Ruský plyn v Evropě rychle končí

Evropská unie se dokázala pod tlakem rychle vymanit se závislosti na ruském plynu. Česko, respektive naše média a různí ,,experti“ se nechávali unášet katastrofickými scénáři, které byly a jsou jen jednou z mnoha možností vývoje a programově straší lidí, místo toho, aby akcentovali reálný vývoj a trendy a to například včetně cen plynu.

Tady je zajímavý přehled, který ukazuje, že dnes stojí plyn cca jako v prosinci minulého roku a hlavně, že poté, kdy český premiér Fiala 26. srpna svolal unijní ministry a vyzval k zastropování, začala cena plynu výrazně klesat a to i přesto, že Putin zastavil přívod plynu přes Nord Stream I. , což by dříve vedlo k prudkému nárůstu ceny.

Česká média a jejich komentátoři, jako by tuto důležitou (od cen plynu se odvozují ceny elektřiny a vlastně na nich závisí průběh zimy v Evropě) skutečnost nezaregisrtovala.

Nebo ano, ale nepoužila ji, protože je málo šokující.

Všiml se @CernohorskyDan

Podobně je tomu z cena elektřiny na burze. Když stála MWh 1000 eur (asi před týdnem) nikdo v ČR to nemohl přehlédnout, oznamovaly to palcové titulky.

Dnes, kdy cena stojí polovinu této částky, to už média nezajímá. Výsledkem takových mediálních trendů je vystrašený občan, který proto aby ,,neumrznul“ aplauduje i pódiu na němž stojí kremelské onuce.

To je rozdmýchávaná hysterie.

Tím, že Putin vypnul plyn na náš kontinent, si Evropa zároveň tak trochu leští karmu.

Protože: Za prvních šest měsíců války (24. února až 24. srpna) mělo Rusko příjem z vývozu fosilních paliv 158 miliard €. Z toho byl dovoz do EU v hodnotě přibližně 85 miliard €. Vysoké ceny fosilních paliv znamenají, že současné příjmy Ruska jsou daleko nad úrovní z příjmů předchozích let.

Děje se tak i přes letošní snížení objemů vývozu. Největším dovozcem fosilních paliv byla EU (85,1 mld. €), dále Čína (34,9 mld. €), Turecko (10,7 mld. €), Indie (6,6 mld. €)

Via @Fbeyeee

… a proto jsou moc důležité další dva grafy.

  1. Podíl plynu z Ruska na spotřebě v EU se propadl na zhruba 10 %. To je třikrát méně než na začátku roku. Přičemž, abychom byli objektivní, částečně je to i proto, že Putin plynu v součtu letos poslal méně a podíl se částečně snížil už jenom tím.
. Via @michalpur

2. Nastává ovšem už i přeformátování trhu. Němci podle očekávání jedou a snížili za letošek svoji závislost na Ruském plynu přibližně na desetinu. Z padesáti procent na začátku roku, na současných pět.

Německá závislost na ruském plynu v čase.

Níýe taky zajímavý graf: Výroba elektřiny v EU v letošním roce. Výpadek v jádru a hydroelektrárnách nahrazuje z 43 % vítr a slunce, a z 45 % uhlí a plyn. Zbytek nižší poptávka.

Zdroj: @DavidDnavratil, hlavní ekonom České spořitelny

Ale i Česká republika má přísun plynu momentálně nastaven výrazně jinak než dříve.

Česko už týden nedostává plyn z Ruska. Na pokrytí spotřeby zatím zcela stačí dodávky z Norska a zámoří.

Odkud přesně pochází zemní plyn, který spotřebují čeští zákazníci, není tak docela jisté. Může to být směs norského, amerického a katarského plynu. Jisté však je, že z Ruska není. Plynovod Nord Stream, který přímo po dně Baltského moře propojuje Rusko s Německem, fungoval naposledy v úterý 30. srpna. 

Aktuální data o toku plynu na svém webu uvádí Trading Hub Europe (THE), který funguje od loňska jako koordinační centrum vlastníků plynovodů na německém území. Například v neděli 4. září se do Německa dovezlo přes 2,4 miliardy kWh plynu, z toho 1,135 miliardy z Norska a přes 1,2 miliardy z LNG terminálů v Belgii a Nizozemsku. Zmíněné množství vystačilo na pokrytí nejen německé, ale také české a rakouské spotřeby.

Dokonce i v současné napjaté době plní německé společnosti své smluvní závazky vůči českým partnerům řádně, i když jim to působí nemalé potíže. Férové jednání Uniperu, RWE i dalších německých obchodníků s plynem si pochvalují manažeři hlavních dodavatelů plynu na českém trhu, když na to přijde řeč při neformální diskusi.

Pokračující dodávky plynu potvrzují také údaje zveřejněné na webu společnosti NET4GAS, která provozuje síť páteřní síť plynovodů v Česku. Třeba v pondělí 5. září do české sítě přiteklo z Německa 224 milionů kWh zemního plynu. Z tohoto množství se 100 milionů spotřebovalo přímo v Česku, 43 milionů bylo vyvezeno směrem na Slovensko a 35 milionů do Bavorska. Zbývající množství bylo uloženo do podzemních zásobníků na českém území.

🏇 Vypadá, že pokud nenastane nejaká extrémně tuhá zima, nikomu, kroně ruských kolaborantů, se po plynu z Ruska stýskat nebude 👍

Jinou věcí, která stále zůstává, je úkol pro českou vládu zefektivnit pomoc těm, kteří nejvíc trpí vysokými cenami plynu a elektřiny a nalézt takový způsob komunikace, který atmosféru v České republice uklidní.

Protože příští zima bude těžká, ale ne nezvladatelná. Máme na to, abychom ji zvládli.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh