Smažte to, než to nasdílejí!

Postkomunistický prostor jako živná půda pro dezinformační ekosystém.

Už na jaře trůnily v počtu obětí Covidu, kromě méně rozvinutých států, zejména státy s komunistickou minulostí. Proč tomu tak je, už se psalo vícekrát a v podstatě jde o objektivní i pochopitelné věci (které ovšem nikoho nezbavují odpovědnosti za to, co vytváří a šíří mediálním prostorem). Dezinformační scéna, tak silná ve státech východní Evropy, pak ještě jako bonus lidem nově implikovala nedůvěru ve vědu (dtto, ale v méně vyhrocené podobě i klimatická změna) a v medicínu a zdravotníky.

Tato nedůvěra se výrazně promítá do chodu celé společnosti a je pro její další fungování toxická. A je taky, mimochodem, jedním z cílů hybridní války.

Pojďme si nyní projít některé nové i starší dezinformační výstupy:

🗣 Nejprve jedna krystalická ukázka už z ledna

„53 mrtvých na Gibraltaru za 10 dní po očkování na covid-19.“ Takový byl titulek. „Nevinní lidé jsou v tuto chvíli vražděni,“ prohlašuje v textu jeden z citovaných mužů. Tři dny po zveřejnění původního článku gibraltarská vláda zveřejnila TOTO: „Gibraltar Health Authority může potvrdit, že neexistuje žádný důkaz, že by některý z 11 073, kteří byli očkováni v Gibraltaru, zemřel v důsledku jakékoli reakce na vakcínu. 
Opačná tvrzení na sociálních sítích jsou zcela nepravdivá. 
Taková prohlášení pocházejí od zdiskreditovaných jednotlivců a organizací.“ Čteš web Otevři svou mysl?

🗣 Nejsdílenější zprávou na českém Facebooku byla v roce 2021 zpráva konspiračního webu Aeronet, ve níž bioložka Soňa Peková tvrdila, že „někdo vyrábí umělé laboratorní kmeny SARS-CoV-X a vypouští je“ obrazně řečeno mezi lidi.

Tento článek měl 41 000 sdílení…

Na čtvrtém místě byl další článek o Covidu z dezinfowebu Svobodné noviny.

Server Investigace analyzoval skoro 500 tisíc zpráv z 63 českých zpravodajských a publicistických webů, a to včetně serverů konspiračních či bulvárních a přinesl analýzu, které zprávy byly na Facebooku v roce 2021 nejsdílenější, a které vyvolaly nejvíce reakcí. 

🗣 Mimochodem za správou webu Aeronet stojí člověk, který utekl před dluhy na Slovensko a čelí statisícovým exekucím. O tom, jak se k tomu dostal mluví takto: „V roce 2014 jsem byl kontaktovaný skupinou lidí. Je to skupina lidí, která v podstatě je z vlastenecké, nebo můžeme říkat národovecké fronty.“

Práce Aeronetu na screenu, rovnou i s formulářem na výběr peněz (vlevo). Příbalový leták, jako vyvrácení lži z textu Aeronetu, k vakcíně Moderna v češtině ZDE.

🗣 „Různých tvrzení se objevuje poměrně hodně, ale dají se velmi zjednodušeně shrnout na dvě základní. První tvrdí, že vakcíny jsou smrtelně nebezpečné a způsobují množství nevyžádaných účinků, které vláda a média tají. Vakcíny proti covidu prý nefungují, což dokazuje fakt, že i naočkovaní se mohou znovu nakazit,“ shrnuje František Vrabel, šéf společnosti Semantic Visions věnující se boji s dezinformacemi.

„Druhou oblastí je tvrzení, že rizika covidu jsou přehnaná a statistiky s tím spojené zfalšované. Nemoc samotná není prý tak riziková, jak ji média a vláda vykreslují,“ doplňuje analytik Semantic Visions Dominik Presl.

🗣 Častou dezinformací je, že nakoupeným vakcínám po roce končí trvanlivost, tudíž na konci roku tu budeme mít velké množství, které se vylije do kanálu. Proto jich vláda chce vyočkovat co nejvíce. (Chce jich vyočkovat co nejvíce, protože prostě snižují riziko těžkého průběhu a případného úmrtí – méně lidí v nemocnicích = úspora peněz i menší zátěž systému, méně nemocných, méně lidí v karanténě = jsou v práci a platí daně, místo aby pobírali nemocenskou či náhrady).

Trvanlivost vakcíny je sice skutečně omezená, např. vakcínu Pfizer lze skladovat devět měsíců, ale není pravda, že na konci roku hrozí její vylévání. Tato vakcína se průběžně neustále vyrábí, a proto ty, které byly vyrobeny před rokem, jsou již vyočkovány. Celosvětově je stále vakcín spíše nedostatek, takže se na trhu ani neohřejí.

Dezinformační narativy se proměňují v čase a reagují na aktuální vývoj.

🗣 Z analýzy firmy Semantic Visions vyplývá, že v posledních čtyřech měsících největší podíl dezinformačních zpráv, které se týkají covidu, útočí na vakcíny vyrobené na Západě. Kontroly bezinfekčnosti v hospodách a další zpřísňující opatření jsou prý výsledkem lobbingu amerických vakcinologických firem u českého resortu zdravotnictví. Na očkování se tlačí proto, že je to jediná cesta ven z epidemie. Většina nově nemocných je stále ze skupiny neočkovaných. Spiknutí je vždycky chytlavější i když je kolikrát realita úplně prostá.

🗣 Dezinformátoři se snaží publikum přesvědčit, že vakcína silně škodí zdraví. Jeden web to nedávno dokazoval na příkladech mladých sportovců, kteří po očkování dostali zánět osrdečníku nebo srdečního svalu. Je pravda, že očkování může vést k zánětům osrdečníku i srdečního svalu. Tyto vedlejší účinky se objevují hlavně u mladých a způsobuje je aktivace imunitního systému. „Je na to ale potřeba nahlížet v kontextu. Sám covid tyto patologie způsobuje taky. Když ho dostanete, máte až osmnáctinásobnou šanci, že dostanete zánět srdečního svalu než po vakcíně,“ upozorňuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Více i TADY.

Po této dezinformaci, taktéž hojně sdílené na sociálních sítích, šli reportéři ČRo a zjistili, že je kompletně vylhaná a vymyslela si ji a rozšířila (a uvěřily ji minimálně tisíce lidí) zootechnička prasat…

🗣 Ukázka manipulace

Soňa Peková ve videu mluví o dokumentu společnosti Pfizer a vesměs využívá údaje, které jsou v něm obsažené. Zároveň však pomíjí metodologii dokumentu a interpretuje jej tak nesprávně.

🗣 Na českých sociálních sítích se šíří tvrzení, že paxlovid, nový experimentální lék proti covid-19 od společnosti Pfizer, je „převlečená“ molekula ivermektinu, která se prý liší od tohoto léčiva pouze cenou. Dezinformátoři proto dokonce přezdívají novému léku „Pfizermectin“.

Nebudu vás zatěžovat odborným názvoslovím (v článku je), ale uvádím jen závěr:

PF-0732133 je tedy 3500krát účinnější než ivermektin. Z hodnot lze usoudit, že zatímco PF-07321332 je silným inhibitorem enzymu 3CLpro, ivermektin na něj v tomto směru nepůsobí téměř vůbec. Jakékoli antivirové vlastnosti ivermektinu nemohou být výsledkem jeho schopnosti zabraňovat viru v rozmnožování.“

🗣 „Žádné očkování by nebylo potřeba a nikdo by neskončil na JIP, kdyby někdo nemocným včas při prvních příznacích předepsal ivermektin nebo isoprinosine!“ 
O Ivermectinu se píše minulý odstavec a o Isoprinosine se mluví třeba TADY.

I samotný výrobce o jeho užívání pro léčbu covidu-19 mlčí. Pokud by sám věřil, že je lék v této indikaci nadějný, pak je jisté, že by rozběhl klinické studie – protože by na něm v takovém případě vydělal megamajlant. A to se nestalo.

A takhle to bývá: Vše je spiknutí, máme zdrcující důkazy.

🗣 PCR test může ukázat jen pouhou chřipku?

Metoda PCR je extrémně specifická, dokáže rozpoznat genovou sekvenci s přesností na jednu bázi RNA či DNA. Je nemyslitelné, aby PCR testy daly pozitivní výsledek na covid-19, protože je přítomný virus chřipky.

🏇 Covid je svinstvo, ale dřív nebo později se stane endemickým a přestane nás zlobit. (Důležitou roli bude hrát i míra proočkovanosti třetího světa). Co ale zůstane je náš přístup k získávání informací, jejich vyhodnocování a porovnání, stejně jako dezinformační ekosystém. Ten je navíc skutečně flexibilní a bude nacházet další a další témata, která mají potenciál rozdělovat naši společnost.

Takže hlavní těžiště řešení problému je u klávesnice, vzdělání, případně kritického myšlení každého z nás. Příští dějiště klimatická změna a konverse energetiky s ní spojená…

Nedávné články na téma TADY a TADY.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh