Sociální sítě jako ruské mimikry.

Co je třeba si správně vyhodnotit a nepanikařit.

Sociální sítě v Česku sice vypadají jako ruská aréna, ale to v žádném případě není reálný obraz země.

Už se to naučme číst.

1️⃣. Na socsítě publikuje proruské komentáře jen MALÁ skupina občanů ČR, buď těch nejvystrašenějších, nebo už těch, kteří jsou zcela semleti nenávistnou ruskou propagandou.

Půjde o nižší jednotky tisíc, z cca 8 miliónů dospělých občanů České republiky. Tato skupina je však velmi aktivní, nicméně mnohem méně početná, než druhý pól občanské společnosti, tedy lidé vyhraněně prozápadní a aktivně se intenzivně zajímající o politiku.

2️⃣. Dezinformační scénu na sociálních sítích dlouhodobě zkoumají mediální experti webu Investigace.cz (zejména Josef Šlerka) a ti došli k následujícímu:

A. V antisystémových skupinách na Facebooku táhne hlavně video. Členů ale moc nepřibývá

B. Jen málokteré z těchto skupin na FB jsou početné tak, aby měly přes tisíc členů.

(Navíc jde z nemalé části o profily falešné, které jsou navíc členy mnoha těchto zároveň)

3️⃣. Když se diskuzí neúčastní ostatní lidé, s opačnými názory, než kremloboti (ne reagovat na ně, ale zakládat vlastní vlákna), nelze se divit, že ty pak vypadají, jako kolaborační olympiáda.

4️⃣. Podle výzkumu PAQ Research (Dan Prokop), chtějí stále 2/3 Čechů pomáhat ukrajinským uprchlíkům.

(Ochota se snižuje podle ekonomické situace dotazovaného).

To číslo je stále vysoké až tak, že to samotné výzkumníky překvapuje.

🏇 Takže ještě jednou: sociální sítě nejsou obrazem české společnosti a to jak na nich bude vypadat, záleží i na nás.

Češi jsou stále ochotni pomáhat, protože vědí, kdo je v této válce oběť a kdo agresor. Máme v tomto směru navíc intenzivní historickou zkušenost z roku 1968, kdy nás tehdejší Rusko (a jeho satelity) taky přijelo „osvobodit“.

My jsme nezapomněli.

Okupační tanky. Československo 1968 (Praha)
Okupační tanky. Ukrajina 2022 (Mariupol)

Hlasujte pro mě v anketě Křišťálová lupa 2022!

Web visegradsky-jezdec.cz byl nominován v kategorii One (wo)man show.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh