Sólo pro nevěstu

Pokud žijete v dnešní Ukrajině může se vám to stát: během dvou měsíců málem zemřít po výbuchu miny, přijít o nohy a část dlaně a nakonec zažít novomanželský tanec v nemocničním pokoji.

Tohle všechno má za sebou Oksana Balandina z Lisičansku, 23letá matka dvou dětí a dětská sestra z tamní nemocnice.

© Fotografie ze sociálních sítí
Oksana na při práci na oddělení

Když začala válka a její město bylo ostřelováno přesunuli se s přítelem do sklepa a tam žili. Vyráželi do města a jeho okolí, jen pro humanitární pomoc a jídlo pro sebe a děti. V osudný den, při návratu domů, se rozhodli zkrátit si cestu trasou, kterou znala Oksana od dětství.

Oksana šla napřed, za ní v rozhovoru její přítel s kamarádem. Uviděla na cestě minu, otočila se a chtěla se vrátit, aby je varovala a v tu chvíli mina vybuchla. „Miláčku, podívej“, byla její poslední slova, než ji mina zasáhla a odmrštila.

Těžce poraněná musela být dlouho nesena k sanitce, ta se bála do zaminované oblasti sjet, ztratila velké množství krve, v nemocnici jí v kritickém stavu musely být amputovány obě nohy a část dlaně s prsty na levé ruce.

Zdravotní sestra z Lysyčanska přišla o nohy a ruku: nyní je hvězdou sociálních sítí a inspiruje ostatní
Oksana se svými dětmi.

„V tu chvíli ani neztratila vědomí. Je tak silná. Dokonce koordinovala naše snažení… Když se to stalo, vypověděly mi ruce. Chtělo se mi brečet, ale nemohl jsem. Máme sedmiletého syna a pětiletou dceru. Budeme žít pro ně.“ Tehdy přítel a dnes manžel Viktor Vasyliv.

© Fotografie ze sociálních sítí
„Když jsem se po operaci vzbudila, viděla jsem, že nemám nohy. Lékaři mi je museli amputovat do třetiny stehna. Na levé ruce mi zůstal jen palec. Křičela jsem na doktory, ať mě nechají umřít. Nechtěla jsem žít, nechtěla jsem, aby mě děti viděly s postižením. Ale díky podpoře všech příbuzných, mnoha známých i neznámých lidí jsem popadla druhý dech. Budu žít pro svou rodinu,“ říká Oksana.

Po několika dnech byla Oksana převezena do Dněpru k doléčení. Tam se jí se zahojily rány a tam také Oksana zahájila rehabilitaci. V Dněpru zůstala celkem 24 dní.

Obrázek

Minulý týden měli Oksana a její přítel ve Lvově svatbu. Obřad se konal v matriční kanceláři a oslava na chirurgickém oddělení tamní nemocnice.

Svatební tanec na lvovské chirurgii. Síla lásky

Podobných příběhů vyrobí Putin v Ukrajině tisíce, navíc ne vždy s tak, alespoň částečně šťastným koncem. Je naším úkolem ho společně zastavit a zničit. Putin je anticivilizace.

Zdravotní sestra z Lysyčanska přišla o nohy a ruku: nyní je hvězdou sociálních sítí a inspiruje ostatní
Oksana & Viktor

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh