Skandinávie v akci 🇩🇰 + 🇸🇪

Nechtěl bych tvrdit, že se Evropa (už konečně) úplně probrala, ale minimálně ty země, které jsou Rusku geograficky blíže se snaží Ukrajině pomáhat o poznání víc, než třeba Itálie, nebo Portugalsko.

Je to sice asi očekávatelné, ale Ukrajinu to stojí tisíce vyřazených vojáků (zranění, smrt), které tedy rozhodně nemá kde brát.

Proto jsem rád, že alespoň východ a sever Evropy se snaží držet pomoc na úrovni, která umožní se ukrajinským vojskům se alespoň s vypjetím sil bránit zatím nedobytá území.

Ale pokud to půjde takto dál a nezapojí se výrazně i další země, kupujeme si jen odklad nevyhnutelného. A jak říká Timothy Snyder (a nejen on), jde především o evropskou válku a Evropa by neměla spoléhat na to, že ji za nás vyřeší jakékoli zámoří.

„Žijeme v době, která se stále více podobá druhé polovině 30. let 20. století. Nemohl bych žít sám se sebou s vědomím, že jsem neudělal víc, abych zastavil dalšího Hitlera. Ve světle republikánského váhání a na památku Navalného dám za každý retweet 100 dolarů na FPV drony pro Ukrajinu.“ napsal jeden z nejbohatších Čechů investor Jan Bárta. A přesně takhle to je. A mimochodem, na Ukrajinu v rámci této challenge poslal cca 44 000 000 korun.

Momentálně se v médiích hovoří o tom, že po smrti Navalného je Německo blíže dodat rakety Taurus a dtto USA ATACMS. Ale uvěřím až tam budou. Zatím reál

Dánsko 🇩🇰: ⬇️

Tak tedy: na začátku bezpečnostní konference v Mnichově si vzala slovo dánská premiérka Mette Fredriksen a suše oznámila, že Dánsko daruje Ukrajině celé svoje dělostřelectvo.

Respektive i tu zbývající část, která tam ještě není.

Dánsko je čtvrtým největším dárcem vojenské pomoci Ukrajině. Dánové darovali cca stejně jako násobně větší Velká Británie a několikanásobně více, než třeba Francie.

„Ukrajina nás nyní žádá o munici a dělostřelectvo. My, Dánsko, jsme se rozhodli převést veškeré naše dělostřelectvo na Ukrajinu. Takže pardon, přátelé, Evropa má vojenskou techniku, není to jen otázka výroby. Máme zbraně, munici, systémy protivzdušné obrany, které zatím nepoužíváme, a musíme je převést na Ukrajinu.“
Mette Fredriksen, dánská ministerská předsedkyně

Velitelství Informačních a Kybernetických sil AČR: „Potenciálně se bavíme až o 76 kusech dánských pásových houfnicích ráže 155mm. Pořádné bestie, za předpokladu, že má dost munice S tím ale patrně velmi brzy pomůže Česká republika, která po světě „našla“ až 800 000 „šišek“ připravených k odeslání přímo na frontu.“

Demonstrace na podporu bránící se Ukrajiny v Kodani.

Švédsko 🇸🇪: ⬇️

Včera oznámila švédská vláda darování dosud nejhodnotnějšího balíku vojenské pomoci Ukrajině.

Jde celkově o už 15. švédský vojenský balíček, tentokrát v hodnotě v přepočtu za více než 16 miliard (českých) korun.

Celková výše švédské vojenské pomoci se blíží na naše koruny 70 miliardám.

Současná zásilka bude obsahovat deset bojových člunů CB90, námořní miny a torpéda, protiletadlové systémy RBS-70 či protitankové zbraně.

Mezi další příspěvky patří zdravotnická evakuační vozidla, zdravotnický materiál, systém protivzdušné obrany Robot 70 a granátomet Carl Gustaf.

 Bojový člun CB90 mají ve své výzbroji například americká i norská armáda

„Podporou Ukrajiny investujeme také do své vlastní bezpečnosti. Pokud by Rusko tuto strašnou válku vyhrálo, měli bychom mnohem větší bezpečnostní problémy, než máme dnes.“
Švédský ministr obrany Pal Johnson

Kyjev také jedná s Stockholmem o možné dodávce stíhaček Gripen, přičemž jednou z podmínek pro poskytnutí těchto letounů je členství Švédska v NATO.

Poslední překážka pro schválení v podobě maďarského nesouhlasu padne- a teď pozor! -v pondělí, kdy vstup Švédska do Aliance definitivně schválí maďarský parlament.

Obě dodávky severských zemí jsou důležitým signálem pro Ukrajinu i Rusko a taky zbytek západního světa, že dlouhodobá podpora minimálně části zemí bude nadále pokračovat.

Ostatně stejně jako níže zobrazený aktuální balíček pomoci Německa ⬇️

🏇 Není o čem diskutovat. Rusko celou situaci samo vyhnalo do pozice „bud my, nebo oni“ a jen hlupák, nebo cílený kolaborant by se mohl těšit z porážky Ukrajiny.

Tu by totiž provázela masivní uprchlická vlna a masivní (násobně vyšší než teď) zbrojení, zejména ve východní Evropě.

Tedy, pokud by zde byly u moci vlády, které by se chtěly Rusku bránit …

Jedna z mnoha sbírek ZDE.

Na úvodním snímku premiéři obou zemí.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh