajina.“

,,První fáze Rusům selhala, protože ukrajinští vojáci dokázali včas zničit přistávací dráhy na letišti Hostomel a odřízli tak už provedený vrtulníkový výsadek a znemožnili přistávání expedičních letadel Antonov. Ta se už byla ve vzduchu a musela se otočit zpět.“

Naše stopa je na bojišti všudypřítomná. A to je moc dobře.

,,Fáze dva měla být bleskovou válkou, rozetnout Ukrajinu vedví. Od jihu, východu a severu. Tyto tři skupiny ruských vojsk měly uzavřít v obklíčení ukrajinskou armádu (zde dislokovány nejbojeschopnější ukrajinské jednotky) na levobřežní Ukrajině a zlikvidovat ji.“

,,Rusové nevybrali dobrý termín útoku, přišel o něco později než měl (olympiáda v Číně?) a zastavili se na jarním tání a následném blátě. Proto mimo jiné uvázla ta 60 km dlouhá kolona severně od Kyjeva. Počasí (a terén) jim bylo nakloněno jen ve směru od Krymu.“

Nicméně i tam se postup po cca 150 km zastavil, Rusové neumí logistiku.

,,Východní směr útoku (od Charkova) se zastavil o nejzkušenější jádro ukrajinské armády, o její válečnou erudici a odhodlání.“

,,Další fází byla cílená likvidace měkkých cílů: města, nemocnice, školy. Byl to pokus o to, aby se Ukrajinci složili pod náporem strachu. Efekt byl opačný, zatvrdila se nejen Ukrajina, ale více odhodlání jí pomáhat nasadil i západ.“

,,Momentálně ruské jednotky na Donbase před sebou pomalu hrnou ukrajinskou armádu, ovšem za cenu vysokých ztrát a vyčerpání. Ruské ztráty nejsou adekvátní územním ziskům a ruská armáda se víc a víc vyčerpává.“

Ani jedna země nemůže držet současnou intenzitu bojů dlouho

,,Západní monitorovací systémy, například AWACS, v kombinaci s uměním ukrajinských dělostřelců a obsluhy našich raketových systémů, přineslo svoje ovoce, v podobě zabrždění ruského ostřelování ukrajinských pozic, stejně jako postup motorizovaných jednotek. Rusům vázne přísun munice poté, kdy jim domácí obránci zlikvidovali desítky muničních skladů.“

Včera 🙂 Ukrajina má nyní ve výzbroji 12 systémů HIMARS.

,,Intenzita tohoto konfliktu je tak velká, že jej nelze v této intenzitě (z obou stran) vést déle než několik málo měsíců. Na podzim válka v této intenzitě musí reálně ustat. Do té doby se obě strany budou snažit strhnout průběh války ve svůj prospěch“

,,Rusko se bude snažit vřadit jih Ukrajiny referendy do Ruské federace. Což bude znamenat, že v případě konvenčního útoku na teď už území RF, může podle ruské vojenské doktríny Rusko zasáhnout jadernými zbraněmi.“

,,Putin nechce vyhlásit všeobecnou mobilizaci ze dvou důvodů. Za prvé – odvedence nebude mít kdo – ani kde -cvičit a nebude pro ně tolik zbraní. A za druhé z politického důvodu: mobilizace, kterou v roce 1917 nařídil car, rozhoupala jinak pasivní Rusy ke svržení carského režimu. Proto má Putin obavy, aby jejím spuštěním, nerozpohyboval strnulou ruskou společnost.“

,,A co se týká výcviku nových branců: Ukrajina – i přesto, že je v existenčním ohrožení, svoje vojáky, než je pošle na frontu, cvičí 4 -5 týdnů. Rusko svoje brance před odesláním na frontu cvičí 3 – 5 dní, tedy je vysílá bez dostatečného výcviku…“

,,Jaderné vojsko RF je ovšem ve výborné kondici, je moderní a vycvičené. V případě nenadálého konfliktu by byly schopny odpovědět na jakýkoli jaderný útok a útočníka zničit. Nicméně nyní nic takového není na pořadu dne“

🏇 Evropu každopádně čeká dlouhé období, kdy bude v soft válečném stavu. Vzhledem k okolnostem (ceny paliv a energií, inflace, covid, nedostatek zbraní pro Ukrajinu, hybridní ,,rozkládací“ válka)) půjde o zatím největší zkoušku naší jednoty a spolupráce.

A zatím jsme po pěti měsících války teprve spíše na začátku.

Každopádně tam někde umírají za naši svobodu a bezpečí.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh