Souhrn posledních 24 hodin

Protože dění po vstupu ruské armády na ukrajinské území se dalo včera a dnes rychle do pohybu, přináším v několika bodech krátký přehled toho nejdůležitější, co se za poslední událo.

👉 Rada Ruské federace schválila použití ruských ozbrojených sil v zahraničí pod záminkou „ochrany“ ruského obyvatelstva na okupovaných územích Ukrajiny.

Uznání a podpora těchto území, tzv. LNR/DNR ze strany Moskvy je mezinárodně protiprávní a Ukrajina, EU, NATO a další státy „severu“ tento krok považují za akt ozbrojené agrese

Bratrská pomoc přijíždí. Podobné obrázky máme my tady ve své DNA.

👉 Rusko uznalo navíc tato území jako samostatné republiky v rozsahu, který si sami nárokují, tj. mnohem větším, než je jejich současné území.

Z čehož plyne, že armáda RF si činí právo „chránit“ tyto obyvatele i hluboko v ukrajinském území.

👉 Putin navíc vyzval k odzbrojení Ukrajiny, má opustit směřování k NATO a vyhlásit neutralitu.

Rusko přiznalo nezávislost nejen dosud okupovaným územím (červeně), ale celým Doněcké a Luhanské oblasti, které dnes spravuje regulérní ukrajinská vláda a jsou v držení ukrajinské armády. (šedé, nevyšrafované území) obrázek via Jakub Szántó, ČT

Donald podle očekávání

Bývalý americký prezident Donald Trump (ne)čekaně tento nelegitmní tah Vladimíra Putina pochválil v podcastu Medias Touch: „„Počínání ruské hlavy státu Vladimira Putina ohledně Ukrajiny je chytré a geniální. Putin prohlásí velkou část Ukrajiny za nezávislou. To je úžasné. … A já říkám: ‚Jak chytré to je?‘ A on tam půjde a bude udržovat mír. To jsou ty nejsilnější mírové síly. … Mohli bychom to využít na naší jižní hranici,“ a dodal, že za něj by se tohle nestalo…

Sankce západu

Od extrému pojďme k normálu, západní svět na ruské kroky reagoval celkem tvrdými sankcemi, ovšem ty už měly přijít určitě v roce 2014, potom mohlo být dnes všechno jinak.

Realita je ale taková, tak si pojďme sankce postupně projít:

🇬🇧 Velká Británie

Sankce vyhlásila jako první, jsou celkem cílené, premiér Johnson i tak čelí kritice, že mohli být širší, protože v nich není například zahrnuti v Anglii žijící oligarchové Abramovič, nebo Lebeděv.

O tom, proč je důležité „sestřelit“ i ruské oligarchy jsem nedávno zde.

Přehled sankcí v obrázku

Premiér Johnson označuje tyto sankce jako jejich první kolo.

🇺🇸 Spojené státy

první balík opatření sankcí obsahuje:

-odříznutí dvou ruských bank od západních kapitálových trhů ( Banky VEB a Promsvyazbank, stejně jako na 42 jejich dceřiných společností)

-sankce proti konkrétním členům ruské elity, oligarchům, jejich rodinám (Aleksandr Bortnikov, ředitele Federální bezpečnostní služby (FSB), a Petra Fradkova, předsedy a generálního ředitele Promsvyazbank. Sankcemi byl také postižen bývalý ruský premiér Sergej Kirijenko a jeho syn, ti vlastní ruskou sociální síť „vkontakte“).

-přesunutí dalších amerických jednotek a zbraňových systémů do baltských států (vyslání 800 vojáků a šesti až osmi stíhaček F-35).

-Dále se sankční balík týká ruského státního dluhu. „Odstřihli jsme ruskou vládu od západních financí. Už nemůže brát peníze ze Západu a nemůže obchodovat se svými novými dluhy na našich nebo evropských trzích,“ řekl Biden.

-další sankce budou uvaleny, pokud Rusko bude situaci eskalovat (například banky SBER

bank a VTB bank)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Další sankce na Rusko dnes vyhlásily Kanada, Austrálie a Japonsko.

🇪🇺

Nejprve malá odbočka: O den dříve jednali ministři zahraničí zemí EU o uvalení sankcí na Miloradaa Dodika, dalšího Putinova noshleda, který se jako vůdce bosenských Srbů intenzivně snaží rozbít Bosnu a je v Moskvě snad častěji než v Banja Luce.

Kdo byl proti? Maďarsko a Chorvatsko…

Sankce proti Rusku:

Projednávání včera trochu vázlo, proti bylo Orbanovo Maďarsko, nakonec však povolilo a sankce byly schváleny.

Podoba sankcí EU viz obrázky

Na to, že je EU složená z 27 zemí s různou motivací a různým zpětným dopadem sankcí, jde o hodně rychlou a poměrně tvrdou odpověď na ruské kroky. To, že přichází o osm let později, než by bývalo bylo třeba, ukazuje, jak hodně demokratičtí politici nechápou totalitní podstatu Putinova režimu.

Bude to ale stačit? Spíš ne.

NEDOSTATEČNÉ A SLABÉ SANKCE. Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul v ČR v Rusku Vladimír Votápek řekl, že současné sankce Rusko očekávalo a jsou tedy nedostatečné a slabé. „Musíme být trošku kreativní, musíme vystoupit z očekávaného rámce. Naše sankce musí být velmi citelné pro velkou skupinu ruské elity, ne pro desítky, nebo třeba i stovky špičkových politiků nebo osobností Ruské federace, ale pro miliony politiků nebo špičkových osobností Ruské federace, pro velkou část ruské elity, která potom svým tlakem může změnit směr Putinovy politiky. Pokud se toho neodvážíme, tak budeme vždy přicházet – s odpuštěním – s křížkem po funusu a svým způsobem spoluzaviníme to, že ruská agrese bude pokračovat dále a dále,“ řekl Radiožurnálu.

K sankcím EU můžeme směle připočítat i zastavení projektu NordStream II. německou vládou. Pokud toto zastavení definují: „v současné situaci nelze jinak“, tak NS II. skončil, protože Putin se zcela jistě dobrovolně nestáhne zpět za ukrajinské hranice, tak jako nevrátil Krym a dosud okupovaná území.

 „Svoboda a mír v Evropě nejsou zadarmo, Německo proto počítá s finančními následky protiruských sankcí.“ Dnes to na společné tiskové konferenci v Berlíně s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková.

Pravda, jsou tu někteří Evropané a žijí i mezi námi, kteří by Rusku Ukrajinu odevzdali jen tak, naštěstí jsou celkem očekávatelní a je jich jen hrstka, ač se na sociálních sítích snaží vířit prach.

Myslím, že pan Pollert ani neví co říká, hlavně chce být za názorového disidenta. Tak ať si svou roli užitečného idiota Vladimira Putina užije.

Pravda je taková, že jsme jednotní, jako už dlouho, naposledy tomu tak bylo před migrační krizí a před návratem Miloše Zemana do vrcholné politiky.

A to je do nadcházejících časů moc dobře ✌

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh