Účelová fikce jako krmivo pro občany Ruska i naši dezinfoscénu

Jediný, kdo může Putinovu vládu svrhnout a ukončit, jsou sami Rusové. Putin si toho je dobře vědem a tak postupně vybudoval dva obranné valy proti Rusům, které se budou jen velmi těžko překonávat.

Jednak postupně zlikvidoval občanskou společnost, která z principu politiky i oligarchy kontroluje, zlikvidoval neziskový sektor, který tuto společnost vytváří, zničil nezávislá média, (rozuměj všechny nepropagandistická) a na závěr, se začátkem války, odstřihl Rusko od globálního internetu a tím i od všech objektivních informací.

Druhou věcí je pak propagandistická náhrada tohoto informačního deficitu. Na Rusy se valí léta 24 hodin denně, není před ní úniku a postupně přetvořila jejich názor na světové dění podle potřeb jejich diktátora.

Výsledkem je stav, kdy nás většina Rusů nenávidí a schvaluje jak vraždění v Ukrajině, tak i případný útok na státy Evropské unie.

Jeden takový příklad, jak Putinova propaganda ruskou mysl ovlivňuje a formuje, jsme mohli na vlastní oči vidět i v souvislosti s ČR.

Po internetu se šíří reportáž ruské státní televize Russia Today (RT) o ruské studentce Lize, kterou měla „vyhodit“ Univerzita Karlova. Důvod? Naše rusofobie.

„Oběť rusofobie, tak zní reportáž ruské televize

Tato „studentka“ Líza v reportáži říká, že studovala na Univerzitě Karlově sociologii. Jenže pak přišla válka a s ní se měla Liza podle reportáže setkat na škole s „rusofobií“. Učitelé jí měli naschvál zhoršovat prospěch, a to nejen u nově psaných zkoušek, ale i u těch, které už absolvovala dřív.

V březnu pak měli podle reportáže Lize učitelé říct, že „na škole pro Rusy není místo“. „Můžu uvést konkrétní případ, kdy mi přednášející dal jednoznačně najevo, že tady nebudu moci dál studovat,“ říká ve videu údajná studentka.

Realita?

Jen stručně:

„Na základě kontroly informačního systému mohu potvrdit následující – v aktuálním semestru žádná studentka se jménem ‚Liza‘ studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) nezanechala,“ vysvětluje serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu mluvčí fakulty Klára Hyláková.

„Od začátku války, tedy 24. 2. 2022, na FSV UK neprobíhalo zkouškové období. Není tedy možné, aby vyučující studentům zpětně zhoršovali známky, jelikož žádné známky za aktuální semestr ještě nemají. Pokud by tedy ze strany fakulty mělo k ukončení studia konkrétního studenta hypoteticky v tomto semestru dojít, stalo by se to až na podzim.“

Závěr:

Ano, pro nás je jednoduché udělat factchecking a ruské lži vyvrátit a zveřejnit na webech veřejnoprávních médií.

Na Rusy se tohle valí nepřetržitě několik let, sedmí dní v týdnu, 365 dní v roce. Oni už ani nepochybují o tom, že to nemusí být pravda. Podle názorů většiny, žijeme celé své životy tím, že jdeme Rusku po krku. Nenávidí nás, protože jsou přesvědčeni, že my nenávidíme je.

Samostatnou kapitolou jsou naši tuzemští ruští kolaboranti. Naštěstí je v tomto konfliktu až příliš zřejmé, kde zlo a kde dobro a zatím víceméně šlapou vodu. To však neznamená, že by seděli s rukama v klíně. Pracují stále usilovně a čekají, jestli jejich čas nepřijde se zhoršující se ekonomickou situací. Viz například tento screen od Romana Máci.

Obrázek

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh