Rusko chce zůstat na východním břehu Dněpru. Navždy.

Jeden z nejsledovanějších military účtů @tendar vytvořil vlákno k aktuálním ruským aktivitám na jihu Ukrajiny. To co vidíte na situační mapce je Chersonská oblast Ukrajiny a její okolí.

Hnědá část jsou zatím okupovaná území v okolí města Cherson, která, jak všichni předpokládají, Ukrajine za nějaký čas dobude zpět. Rusové se stáhnou za Dněpr, kde vytvořili vámi viditelnou oranžovou obrannou linii. Nad ní je pak modře vyznačená přehrada Nova Kachovka, kterou Rusové plánují v době ústupu vyhodit do povětří.

👉 „Domnívám se, že Rusové si tuto oranžovou oblast vybrali jako svou dlouhodobou obrannou linii, vystěhovávají civilisty z jejich domovů a využívají je pro ruská okupační vojska. Tím dosáhnou několika cílů.“

👉 „Obranná linie Rusů bude odolnější než ta současná. Všechny pozice západně od Dněpru jsou pod stálým tlakem a Rusko nemůže v tomto prostoru udržet zásobovací linie přes řeky. Mít obrannou linii na východním břehu situaci výrazně zjednodušuje.“

👉 „Kromě toho, že je zřejmé, že řeka představuje přirozenou překážku, se při vyhození do povětří hráze v Nové Kachovce stává už tak velká překážka překážkou ještě větší. Ruská vojska by se mohla soustředit obranu podél menší frontové linie a využít tak svoje slabé, ale početné jednotky.“

👉 „Využití domů vystěhovaných/deportovaných lidí by mohlo částečně vyřešit špatnou situaci okupantů z hlediska outdoorového vybavení na zimní období. Místo závadných stanů, stodol nebo dokonce chlévů mají ruští vojáci pevnou střechu nad hlavou, přičemž jejich rozmístění ztěžuje práci ukrajinskému dělostřelectvu.“

👉 „Jak upozornil ukrajinský gubernátor Vitalij Kim, umístění vojáků z celého Ruska v této oblasti má být pobídkou ve smyslu „boje za svůj domov“. V plánu je totiž přesunout tam tyto útočníky natrvalo, což by pro ně znamenalo lepší životní podmínky.“

👉 „Celkově se strategie řídí stejným vzorem všech koloniálních sil: V tomto případě se jedná o násilné odstranění obyvatel, nebo jejich zabití. Nahradit prázdnotu nájezdníky a donutit je držet frontovou linii. Všechny tyto aspekty jsou kritérii genocidy. V Luhanské a Doněcké oblasti se to již děje.“

👉 „V neposlední řadě je celá ruská strategie vyčerpáním Ukrajiny a západních podporovatelů. Putin doufá, že pokud se mu podaří držet linii dostatečně dlouho, mohli by se situace chopit appeasement poilitici na Západě, kteří hledají „mír“.“

👉 Nicméně závěr tohoto bloggera je pozitivnějšího rázu:

„Putin tedy jen opakuje chybu, kterou dělá od 24. února. Ukrajinské síly budou pokračovat v boji, dokud nebude osvobozena každá píď Ukrajiny. Cherson je pouze milníkem a Záporožská oblast je již na mušce. Rusko jako stát je již značně zdecimováno a zoufale potřebuje zahraniční podporu a ukončení sankcí. Spousta strojů v Rusku už nefunguje díky chybějícím dodávkám a podpoře a ani Čína, ani Indie, ani nikdo jiný tuhle mezeru nenahradí.“

🏇 Doufám, že ví víc než já (a to on zcela jistě ví), protože mě ten závěr přijde až příliš optimistický. Rusko už se nikam do ukrajinských polí asi nevydá, ale pák na západ i celý svět má stále dost.

A ačkoliv všichni politici (s výjimkou Orbana) říkají, že musíme v podpoře vytrvat a snad to myslí i upřímně, ve skutečnosti se všichni modlí, aby se Rusko už sesypalo zevnitř a byl konec.

Protože stejně intenzivní vojenskou podporu Ukrajiny v řádu několika příštích let by všichni jistě rádi vyměnili za stabilizaci vlastních ekonomik a posilování vlastních armád.

Pořád musíme pracovat s tím, že v Evropě jsou politické strany, které jdou Putinovi ochotně na ruku a taky s tím, že současná krize na část našich populací tvrdě dopadá. Jak dlouho by třeba naše vláda dokázala tak mohutně jako letos sanovat lidem jejich zhoršenou ekonomickou situaci?

A podobně to bude i v dalších státech.

Jednoduše si myslím, že čím déle válka potrvá, tím těžší bude udržet evropský konsensus podpory a jednoty.

Hodně bude záležet na nás, na občanských společnost a na tom, jak dokážeme tlačit na celospolečenskou solidaritu, protože snaha nás rozhádat na podpoře Ukrajiny a ekonomické krizi, bude enormní.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh