Rusko a jeho vazby na evropské politiky

Nedávno jsem tu psal, jak se bleskově změnil postoj Bulharska ve vztahu k PutinovuRusku.

Stačila demise stávající vlády a současně funkci vykonávající proruský prezident.

➡️ Unijní země čekají v září dvoje parlamentní volby. První zemí je Švédsko. Koalice pravicových stran sama o sobě vyhrát nemůže, přihlédnuto k dlouhodobým preferencím, ale pokud by vzala poprvé do party tamní obdobu naší SPD Švédské demokraty, může se jí to povést.

➡️ Ještě minule to nepřicházelo do úvahy, nyní se však spekuluje, že v případě, když jim součet se Švédskými demokraty hodí většinu, že k tomuto kroku přistoupí.

Tím by se výrazně zvýšil vliv této strany na švédskou politiku a potažmo i na politiku evropskou.

➡️ Ještě horší je situace v Itálii, kde koalice Fratelli d’Italia, Salviniho Legy a Berlusconiho Forza Italia, takřka jistě sestaví příští vládu.

Nic si nenamlouvejme, to je pro Putina dar. O tom, že je Salvini Putinův kůň, navíc jím finančně podporován, nikdo v Evropě nepochybuje a mezi Putinovi přátele se počítá i Silvio Berlusconi.

Ten dokonce s Putinem strávil v roce 2015 nějaký čas na tehdy čerstvě okupovaném Krymu.

👽 Text k tématu z webu newslinegmag.com a jeho sdělení jehož shrnutí zhruba je: ,,E-maily a dokumenty ukazují, jak úzce italští, francouzští, němečtí a rakouští krajně pravicoví politici koordinují spolupráci s Moskvou.“

👽 ,,V době, kdy Moskva završuje půlrok nezákonné války na Ukrajině, kterou podnikla pod chatrnou záminkou „denacifikace“, tato sdělení ukazují, že je důkladně spojena s řadou extremistických pravicových politiků a aktivistů v celé Evropě, kteří mají k naplnění definice fašismu mnohem blíže než bojující vláda v Kyjevě.“

👽 ,,Dokumenty a emaily, které New Lines získal od londýnského Dossier Center ve spolupráci s estonským zpravodajským portálem Delfi, italským časopisem l’Espresso, německým deníkem Sueddeutsche Zeitung a německou veřejnoprávní televizí Westdeutscher Rundfunk, nabízejí dokumentární důkazy o tom, jak moc se významná Salviniho strana známá svou rasistickou a xenofobní politikou, spoléhala na financování a strategickou politickou podporu od klíčového zmocněnce a obchodníka s vlivem Kremlu.“

👽 ,,V únoru italský časopis l’Espresso zveřejnil vyšetřování, v němž odhalil Salviniho tajná jednání v Moskvě se zjevným cílem získat pro Ligu tajné financování v hodnotě milionů eur před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019.“

👽 ,,…Malofejevova organizace a její zaměstnanci v Moskvě nadále působili jako kontaktní osoby krajně pravicových stran v Rusku. Podnikali tajné kroky k utajení styků mezi evropskými politiky a Alexandrem Duginem. V některých případech krajně pravicové strany hledaly rady u tzv. ruských přátel, aby v Evropském parlamentu bránily protiruským návrhům. Malofejevův Cargrad také sloužil jako prostředník mezi stranami a vysoce postavenými ruskými politiky.“

👽 ,,Jeden z plánů, který organizace vypracovala v březnu 2021, počítal s vytvořením sítě známé jako „Altintern“. Mezi těmi, kdo se měli připojit, byli i voliči hnutí Demokracie a identita, které má 64 ze 705 křesel v EP a skládá se z členů Salviniho Legy a Národního sjednocení, dříve známého jako Národní fronta, francouzské reakční a šovinistické strany v čele s Marine Le Penovou.“

👽 ,,“Bez našeho aktivního zapojení a hmatatelné podpory evropských konzervativních stran bude jejich popularita a vliv v Evropě nadále klesat,“ uvádí se v interním dokumentu, který vytvořil Jakušev a který koloval mezi členy Malofejevovy organizace.

Jako podněty pro „obnovení kroků k obnovení kontaktů s euroskeptickými stranami“ se v dokumentu uváděla probíhající výluka kvůli COVID-19, problémy s programy očkování v Evropě a zastavené pokusy o získání evropských licencí pro ruské vakcíny.“

(Tady vidíte, že antiCovid hnutí si mistruje ruská strana, ostatně důkazů o tom, že je i čeští bojovníci proti ,,covidfašismu“ jsou ruští kolaboranti, vydávají sami každý týden několik).

👽 „Domníváme se, že v současné době stále existuje možnost obnovení kontaktů pro systematickou práci s euroskeptiky v boji proti bruselské SANKČNÍ (o to Rusku jde, sankce je bolí) politice,“ uvádí se v textu. „Obnovení práce s nimi však vyžaduje zásadně jinou úroveň utajení v souvislosti s posílením odporu vůči ruskému vlivu ze strany západních zpravodajských služeb.“

Jistě si všichni pamatuje na rok 2016 a na tu strašnou krizi, kterou protiruské sankce Česku, při několika procentnímu růstu HDP, způsobily 🙂

👽 ,,Spojení mezi putinským oligarchou Malofejevem a evropskou krajní pravicí jsou dobře doložena a trvají již řadu let. „Malofejev plnil úkoly Kremlu, které zahrnovaly i vměšování do evropských voleb. Organizoval setkání evropských krajních pravičáků. Zprostředkoval půjčku 11 milionů eur od ruských bank pro stranu Marine Le Penové.“

👽 Malofejev otevřeně pohrdá právy LGBTQ a koordinuje své aktivity s americkými křesťanskými skupinami, které jsou zaměřeny proti homosexuálům.

👽 ,,Mnohé ze schůzek, které si krajně pravicové strany domlouvaly buď s Malofejevem, nebo s jinými ruskými politickými hráči, byly organizovány v utajení. Například Salvini uspořádal schůzku na začátku roku 2016. „Dne 28. ledna se v Miláně uskuteční velké setkání [Ligy] s Marine Le Penovou, předsedou rakouských krajně pravicových Svobodných Heinzem-Christianem Strachem a dalšími stranami evropské skupiny. Jak jsme řekli v prosinci, pozveme i Jednotné Rusko a Alexandra Dugina,“ napsal na e-mailovou adresu Darii Duginy, Duginovy dcery. Součástí akce měl být soukromý oběd „s Matteem, některými významnými členy [Ligy] a našimi ruskými přáteli“.

👽 ,,Když se blížilo datum konání akce, Salvini poslal další e-mail, tentokrát samotnému Alexandru Duginovi. Vysvětloval v něm, že Liga se dostala pod palbu mezinárodních médií, která informovala o financování italské strany ze strany Ruska.

,,Musíme se vyhnout oficiální přítomnosti ruských lidí na 28. lednu, která může vyvolat další články a mezinárodní kontroverze,“ vysvětlil Salvini. Strana nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse oficiálně vznesla námitku, že by bylo lepší, aby ruské osobnosti na tomto veřejném setkání 28. ledna večer nebyly.

👽 V lednu 2019 Salvini podle všeho připravil cestu do Moskvy pro německé poslance z neonacistické strany Alternative für Deutschland (AfD). „Pan K. bude na vás a pana Bjorna Hoeckeho čekat ve své kanceláři v Moskvě koncem ledna, pokud můžete,“ stálo v jednom z jeho e-mailů. „Ve stejný den vás představím Andreji Klimovovi, šéfovi zahraničních vztahů strany Jednotné Rusko [Putinova strana], a budeme přijati v ústřední kanceláři strany. Setkání s panem K. bude samozřejmě soukromé.“

👽 Malofejevova síť dokázala nejen šířit prokremelské narativy po celé evropské politické scéně, ale také připravovala pozměňovací návrhy k různým návrhům, které měly být předloženy buď Evropskému parlamentu, nebo národním zákonodárným sborům.

Šéf rakouských Svobodných se nakonec odstřelil sám. Nechal se nahrát, jak nabízí Rusům (ve skutečnosti novináři) státní zakázky, výměnou za to, že mu budou tlačit kampaň

Dva příklady za všechny:

👽 „Text je velmi špatný,“ napsal Claudio D’Amico, tehdejší šéf zahraniční kanceláře Ligy, v e-mailu Alexeji Komovovi, vedoucímu ruské pobočky Světového kongresu rodin (WCF), zarytě proti LGBTQ zaměřené zastřešující skupiny, kterou Salvini upřednostňuje a která v roce 2019 vystoupila na jedné z jejích konferencí v italské Veroně. WCF je sponzorován Malofejevem a Vladimirem Jakuninem, dalším ruským oligarchou, na kterého se vztahují sankce USA. Jakunin, bývalý šéf Ruských železnic, státního železničního monopolu, je rovněž bývalým důstojníkem KGB – a mj. přítelem Václava Klause a Miloše Zemana.

„Pošlete nám prosím co nejdříve své pozměňovací návrhy, které vezmeme v úvahu a předložíme je,“ napsal D’Amico v e-mailu, který získalo Centrum pro dokumentaci a který prozkoumaly New lines.

„Naše doporučení ohledně pozměňovacích návrhů k textu vám zašleme co nejdříve,“ odpověděl Komov. Výměna e-mailů byla zaslána také Salvinimu. „Perfektní! Grazie Alexej! Pošlete nám pozměňovací návrhy k textu, ať můžeme udělat ,,dobrý boj‘,“ odpověděl. Později v červnu tři poslanci Ligy – Lorenzo Fontana, Gianluca Buonanno a Mara Bizzotto označili návrh za „rusofobní“ a „sebevražedný“ a hlasovali proti němu.

👽 Další strohý dokument, který měli novináři New lines k dispozici, napsala podle metadat Jekatěrina Minachina, další Malofejevova zaměstnankyně. Byl napsán v ruštině ve formě akční poznámky a sepsán 15. února 2016 a byl zaměřen na dva evropské zákonodárné sbory: Rakouska a Itálie.

V první části, nazvané ,,Usnesení o zrušení protiruských sankcí v rakouském parlamentu“, Minachina jmenuje Johannese Hübnera, tehdejšího zákonodárce ze Svobodné strany Rakouska, jako potenciálního řečníka.

Dále nastiňuje mediální komunikační kampaň založenou na tvrzení, že „protiruské sankce způsobují rakouskému hospodářství nenapravitelné škody“. V dokumentu, který zřejmě představoval jakýsi honorář za službu, se dochází k závěru, že náklady na takovou akci by činily přibližně 20 000 dolarů a „v případě úspěšného hlasování“ dalších 15 000 dolarů.

Ačkoli tento návrh postrádá kontext a další podrobnosti, jeho zjevný účel se dostal do popředí o několik měsíců později.

V červnu 2016 předložila Hübnerová v rakouském parlamentu nezávislý návrh usnesení s příznačným názvem „Zrušení sankcí vůči Rusku“.

„Tato politika Evropské unie vůči Rusku způsobila hospodářství Rakouské republiky značné škody,“ prohlásil Hübner na půdě této sněmovny“…

🏇 Rusko proti západu vede válku setrvale a to i přesto, že nezaznívají výstřely a letecké poplachy. A i na této frontě musíme být odolní a zásadoví. Situace se zjevně vyhrotila tak, že vyhrát může bud Putin, nebo mír a demokracie v Evropě.

Obojí současně možné už není.

Úvodní snímek: předseda italské Legy Matteo Salvini na Rudém náměstí v Moskvě

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh