Samoživitelky v Česku. Pomoz si sám/a.

Příběh jedné z desítek tisíc samoživitelek, které se musí ohánět co to dá, aby naplnily základní životní potřeby svoje i svých dětí.

A nedá říci, že by jim v tom stát nějak usilovně pomáhal.

A to je škoda, sítem pak propadá mnoho dětí, ale i samotných samoživitelů, kteří by mohli v případě lepšího nastavení systému, společnosti dávat, nikoli od něj spíše brát.

Ale stát prostě raději dlouhodobě prodělává, alespoň je pak na kom se vozit v předvolebních kampaních jako po dávkařích.

Protože když se řekne samoživitelka, většina z těch, kdo tím nikdy neprošel, si představí nějakou opovrženíhodnou osobu, která už kromě souložení bez ochrany, stojí pouze frontu na dávky a pokud možno, tak s cigaretou v ruce…

To je takové přibližné klišé, které tu už desítky let roztlačují někteří (a ne málo z nich) politici a média.

👩‍👦‍👦⁠ Zuzana Pospíšilová odešla v roce 2015 s pěti dětmi od manipulativního partnera. Komentáře, které se objevily po zveřejnění dubnového rozhovoru, Zuzaně nebyly příjemné. Přesto nelituje, že svůj příběh pro Aktuálně.cz otevřela. Ráda by upozornila na to, že samoživitelky jen nenatahují ruce, ale že je v naší společnosti problém, který nechceme vidět a řešit.

👩‍👦‍👦⁠ „Bude tady potřeba hodně věcí opravit. Ale už to bude naše. Z terasy nám do kuchyně zatéká, ale když je pěkná noc a neprší, tak si na ni dáme karimatky a spacáky a usínáme s hvězdami nad hlavou,“ popisuje Zuzana Pospíšilová. Poprvé jsme o tom, jak se v českém prostředí žije samoživitelce s pěti dětmi, psali v dubnu tohoto roku. Zuzana tehdy sháněla bydlení a ve veřejné sbírce na koupi domu či bytu získala dva miliony korun. 

👩‍👦‍👦⁠ Je to ta nejlepší varianta, která mohla vyjít. Od začátku jsem cítila, že Strání je náš domov, zakořenili jsme tady. Původně to vypadalo, že dům chce koupit rodina majitele, nakonec jej ale nabídl nám. Od května neřeším nic jiného.“

Zuzana Pospíšilová v kuchyni

👩‍👦‍👦⁠ Zuzana přiznává, že všechno není samozřejmě vždy růžové a ne vždy se šestičlenná rodina shodne. Pro matku samoživitelku je ale důležité, že děti mají přirozenou radost a umí si pořád hrát. „Nepřestali jsme si hrát, protože jsme zestárli, ale zestárli jsme, protože jsme si přestali hrát. To je důležité životní motto. Děti mi každý den připomínají, co je v životě opravdu důležité – jednoduchost života jako takového a radost z něj,“ říká.

👩‍👦‍👦⁠ Běh je jednoznačně srdcovka, jsem taková matka na útěku, jak trefně vystihla moje bývalá spolužačka z univerzity,“ říká se smíchem. „Nejspíš utíkám od stresu, od místa, ve kterém pořád všechno řeším. S dětmi se málokdy někam dostaneme. Vstupné, cestovné, jídlo na cestách, všechno je to dost finančně nákladné. Nicméně jsem za toto svým způsobem i vděčná, protože když nemáte jiné možnosti, učí vás to pružně myslet a pracovat s tím, co máte k dispozici.

S dětmi při přípravě jídla

👩‍👦‍👦⁠ “Azylové domy praskají ve švech, ženy jsou nechávány na ulicích, berou jim děti, jsou finančně tlačeny ke zdi, aby mlčely a zlomily se. Opravdu si nemyslím, že jsou na vině vždy jen ony, že jsou špatné či neschopné. Myslím, že je tady hlubší problém, který prostě jenom nechceme vidět a řešit. Společnost má pocit, že jen natahuju ruce, ale nepodívá se pod povrch. Jakmile jste sama a ještě si dovolíte otevřít příběh o manipulaci a domácím násilí, dovolíte si přijmout pomoc, která přichází sama, někteří vás mají potřebu umlčet a zpochybnit.“

👩‍👦‍👦⁠ “Říká, že minulost jen těžko změní a rozhodně nelituje ani jednoho svého dítěte. A i když si nevybrala úplně nejjednodušší cestu, věří, že má smysl pro ni i pro druhé. „Byla bych moc ráda, kdyby můj příběh dal někomu odvahu, naději, motivaci a víru v to, že může být lépe. Že nemá smysl trestat sebe ani druhé za to, že chybujeme,“ uzavírá Zuzana. 

🏇⁠ Zuzana je silná.

Ale žije na východě Evropy, takže: “Proč má pět dětí?, je nezodpovědná, nic bychom jim a podobným nedali, jde to z našich peněz“, atd…

Proč má pět dětí nevím, zodpovědná zcela jistě je, když jede jako šroub, aby se děti necítily handicapováni životem a když jim nebudeme pomáhat, tak nám místo minimálně několika z nich, zůstane pět lidí vyloučených u sociálního dna, s největší pravděpodobností jako příjemci sociálních dávek, protože s žádným, nebo velmi nízkým vzděláním.

Do lidí, kteří spadnou na sociální dno, se státem investované peníze peníze se v normální zemi několikrát vrátí, kdo to rozporuje, nemůže spílat samoživitelům, ale nefunkčnímu státu.

Všechny nejspokojenější společnosti světa (sever západní Evropy) se vyznačují usilovnou a propracovanou pomocí lidem z podobným osudem.

Kromě finančních aspektů, jde i o to, že zvyšujete podíl spokojených vlastních občanů, identifikujících se z vlastním státem a společností a snižujete možnou skupinu voličů extrémistů či populistů.

A to je plusem pro celou zemi.

🏇⁠ Samoživitelkám pomáháme jak společně s Visegradským jezdcem, přes Šatník Nory Fridrichová, tak jim pomáhám dlouhodobě i sám přes Klub svobodných matek.

Všechny fotky Aktuálně.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh