Síla občanské společnosti

Gruzínští demonstranti si na vládní straně Gruzínský sen vynutili stažení kontroverzního zákona o zahraničních agentech, který měl – podobně jako jeho ruský vzor – potenciál narušit fungování nezávislých médií a občanské společnosti v zemi.

Gruzínským parlamentem zákon o zahraničních agentech, který vyvolal protesty, prošel prvním čtením. Vzduchem létaly molotovy koktejly, slzný plyn i gumové projektily. Nová legislativa je podobná té v Rusku, od jeho přijetí před 12 lety postupně vygumovala občanskou společnost.

Mířil totiž na všechny spolky, neziskovky a média, u nichž je více než 20 % vlastník, nebo donor, což v těchto chudých zemích, kde základy občanské společnosti pomáhá budovat západ, téměř ve všech (důležitých) případech.

Myslím, že to byl právě už dlouholetý vliv západu na Gruzii, který neumožnil, aby protesty vláda zaklopila ve stylu diktátora Lukašenka a naopak ustoupila početné a intenzivní kritice.

Představitelé vlády: kluci jako by si neuvědomovali co a proč se pod jejich okny děje, co vlastně rozpoutali.

Nejde samozřejmě jen o ulici, ta sama by na změnu postoje vlády nestačila, ale proti je drtivá většina elit, (vědci, spisovatelé, část byznysmenů) a velkou zásluhu má prezidentka Zubirašvili, která se proti zákonu postavila velmi rozhodně a dokonce chtěla ukončit oficiální návštěvu USA a vrátit se do země, aby vahou svého úřadu podpořila odpor proti oklešťování občanské společnosti.

A samozřejmě podstatnou roli sehrál i tlak samotného západu, především USA a EU. U nás například europoslankyně Gregorová 🏴‍☠️

Události posledních dní zase zvýší sebevědomí Gruzínců a především jde o další krok ven z sebedestruktivního Ruského světa. Gruzínci tak dlouhodobě ukazují, že velmi stojí o to, patřit do západního geopolitického okruhu.

Moc bych jim to přál.

Několik fotek a záběrů z posledních dní:

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh