Rusko skočilo ze Ždákovského mostu

Už několikrát nám v této válce statistiky ukázaly, že vyvozovat z nich cokoli napevno může být ošidné.

Zkrátka, tato situace je unikátní a akademické modely v ní ne vždy fungují, mimo jiné i proto, že do hry vstupuje mnoho proměnných, které do těchto modelů a rozvah nejde vždy dopředu zasadit.

🇷🇺 Nicméně, poslední – nejnovější – data ruské ekonomiky minimálně něco silně naznačují.

🇷🇺 Včera byla totiž zveřejněna data k běžnému účtu Ruska za měsíc březen a tudíž i za celé I. čtvrtletí 2023.

Jak píše slovenský Týždeň: „Ruská ekonomika – Data bez patosu: Velmi slabá data a ještě horší trend.“

🇷🇺 Dovoz do Ruska zůstal na stejné hladině, ale vývoz (hlavní zdroj ruského bohatství) se propadl za tak krátkou dobu o neuvěřitelnou 1/3.

🇷🇺 Sankce dolehly na Rusko v roce 2023 v plném rozsahu a velmi pravděpodobně půjde v blízké budoucnosti o trvalý jev a rekordní přebytky exportu, běžného účtu platební bilance, rostoucí daňové-celní příjmy ruského rozpočtu jsou minulostí. Zůstávají rekordní výdaje.

Obrázek zkuste otevřít v novém okně, zvětší se.

🇷🇺 : první se „pokazí“ směnný kurz ruského rublu (letos – 20 % vůči €),

: druhé půjdou nahoru úrokové míry, které budou ten klesající směnný kurz rublu zachraňovat

: třetí půjde nahoru (díky „tlačení“ rublů a zhoršování kurzu) nahoru inflace.

🇷🇺 Vším si patrně Rusko projde už v roce 2023 a vláda může po dnešku předělat státní rozpočet, bude potřebovat radikální řez. A jelikož válka-agrese levnější nebude, tak … 🙂

🇷🇺 Pokud bylo něco kromě diverzifikace energetických zdrojů EU cílem sankcí, tak přesně toto: méně financí doma v Rusku na válku a na udržování klidu obyvatelstva.

„Starý zlatý a dobrý Ronald Reagan Rusko uzbrojil a nyní se Rusům stane totéž. A ani to tak dlouho netrvalo. Toto není lehké téma, ale o to jednoznačnější jsou závěry z pozorovaných trendů. Rusko sankcemi výrazně trpí a na zvrat to nevypadá ani náhodou.“
Týždeň SK

🏇 Kéž by se všechny předpoklady potvrdily. Protože jeden rok to Západ vydrží. Jsem si jist, že pokud se můžeme na tato čísla a trend, který ukazují, spolehnout, naši analytici to vědí tím spíše.

Kdyby totiž nic podobného na obzoru nebylo, tak by téměř jistě začaly některé státy volat po diplomatickém řešení konfliktu. Ale pokud je skutečně vidět světlo na konci tunelu, tak máme všichni o motivaci postaráno.

Takže: Jen houšť a větší kapky! 🇧🇬 🇨🇦 🇨🇰 🇭🇷 🇨🇿 🇩🇰 🇪🇺 🇫🇮 🇫🇷 🇬🇪 🇩🇪 🇪🇪 🇮🇹 🇯🇵 🇱🇹 🇱🇻 🇲🇩 🇲🇰 🇳🇴 🇳🇱 🇷🇴 🇵🇹 🇵🇱 🇸🇰 🇪🇸 🇺🇸 🇸🇪 🇬🇧 ➡️ 🇺🇦

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh