Jak se likviduje stát

Slovenskou politiku na základě výsledků voleb plně ovládli ruští kolaboranti a dezoláti takového typu, kterým se zatím v Česku posmívám, protože jsou tady úplně na okraji, typu placaté země a Cyril s Metodějem byli Slováci.

V běhu je likvidace demokracie a právního státu, včetně slibovaných změn ústavy, tak aby současná partička už nemohla o nadvládu nad svěřenou zemí přijít.

A co je nejhorší, že podle všech relevantních průzkumů volebních preferencí, kde od voleb nedochází k žádným velkým posunům, je s touto situací většina voličů OK.

Namátkiu jen to, co jsem nachytal v posledních několika dnech.

Místopředseda parlamentu Slovenské republiky Andrej Danko

Ministryně kultury Slovenské republiky Martina Šimkovičová

Premiér Slovenské republiky Roeert Fico 5. července na Cyrilometodské slavnosti:

„Musíme postavit obrovskou hráz liberálním a progresivistickým ideologiím, které poškozují tuto zemi. Tyto ideologie „šíří jako rakovina. Pokud budeme nadále konfrontováni ideologiemi, které se šíří jako jed, tak vláda bude muset najít další možnosti úpravy ústavy, v zájmu postavení „ještě silnější hráze“ proti progresivní ideologii.“

Progresivní ideologie = nejsilnější opoziční strana, media, NGO segment, občanská společnost.

A ještě: „„Chci vyslovit obdiv maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že jel do Kyjeva i do Moskvy. Pokud by mi to zdravotní stav dovolil, rád bych se k němu připojil.“ 

Zdroj ZDE.

Přehled Respekt.cz, jak se bourají vyvažovací mechanismy demokracie

Změny jsou opravdu rozsáhlé – od policie přes justici až po občanskou společnost včetně médií. 

Na klíčové posty přicházejí lidé spjatí s předchochí vládou strany Smer, kdy musel Fico po rozsáhlých demonstracích rezignovat kvůli podezření, že zemi s jeho posvěcením ovládly mafiánské skupiny napojené Smer. Např. do čela parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost se dostal bývalý policejní prezident Tibor Gašpar, který byl obviněn a poté i trestně stíhán z několika trestných činů včetně založení a podporování zločinecké skupiny, korupce nebo zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Odvolání respektovaného policejního prezidenta Štefana Hamrana Nově jmenovaný ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok hned druhý den po příchodu do funkce odvolává policejního prezidenta Štefana Hamrana a dva jeho nejbližší spolupracovníky. Ficovi se nelíbilo, že právě pod vedením Štefana Hamrana policie začala prošetřovat policisty a lidi v justici, kteří byli napojeni na předchozí režim vytvořený Robertem Ficem. 

 Tzv. čurillovci mimo službu Ministr vnitra Eštok postavil mimo službu speciální vyšetřovatele Národní kriminální agentury (NAKA), ačkoli Ján Čurilla a jeho kolegové mají status chráněných oznamovatelů. NAKA je elitní složkou policie, která vyšetřovala i politicky citlivé případy. Tzv. čurillovci, tedy kolegové kolem elitního policisty Čurilly, se zabývali zločiny policejních inspektorů a rozkrývali korupční kauzy z éry Smeru.“

 Vláda Roberta Fica mění složení Soudní rady Slovenské republiky Už na svém druhém zasedání mění vláda Slovenské republiky tři členy Soudní rady, tedy samosprávného orgánu slovenské justice. Tři členy odvolala bez udání důvodu a místo nich zvolila nástupce, a to ještě předtím, než Ficův kabinet získal důvěru v parlamentu.

 Začátek války proti médiím Premiér Fico po odvysílání reportáže na TV Markíza, ve které novináři kriticky srovnali některé jeho předvolební výroky a skutečnou vládní praxi, zveřejnil na sociální síti video s oznámením, že odteď bude on i celá vláda zacházet s TV Markíza, Deníkem N, deníkem SME a Aktualitami.sk jako s „nepřátelskými médii“. Mimo jiné novinářům a novinářkám těchto médií zakázal vstup na Úřad vlády a přestal jim odpovídat na otázky během tiskových konferencí. Avizoval, že bude Markíze škrtat reklamu od společností spolupracujících nějak se státem.“

První útok na LGBT+ osoby Vláda Roberta Fica se rozhodla zrušit v březnu 2023 předchozím kabinetem přijaté usnesení umožňující transgender lidem úředně registrovat svou změnu pohlaví v občanském průkaze bez nutnosti chirurgického zákroku. 

Další personální výměny, tentokrát u nezávislých úřadů Vládní koalice Smer, Hlas a SNS připravila novelu kompetenčního zákona, podle něhož je snazší vyměnit úředníky řídící důležité státní organizace, u kterých bylo doposud z důvodu jejich ochrany složité je rozhodnutím vlády odvolat. Jedná se totiž o instituce, jež spravují agendy, na které by vládnoucí politici neměli mít zásadnější vliv. 

Méně peněz pro RTVS ze státního rozpočtu Vláda v rámci konsolidačního zákona oznámila zásadní snížení státního příspěvku pro slovenskou veřejnoprávní televizi a rozhlas RTVS: místo 0,17 procenta HDP dostanou veřejnoprávní média 0,12 procenta HDP – tedy téměř o 1/3 méně, než měla ze zákona garantováno. 

„Ficova amnestie“ a zrušení elitní prokuratury, která vyšetřuje korupci Kabinet Roberta Fica schválil návrh na zrušení Úřadu speciální prokuratury, který měl na starosti stíhání korupce, zneužívání pravomocí, boj s extremismem a organizovaným zločinem. 

Kromě likvidace Lipšicova úřadu navrhla vláda novelu trestního zákona snižující tresty za některé korupční zločiny a hospodářskou kriminalitu. Viníci by tak mohli v některých případech odejít pouze s podmínkou. Zároveň kabinet navrhl zkrácení promlčecích lhůt u některých trestných činů včetně znásilnění. 

Končí ředitel Národní kriminální agentury (NAKA) Nový policejní prezident Solák odvolal z funkce ředitele NAKA Ľubomíra Daňka a několik jeho odborových ředitelů. Nástupcem Daňka se stal Milan Jonis, který poté zmařil probíhající vyšetřování zmíněného bývalého ředitele policie Tibora Gašpara nařízením, že vyšetřovatelé NAKA mohou v budoucnu zasahovat proti osobnostem spojeným se současnou vládou jen za podmínky, že to dopředu ohlásí Jonisovi coby šéfovi NAKA a dostanou k tomu od něj písemné svolení.

Změna ředitele zpravodajství v TV Markíza Týden poté, co Robert Fico veřejně zkritizoval reportáže TV Markíza, která mu připomněla předvolební sliby, odešel z této televize (vlastněné PPF) šéf zpravodajství Henrich Krejča. Odchod doprovodil oznámením, že mají s generálním ředitelem TV Markíza Peterem Gažíkem „odlišný pohled na to, jak má vypadat zpravodajství a publicistika nejvlivnější televize“. 

Novela trestního práva prošla parlamentem Národní rada Slovenské republiky odhlasovala balík změn v trestním právu včetně snížení trestních sazeb za korupční a další trestné činy i zrušení Úřadu speciální prokuratury. 

Do čela slovenské tajné služby přichází Pavol Gašpar Faktickým ředitelem Slovenské informační služby (SIS) se stal náměstek ministra spravedlnosti Pavol Gašpar, který je zároveň synem trestně stíhaného poslance za stranu Smer Tibora Gašpara. 

Robert Fico útočí na Ústavní soud SR Týden po výroku Ústavního soudu (ÚS) o trestní novele vyzval premiér Fico předsedu ÚS Ivana Fiačana k odstoupení. ÚS totiž rozhodl, že některé ze změn Ficovy vlády odporují právu.

 Končí Úřad speciální prokuratury Jeho projednávané kauzy i pracovníci úřadu se přesunuli pod generální prokuraturu.

 Úředníci z ministerstva spravedlnosti si přišli na soud pro spisy Na Nejvyšší soud (NS) Slovenska dorazili vyslanci z ministerstva spravedlnosti a žádali databázi spisů. Potvrdil to předseda Nejvyššího soudu Ján Šikuta, který vydání spisů zabránil.  Cílem bylo zjišťování neveřejných informací ohledně probíhajících kauz,

Dotace na kulturu budou rozdělovat lidé vybraní z ministerstva, nikoli odborníci Poslanci schválili kritizovanou novelu zákona o Fondu na podporu umění. O milionech eur ročně pro kulturní centra, folklorní soubory, knihovny, galerie nebo vydavatelství nebudou už rozhodovat odborníci, ale nominanti ministerstva kultury. (viz ministryně kutury Šimkovičová, viz výše)

Michal Kovačič a jeho pořad Na tělo (dočasně) končí na TV Markíza Stalo se tak poté, co na závěr politického diskusního pořadu Na tělo v TV Markíza si vzal poslední květnovou neděli delší slovo moderátor vysílání Michal Kovačič. Divákům v přímém přenosu sdělil, že je na novináře zpravodajství Markízy vyvíjen politický tlak. Před několika dny dostal Kovačič z TV výpověď.

Další bezdůvodné personální výměny Bez udání důvodu bude možné nově odvolat například ředitele Národního institutu pro hodnotu a technologie v zdravotnictví (NIHO) a jednodušeji tam dosadit vládě blízkého člověka. Skončit má také Rada pro státní službu, jejímž cílem je dohlížet nad nezávislou státní správou na Slovensku.

Poslanci odhlasovali konec RTVS Vládní poslanci schválili zrušení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Od července nahradí současné veřejnoprávní médium nová instituce s názvem Slovenská televize a rozhlas (STVR). 

A ještě: ministr vnitra Šutaj Eštok a šéf úřadu vlády Gedra se v minulosti živili jako placení trollové strany SMER v diskuzích na sociálních sítích …

Vystupovali pod falešnou identitou, používali falešná jména a ukradené fotografie z internetu.

Odemčený zdroj ZDE.

Úvodní screen: Facebook Pavol Bartoš. Tomuto příspěvku je už osm let a já každým rokem fascinovaně sleduju, jak jsme mu blíž a blíž …

🏇 Slovensko míří přímou cestou k totalitě, to je nesporné. Ruská zadel included.

Co je ale taky nesporné je fakt, že do ní míří po demokratických volbách a i to, že i u nás k tomu není daleko a není vůbec jisté, že to tady nebude po příštích volbách vypadat stejně.

Záleží na tom, kolika Čechům to nebude jedno a kolika Čechům dokážeme ukázat, co nám reálně hrozí.

Protože tihle politici a jejich páté kolony už jsou v Česku nachystáni taky a čekají jen na to, jestli si je zvolíme …

Poslankyně ANO a její aktuální výplod v duchu 50. let minulého století v komunistické totalitě ⬇️

Majitel Echa24 a Parlamentních listů, šířících do společnosti proruské narativy téměř nepřetržitě ⬇️

Nová Babišova frakce EP, která se klidně může jmenovat Jednotné Rusko ⬇️

Máme to ještě stále ve svých rukou, ale aktivnější je rozhodně Mordor. Buď si to včas stihneme uvědomit, nebo „Ahoj, Bratislavo!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh