Spálená země

Expremiér Andrej Babiš a někteří jeho zaměstnanci ze sněmovny podnikají spanilou jízdu po vlastech českých.

Ano, v době kdy mají být (ne vždy – třeba teď jsou prázdniny, ale často) v práci, tedy v parlamentu. Jistě, můžeme si říci, že jde o 2 – 3 poslance z 200, ale trvá to už několik týdnů. Protože, kdyby ke své práci přistoupili všichni poslanci, senátoři, nebo komunální politici stejně jako poslanec Babiš, země by byla paralyzována.

V akutním módu se řeší válka, inflace, ceny a dostupnost tepla, asi se začne opět řešit Covid, atd. Tedy všechno problémy, které jsou urgentní a nepočkají, až se expremiér vyfotí se svými skalními (nikdo jiný na setkání – mimo oponentů- nechodí), nebo jim podepíše knihu, kterou nejenže nenapsal, ale ani nečetl…

Jako odpudivou zajímavost tohoto Babišova turné zaznamenáváme fyzickou agresivitu (verbální používají na oněch náměstích obě strany) Babišových nejfanatičtějších příznivců (budiž, je to jejich a Babišova vizitka), ale i – a to už je jiné kafe, opakované selhávání policistů, kteří podle záznamů z míst, vystupují v podstatě jako ochranka posádky obytného vozu s politiky ANO.

Tři policisté v civilu, kteří před tím doprovázeli Andreje Babiše na náměstí, zatýkají školáka. Ten poponesl reproduktor od Babišovy dodávky. Ještě před napadením jej však vrátil jedné z členek Babišova týmu. Policista pak na pohodu ve službě podporuje politickou stranu (pro kterou de facto za naše peníze pracuje)
Stejní policisté čistí prostor Babišovi na náměstí v Borovanech. ,,„Přišli k němu tři muži, kteří provázejí Babiše od rána – a o to tady jde. Já jsem je tam viděla celou dobu, osobně jsem se domnívala, že to je ochranka,“ líčí novinářka Ivana Svobodová, která ten den s Babišovým obytňákem jezdila celý den kvůli reportáži. „A v téhle chvíli se ukázalo, že ti muži bez označení jsou policisté, protože najednou jsme viděli, jak na něm klečí. Hmaty, chvaty a klečí mu na krku a na zádech.“

Díky rozhořčení veřejnosti, už vedení PČR slíbilo, že se bude incidenty zabývat, ale pokud by ty pány v akci opakovaně protestující nenatočili, policisté by patrně pokračovali v jejich aktivitách na turné s Babišem i nadále.

Tady je na místě mluvit o systémovém selhání, kdy Babiš prostě stále drží páky, s nimiž část policejního sboru ovládá.

Navíc je potřeba připomenout, že současný policejní prezident Vondrášek byl jako tehdejší náměstek policejní prezidenta velitelem bezpečnostní akce při návštěvě čínského prezidenta Si, při níž došlo ze strany policie k několika případům zneužití funkce, o nichž rozhodl i přes Vondráškovo popírání a bagatelizaci nakonec soud.

Jedna z ikonických fotek v čase návštěvy čínského diktátora Si. Policie zatýká českého občana, který byl právě napadán čínskou úderkou.

Hraní s ohněm

Nicméně, mě jde tentokrát o něco jiného. Všichni víme, že Babiš má (díky své pozici v politice a taky přes jím vlastněná média) extrémní mediální výtlak, stejně jako jeho poslanci, z nichž navíc část byla členy minulé vlády, takže je v ČR (skoro) každý zná.

Proto je pro demokracii a příští vývoj nebezpečná taktika, kterou Babiš a jeho věrní nasadili, aby dokázali nabrat (jinam už růst asi nemohou) antisystémové voliče a nespokojené nevoliče.

Jedná se o taktiku bezpáteřních útoků, urážek, osočování a další rozdělování společnosti, navíc nacházející se v několika velkých krizích najednou.

Jsou to praktiky spodiny a dezinformačních, zhusta proruských, platforem.

Když Babiš včera nazval svoje názorové oponenty na jednom z náměstí fašisty a nacisty (ví vůbec pan konfident, do koho těm lidem nadává?), bylo to jen potvrzení tohoto déletrvajícího trendu.

Žádné zábrany, po mě potopa, ať se stane cokoli … jen když mě nezavřou.

Je to hned první Babišova věta v úvodu. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný.“

Jde ovšem jen o vrcholek ledovce. Babiš a jeho věrní prostě zemi zatahují do bahna, stejným způsobem, jako to léta dělal prezident Miloš Zeman.

Za hranou, daleko za hranou. A jde hlavně o četnost podobných příspěvků
Samozřejmě, že má tento trend vliv i na vyjadřování politiků demokratických stran, diskuze hrubne a děti, aby pomalu měly zakázáno politiky (aka vzor chování) sledovat
Proč tohle v Německu vídám maximálně u AfD? To není politika, ale cílená nízká dehonestace. Janu Černochovou sám kritizuju, např. za její vztah k EU, ale toto není kritika. Nezvykejme si na podobný styl komunikace našich zastupitelů.

A vlastně se to děje už celý rok, od doby, kdy začala vrcholit kampaň do posledních sněmovních voleb.

To už nemá s reálnou politikou nic společného. Jde prostě o vytváření tenze a nenávisti na podkladě hate speech a manipulací.

Útoky na média

Další kategorie, kterou dříve užívali výhradně ruské páté a dezinformační kolony v politice, typicky Zeman, SPD a Volného grupa. Babiš tento unfair nástroj zařadil do svého repertoáru už před lety, když se novináři začali zajímat o jeho ,,podnikání“.

Jeho zaměstnanci to v současnosti také aplikují již běžně.

Nezávislá a svobodná žurnalistika je jedním z pilířů demokracie, proto nedemokratickým politikům tak překáží. Ostatně není divu, že nejhorší skóre ohledně svobody médií má v EU Orbanovo Maďarsko a ve světě patří mezi nejhorší Rusko, Čína a třeba Severní Korea…

… a nakonec asi nepřekvapivě

K podepsání obranné smlouvy Slovenska s USA, samozřejmě především proti Rusku. Dva týdny před invazí
… a po invazi jak jinak. Chamberlainova mantra všech užitečných přisluhovačů Ruska v Evropě…

ANO je v tuto chvíli pro celou zemi toxické na druhou, čelíme bezprecedentní krizi a celá tato skupina, jen proto, aby si její majitel nešel sednout za mříže, bere jako rukojmí všechny lidi na něž současná situace tíživě dopadá.

A tím celou zemi.

Úvodní foto: Seznamzprávy.cz

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh